MojAndroid

Vedeli ste, že muži používajú mobil pri šoférovaní častejšie ako ženy? Že takmer 60% žien sa v noci budí a skontroluje svoj smartfón? A že sa očakáva, že do konca roka 2023 bude mať smartfón viac ako 90% dospelých v rozvinutých krajinách? A 85% ľudí vo veku 55-75 rokov tiež? Vyplýva to z už 17. vydania prieskumu Prognózy v oblasti technológií, médií a telekomunikácií, ktorý každoročne pripravuje spoločnosť Delloitte.

Ľudia sa snažia obmedziť používanie smartfónov

Zásadný údaj, ktorý prináša štúdia, hovorí, že v roku 2017 sa ľudia pozreli na svoj telefón v priemere 50-krát za deň. Približne 25 % dospelých na celom svete odhadlo tento počet na 50 alebo viackrát denne. Z mladistvých vo veku 18 až 24 rokov až 40 % uviedlo, že takto často využívajú svoje zariadenia.

V tejto súvislosti sa až 45 % dospelých a 58 % mladistvých vo veku 18 až 24 rokov vyjadrilo, že podľa ich názoru používajú smartfóny príliš často. Preto sa 42 % dospelých a 47 % ľudí vo veku 18 až 24 rokov aktívne snaží obmedziť ich využitie. Ďalších 10 % dospelých a 20 % mladých vo veku 18 až 24 rokov už premýšľalo o tom, že sa pokúsia kontrolovať ich používanie, zatiaľ však na tom nezačali aktívne pracovať.

Smartfón rozptyľuje aj v nebezpečných situáciách

Nie každé používanie je však rovnaké. Kontrolovanie telefónu pri sledovaní televízie alebo filmu, pri cestovaní verejnou dopravou alebo pri nakupovaní nie je negatívne vnímané. Ak preto ľudia hovoria o obmedzení používania svojho telefónu, pravdepodobne nehovoria o takýchto prípadoch.

Na druhej strane však existuje také používanie smartfónov, ktoré odvracia pozornosť používateľov, poškodzuje ich vzťahy s ostatnými, a dokonca potenciálne ohrozuje ich zdravie alebo zdravie iných ľudí. Napríklad muži sa častejšie rozptyľovali používaním smartfónu pri šoférovaní ako ženy – v porovnaní 15 % mužov oproti 11 % žien. Ženy sú však zase aktívnejšie v takomto rozptyľovaní v noci. Takmer 60 % žien preruší spánok a skontroluje si v noci svoj telefón.

Používajú ľudia inteligentné aplikácie?

Respondenti v rámci prieskumu odpovedali na otázky týkajúce sa ich oboznámenia sa a na využívanie celého radu aplikácií s podporou AI (umelá inteligencia, pozn.red.). Ako najčastejšie používanú aplikáciu uvádzali prediktívny text, po ktorom nasledovali navigačné aplikácie.

Odborníci spoločnosti Deloitte tiež predpokladajú, že v roku 2018 vytvorí viac ako jedna miliarda používateľov smartfónov obsah rozšírenej reality (augmented reality – AR) aspoň raz, pričom aspoň tristo miliónov používateľov ho bude vytvárať každý mesiac a desiatky miliónov dokonca každý týždeň.

Smartfóny sú dôležitou súčasťou nášho profesionálneho a osobného života, ale aj v tejto oblasti musíme hľadať viac rovnováhy a etikety, najmä v našom osobnom živote.

Zdroj: Tlačová správa

23.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+