MojAndroid

Naše smartfóny sú vlastne malé škatuľky plné prekvapení. Niekedy prekvapia aj nás, a to s nimi pracujeme už naozaj dlho. Pri každom smartfóne sme si počas testovania výdrže batérie všimli, že hoci mala batéria ešte niekoľko percent zostatkovej energie, smartfón sa vypol. Doteraz sme sa nad týmto “zázrakom” nezamýšľali, no The Wirecutter priniesol vysvetlenie tejto záhady a my sa s ním chceme podeliť aj s vami.

Batérie v našich zariadeniach sú vlastne malými chemickými bombami, ktoré môžu niekedy aj vybuchnúť. Je nebezpečné s nimi narábať a výrobcovia do nich nemôžu vlastne ani nič vkladať, aby napríklad zistili ich reálny zostatok energie. Percentá batérie, ktoré sa zobrazujú na displeji vášho smartfónu, sú tak len výsledkom zložitých matematických výpočtov, ktoré sa robia v reálnom čase zo spotreby všetkých komponentov zariadenia. A tie sú často dosť nepresné.

Najlepšie urobíte, ak si batériu predstavíte ako sud, do ktorého nevidno a vy stav vody v ňom dokážete sledovať len podľa množstva vody, ktorá z neho už vytiekla.

Battery-Voltage-630

Na trhu sa predávajú rôzne zariadenia, s rôznou spotrebou batérie a s rôznym ovládaním napájania. Niektoré smartfóny sa vypnú až pri naozaj úplnom vybití batérie, iné zas pri 3-5%. V skutočnosti existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo sa váš smartfón vypne aj v prípade, že batéria ešte nie je úplne vybitá. Dôvodom môže byť jednoducho nepresný výpočet zostatku energie, ktorý spôsobí, že hoci systém zobrazuje niekoľko % zbytkovej energie, v batérii už nie je ani kúsok energie. Druhým dôvodom môže byť starnutie batérie, ktoré spôsobuje deformáciu jej konzistencie, a tým aj zníženie celkovej kapacity. Vzorce však zostávajú rovnaké, a tak je výpočet zostatku energie nepresný. Tretím dôvodom môže byť tvorba krištáľov, ktoré sa tvoria v útrobách batérie. Tie môžu rovnako spôsobiť degradáciu jej kapacity a tým aj nepresné výpočty zostatku.

Náš tip
TIP: Ako správne nabíjať smartfón

Najlepším vysvetlením je ale asi to, že smartfóny si ponechávajú v batériách ešte niekoľko percent kapacity, aby mali dostatok energie na udržiavanie aktuálneho času a dát v medzipamäti zariadenia. Rovnako to funguje napríklad aj v prípade notebookov. Najlepšie urobíte, ak sa nebudete úplne spoliehať na to, že vám niekoľko posledných percent batérie vydrží ešte niekoľko desiatok minút. Ideálnym riešením je kúpa externej nabíjačky, ktorou si zariadenie môžete v prípade kritického stavu batérie dobiť.

28.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+