MojAndroid

Súčasné smartfóny sa s veľkou rezervou vo väčšine uspokoja s pamäťou RAM, ktorá nepresahuje hodnotu 1 alebo 2 GB. Tie najdrahšie a najlepšie vybavené modely prichádzajú dokonca s 3GB pamäte, a špekuluje sa dokonca aj o tom, že niektorí výrobcovia už teraz uvažujú o použití 4GB pamäťových modulov. To však nie je nič v porovnaní s novými pamäťami RAM, ktoré by sa vďaka novej technológii mohli objaviť v budúcich mobilných zariadeniach. Vedci z Rice University vytvorili tzv. resistive random access memory (RRAM), ktoré sa majú dať vyrobiť pri bežných izbových teplotách. Ich výhodou však je aj to, že k uchovaniu informácie nepotrebujú neustály prísun elektrickej energie, vďaka čomu ich bude možné použiť v úlohe bežných pamätí pre ukladanie dát. Na rozdiel od súčasných pamätí v mobiloch a tabletoch však budú minimálne 100-krát rýchlejšie, pričom ich veľkosť pri kapacite 1TB by nemusela presiahnuť veľkosť bežnej poštovej známky.

Náš tip
Projekt Machine od HP si trúfa na smartfóny so 100TB pamäťou

Trik je v použití porézneho oxidu kremičitého, kde kovy ako zlato alebo platina vyplnia medzery v materiále. Technológia je samozrejme o niečo zložitejšia ako sa na prvý pohľad zdá, podrobnejšie sa však o nej môžete dočítať na stránke univerzity Rice. Hlavnou výhodou je, že vďaka novému výrobnému procesu je na tenký pamäťový modul možné teoreticky vtesnať až stovky vrstiev. V súčasnosti sa bežné pamäte vyrábajú s niekoľkými vrstvami, pričom najväčší pokrok v tomto smere robí Samsung, ktorý pracuje na pamäti s 24 vrstvami. Nová technológia by sa do komerčných produktov mohla dostať ešte koncom tohto roka, objaviť sa má však najskôr v bežných spotrebičoch a automobiloch. Až neskôr by sa mohli vysokokapacitné pamäťové RAM moduly dostať aj do mobilných zariadení.

Zdroj: technologyreview, engadget

24.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+