MojAndroid

Súčasná ponuka mobilných operačných systémov v smartfónoch sa zúžila na Android a iOS. Pred niekoľkými rokmi boli ale na trhu aj systémy ako Windows Mobile/Phone, Blackberry OS alebo Symbian. Tie sú už nejakú dobu minulosťou. Podľa portálu WindowsCentral teraz ale mieri na trh nový smartfón so systémom Windows, Emperion Nebulus. Prekvapivo nepôjde o mobilnú verziu Windowsu, ale plnohodnotný systém Windows 10.

PC v malom tele smartfónu?

Ešte pred príchodom operačných systémov iOS a Android bol Windows Mobile spolu so Symbianom najrozšírenejším mobilným systémom. Jeho grafické rozhranie bolo ale navrhnuté pre rezistívne dotykové displeje so stylusom. Po nástupe kapacitných displejov ho Microsoft transformoval na Windows Phone. Ten si, bohužiaľ, kvôli viacerým obmedzeniam a malej ponuke aplikácií nenašiel obľubu u zákazníkov. Microsoft tak jeho vývoj ukončil a opustil trh mobilných operačných systémov. Pred časom ale jeho desktopový systém Windows 10 získal podporu ARM procesorov a práve tento plnohodnotný systém bude využívať smartfón spoločnosti Emperion. Pôjde tak o plnohodnotné PC v tele smartfónu?

Desktopový Windows 10 s podporou Android aplikácií

Pretože desktopový systém Windows 10 nemá upravené grafické prostredie pre smartfóny, musí spoločnosť Emperion dodať svojmu smartfónu vlastnú grafickú nadstavbu. Tá bude obsahovať základne funkcie pre telefonovanie, smskovanie alebo fotoaparát. Okrem aplikácií tretích strán z obchodu Microsoft Store bude možné používať aj Android aplikácie. Ako to smartfón dokáže, výrobca nevysvetlil. Nebude k tomu ale nutný emulátor a ani prepnutie do systému Android. Cez USB-C konektor bude možné pripojiť smartfón k monitoru a využívať plnohodnotne Windows 10.

Dva roky starý čipset a veľká batéria

Z ďalších špecifikácií smartfónu je známy napríklad displej, ktorý by mal mať uhlopriečku 6,19 palcov. O chod systému Windows 10 sa má postarať čipset Qualcomm Snapdragon 845, ktorý využívali vlajkové smartfóny v roku 2018. Naznačuje to, že spoločnosť Emperion vyvíja novinku už dlhšiu dobu. Vnútorná pamäť má mať veľkosť 128 GB. Batéria s kapacitou 6000 mAh znie veľmi dobre, ale aká bude energetická náročnosť systému Windows 10, je zatiaľ otázka. Duálny fotoaparát by mal mať 13 megapixelov a predné reproduktory certifikáciu Dolby. Cena smartfónu Emperion Nebulus bude v predpredaji v prepočte 660 eur.

Náš tip
Samsung povolí 120 Hz frekvenciu displejov Galaxy S20 pri QHD+ rozlíšení
22.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • jirka

    Držím palce! Kéž by to vyšlo.

+