MojAndroid

Anketa Smart Poisťovňa 2019 je v plnom prúde. Hlasujete v nej za poisťovňu s najlepšími mobilnými funkciami, pričom vyhrať smartfón podľa vlastného výberu v hodnote 400 eur. Aby ste sa mohli lepšie rozhodnúť, za ktorú poisťovňu hlasovať, pripravili sme si pre vás stručné porovnanie jednotlivých poisťovní na našom trhu. Najskôr sa pozrieme na to, ako majú jednotlivé poisťovne optimalizované svoje stránky pre mobilné zariadenia.

V našom teste sme použili niekoľko nástrojov, pomocou ktorých sme stránky hodnotili. Základné kritérium bolo, či má stránka vôbec akúkoľvek mobilnú verziu, alebo či sa pri návšteve z mobilného zariadenia načíta plná desktopová verzia. Tomuto kritériu nevyhoveli 2 poisťovne – Cardif poisťovňa Slovensko, Groupama poisťovňa. Tieto poisťovne sme následne z tohto dôvodu nemohli otestovať dvomi z troch nami použitých nástrojov. V minulom roku medzi nevyhovujúce patrila aj poisťovňa MetLife Europe. V roku 2019 už ponúka web, ktorý je optimalizované pre mobilné zariadenia.

Optimalizácia webu pre mob. zariadenia
(má/nemá)
Možnosť poistiť sa cez mobilnú stránku Platba poistného cez mob. stránku Nahlásenie poistnej udalosti cez mob. stránku
VšZP ÁNO ÁNO NIE
Dôvera ÁNO ÁNO ÁNO
Union ÁNO ÁNO NIE
Aegon ÁNO NIE ÁNO ÁNO
Allianz ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO
Axa ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO
Cardif poisťovňa Slovensko NIE
Colonnade Insurance ÁNO NIE NIE NIE
ČSOB Poisťovňa ÁNO ÁNO NIE NIE ***
ERGO poisťovňa ÁNO NIE NIE NIE
Európska cestovná poisťovňa ÁNO ÁNO NIE NIE
Generali ÁNO ÁNO NIE ÁNO

Zvyšné poisťovne sme otestovali na stránkach MobiReady a Varvy. V oboch prípadoch platí, že čím vyššie skóre, tým lepšie. Nástroj MobiReady hodnotí stránky najmä na základe týchto faktorov:

 • Ako sa obsah zobrazuje na mobilnom zariadení
 • Či stránka potrebuje priblíženie obsahu gestom pinch-to-zoom
 • Či je obsah jednoducho čitateľný na malej obrazovke
 • Či je stránka jednoducho navigovateľná gestami prsta
 • Či stránka pomôže niekomu, kto používa mobilné zariadenia
 • Či stránku dokáže správne zaindexovať Google

V tomto teste dosiahla najvyššie skóre Union poisťovňa (2,96), nasledovaná Generali (2,8) a MetLife Europe (2,51). Najmenej bodov získali VšZP (0,61), Onlia (0,52) a Allianz (0,44).

Stránka varvy.com zasa hodnotí stránky najmä na základe týchto kritérií:

 • Čitateľnosť textu
 • Konfigurácia výrezu/náhľadu podľa veľkosti obrazovky
 • Veľkosť tlačidiel odkazov
 • Zasadenie obsahu do výrezu
 • Použitie pluginov (flash,…)

Po spočítaní bodov z oboch testov na tom bola najlepšie poisťovňa Union. V tesnom závese za ňou je Generali a na treťom mieste MetLife Europe. Posledné miesto patrí poisťovni Allianz.

Kritériá mobilného webu

Mobilné verzie webu poisťovní môžu byť rýchle a prehľadné, no dôležité je aj to, nakoľko sú užitočné. Toto sme otestovali v tabuľke nižšie, kde sme zvolili základné kritériá, ktoré by sme od mobilného webu poisťovní očakávali.

Platbu poistného cez mobilnú stránku umožňuje len približne polovica poisťovní, rovnako je na tom aj nahlásenie poistnej udalosti cez mobilnú stránku. To znamená, že všetko pomocou svojho mobilu nevybavíte. Platbu poistného a zároveň aj nahlásenie udalosti cez mobilnú stránku zvládajú tieto poisťovne:

 • Aegon
 • Allianz
 • Axa
 • Komunálna poisťovňa
 • Kooperativa
 • Uniqa
 • Onlia (nahlásenie poistnej udalosti len cez aplikáciu)
Optimalizácia webu pre mob. zariadenia
(má/nemá)
Možnosť poistiť sa cez mobilnú stránku Platba poistného cez mob. stránku Nahlásenie poistnej udalosti cez mob. stránku
Genertel poisťovňa ÁNO ÁNO NIE ÁNO
Groupama poisťovňa NIE
Komunálna poisťovňa ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO
Kooperativa ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO
MetLife Europe ÁNO NIE NIE NIE
NN životné poistenie ÁNO NIE NIE ÁNO
NOVIS poisťovňa ÁNO NIE NIE NIE
Onlia ÁNO ÁNO ÁNO NIE
Poštová poisťovňa ÁNO ÁNO NIE NIE
UNIQA poisťovňa ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO
UNION poisťovňa ÁNO ÁNO NIE ÁNO
Wüstenrot poisťovňa ÁNO ÁNO NIE NIE

Ako vidíte, nie vždy platí, že poisťovňa s vynikajúco optimalizovanou mobilnou verziou zároveň ponúka všetky funkcie, ktoré by sme očakávali. Ak máte ďalšie postrehy alebo názory, najlepšie spravíte, ak ich vyjadríte priamo v ankete Smart Poisťovňa 2019. Nielenže tak prispejete k hodnoteniu jednotlivých poisťovní, ale zároveň sa automaticky zapojíte do súťaže o smartfón podľa vlastného výberu v hodnote 400 eur. Anketa trvá iba do konca augusta, tak neváhajte a hlasujte!

23.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+