MojAndroid

Najrozšírenejšia mobilná aplikácia pre priamu komunikáciu WhatsApp sa chváli 1,5 miliardou aktívnych používateľov mesačne. Nedávno dokonca prekonala 5 miliárd stiahnutí v obchode Google Play. Všeobecne ale nie je táto služba, ktorú vlastní americký internetový gigant Facebook, považovaná za zabezpečenú podobne ako konkurenčný Telegram alebo Signal. To potvrdzuje aj najnovšia aféra WhatsAppu. Podľa portálu Independent bol smartfón šéfa Amazonu Jeffa Bezosa v minulosti hacknutý z WhatsApp účtu saudskoarabského princa Mohameda bin Salmána.

Jeff Bezos a saudskoarabsky princ

Škodlivý kód prišiel do Bezosovho smartfónu cez službu WhatsApp

Infikovanú správu mal Bezos dostať v polovici roka 2018 a na prvý pohľad vyzerala neškodne. Vyšetrovanie ale ukázalo, že správa obsahovala skrytý kód, ktorý nakoniec viedol k prelomeniu zabezpečenia telefónu. K útoku bol použitý účet Mohameda bin Salmána v službe WhatsApp. Obaja muži viedli priateľskú konverzáciu v čase, keď sa Bezos snažil získať investorov v Saudskej Arábii. 1. mája 2018 ale dostal zo Salmánovho účtu bez ďalšieho komentára súbor s videonahrávkou. Ten obsahoval škodlivý kód, ktorý zo smartfónu počas niekoľkých hodín preposlal veľké množstvo dát.

Únik informácií viedol k Bezosovmu rozvodu a strate polovice majetku

Zaujímavosťou je, že deväť mesiacov po tejto udalosti prepukla známa Bezosova aféra. Americké bulvárne noviny The National Enquirer vtedy získali a publikovali informácie o nemanželskom pomere Jeffa Bezosa. Použili k tomu aj získané prepisy správ z jeho smartfónu. To viedlo k jeho rozvodu s manželkou MacKenzie, ktorý ho stal 38 miliárd dolárov. Podľa Bezosa ho dokonca The National Enquirer vydieral, že zverejní ďalšie informácie a fotografie zo smartfónu, pokiaľ neodvolá tvrdenie, že publikované články sú politicky motivované a riadené treťou osobou.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Stopy vedú späť do Saudskej Arábie

Bezpečnostný expert Gavin de Becker už po vypuknutí aféry vyslovil názor, že údaje z Bezosovho smartfónu mohla získať Saudská Arábia. Nemal ale pre toto obvinenie skutočné dôkazy. To sa ale teraz môže zmeniť. A aký by mala Saudská Arábia záujem diskreditovať Jeffa Bezosa? Práve ním vlastnené noviny Washington Post zverejnili správu CIA, ktorá pripisovala princovi podiel na vražde kritika saudskoarabského režimu Džamála Chášukdžího v roku 2018. Džamál Chášukdží dokonca do Washington Postu prispieval článkami. Saudská Arábia v reakcii na nové odhalenia vydala prehlásenie, ktorým obvinenia z hacknutia Bezosovho smartfónu odmieta.

Náš tip
Fotoaplikácie v Google Play môžu kradnúť vaše dáta a používať fotoaparát bez povolenia
22.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+