MojAndroid

Anketa Smart Poisťovňa 2018 je v plnom prúde. Hlasujete v nej za poisťovňu s najlepšími mobilnými funkciami, pričom vyhrať môžete špičkový smartfón Huawei P20 Pro a mnohé ďalšie ceny. Aby ste sa mohli lepšie rozhodnúť, za ktorú poisťovňu hlasovať, pripravili sme si pre vás stručné porovnanie jednotlivých poisťovní na našom trhu. Najskôr sa pozrieme na to, ako majú jednotlivé poisťovne optimalizované svoje stránky pre mobilné zariadenia.

>>> Hlasujte v ankete a vyhrajte Huawei P20 Pro! <<<

V našom teste sme použili niekoľko nástrojov, pomocou ktorých sme stránky hodnotili. Základné kritérium bolo, či má stránka vôbec akúkoľvek mobilnú verziu, alebo či sa pri návšteve z mobilného zariadenia načíta plná desktopová verzia. Tomuto kritériu nevyhoveli 3 poisťovne – Cardif poisťovňa Slovensko, Groupama poisťovňa a MetLife Europe. Tieto poisťovne sme následne z tohto dôvodu nemohli otestovať dvomi z troch nami použitých nástrojov.

Zvyšné poisťovne sme najskôr otestovali na stránke testmysite.withgoogle.com. Najrýchlejšie načítanie v rámci tohto zoznamu zaznamenala poisťovňa Colonnade Insurance (0:00:03). Hneď za ňou sa umiestnila dvojica ERGO poisťovňa a Genertel poisťovňa (0:00:04). Naopak najpomalší výsledok v rámci načítania zaznamenala poisťovňa Axa (0:00:17).

Následne sme použili dva nezávislé nástroje – MobiReady a Varvy. V oboch prípadoch platí, že čím vyššie skóre, tým lepšie. Nástroj MobiReady hodnotí stránky najmä na základe týchto faktorov:

 • Ako sa obsah zobrazuje na mobilnom zariadení
 • Či stránka potrebuje priblíženie obsahu gestom pinch-to-zoom
 • Či je obsah jednoducho čitateľný na malej obrazovke
 • Či je stránka jednoducho navigovateľná gestami prsta
 • Či stránka pomôže niekomu, kto používa mobilné zariadenia
 • Či stránku dokáže správne zaindexovať Google

V tomto testovaní dostala najvyššie skóre ERGO poisťovňa (2,16), druhé miesto obsadila Kooperativa (2,04). Najmenej bodov v rámci daného hodnotenia získali poisťovňa Generali (0,45) a poisťovňa Allianz (0,44).

Stránka varvy.com zasa hodnotí stránky najmä na základe týchto kritérií:

 • Čitateľnosť textu
 • Konfigurácia výrezu/náhľadu podľa veľkosti obrazovky
 • Veľkosť tlačidiel odkazov
 • Zasadenie obsahu do výrezu
 • Použitie pluginov (flash,…)

A po druhom testovaní sa na čele udržala ERGO poisťovňa, pričom na tom poslednom ostala poisťovňa Allianz (pochopiteľne zo zoznamu poisťovní, ktoré bolo možné podrobiť všetkým našim vyššie spomínaným testom).

Mobilné verzie webu poisťovní môžu byť rýchle a prehľadné, no dôležité je aj to, nakoľko sú užitočné. Toto sme otestovali v tabuľke nižšie, kde sme zvolili základné kritériá, ktoré by sme od mobilného webu poisťovní očakávali.

Napríklad platba poistného cez mobilnú stránku bola možná len v prípade poisťovní Aegon, Allianz, Axa a Kooperativa. Čiastočne toto kritérium splnila aj Dôvera, avšak nejde o plnohodnotné riešenie priamo na mobilnej stránke. Nahlásenie poistnej udalosti cez mobilnú stránku následne nebolo možné v poisťovniach Colonnade Insurance, ERGO a ani v Európskej centrálnej poisťovni. ČSOB takúto možnosť umožňuje len cez mobilnú aplikáciu ČSOB Asistent, nie priamo na mobilnej stránke.

* cez Elektronickú pobočku, ktorej online stránka už ale nie je optimalizovaná pre mobilné zariadenia alebo aplikáciu Elektronická pobočka, ale to už zase nie je cez mobilnú stránku. ** na stránke sú iba odkazy na jednotlivé banky, kde je potrebné ručne vyplniť platobné údaje. *** iba cez aplikáciu ČSOB Asistent. **** iba cez aplikáciu Onlia.

Ako vidíte, nie vždy platí, že poisťovňa s vynikajúco optimalizovanou mobilnou verziou zároveň ponúka všetky funkcie, ktoré by sme očakávali. Ak máte ďalšie postrehy alebo názory, najlepšie spravíte, ak ich vyjadríte priamo v ankete Smart Poisťovňa 2018. Nielenže tak prispejete k hodnoteniu jednotlivých poisťovní, ale zároveň sa automaticky zapojíte do súťaže o špičkový smartfón Huawei P20 Pro a ďalšie atraktívne ceny. Anketa trvá iba do konca augusta, tak neváhajte a hlasujte!

22.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+