MojAndroid

Žijeme v dobe, kedy je okolo nás už takmer všetko smart. Existujú rôzne riešenia smart domácností, ktoré ľuďom uľahčujú život. Či už sú to rôzne automatizované systémy, smart televízory, smartfóny alebo smart osvetlenie. Práve na osvetlenie sa teraz pozrieme bližšie.

Pokiaľ rozmýšľate nad nejakými smart riešeniami do vášho bytu či domu, pravdepodobne prvým krokom bude osvetlenie. Trh s rôznymi svietidlami je naozaj veľký a vybrať si môže byť náročné. Dávate prednosť kvalite pred cenou? Na začiatok by ste chceli niečo lacnejšie, hlavne nech to funguje? Všetko je o prioritách. Práve na základe nich sa ľudia rozhodujú, akú cestu si zvolia. My sme vybrali 6 výrobcov “múdreho” osvetlenia, s ktorými určite neurobíte chybu. Ak viete o ďalších, neváhajte a dajte nám o nich vedieť.

Zdroj: wareable.com

Každý výrobca na to ide trochu inak, ich osvetlenie funguje iným spôsobom. V niektorých prípadoch je pre správnu funkčnosť potrebné dodatočné príslušenstvo (bránu), iné to zvládnu aj bez neho. V tomto článku si priblížime riešenia niektorých výrobcov smart svietidiel do domácnosti.

Philips

Overená holandská spoločnosť, ktorá je na trhu s elektronikou už poriadne dlho. Skúsenosti jej odoprieť nemôžeme. V poslednom čase sa stále viac a viac zameriava na smart domácnosť a smart produkty. Pravdepodobne každý z vás už počul o smart osvetlení Philips Hue.

Philips HUE je inteligentné bezdrôtové osvetlenie, ktoré vám ponúka kontrolu nad každým aspektom vášho domáceho osvetlenia pomocou smartfónu, hodiniek alebo hlasu. Riadiaca jednotka môže obsluhovať až 50 svetiel, na vás je len určiť si akou farbou, intenzitou a kedy budú dané svetlá svietiť.

Výrobca má v ponuke rôzne štartovacie balíčky (tie obsahujú nutný hardvér pre začatie používania smart osvetlenia), žiarovky, vnútorné a vonkajšie osvetlenie, LED pásiky či zaujímavé príslušenstvo. Tým môže byť napríklad pohybový senzor alebo bezdrôtový stmievač svetiel.

Xiaomi

Čínsky výrobca, ktorý kladie dôraz na nízku cenu, atraktívny dizajn a prijateľnú kvalitu. V pomere cena/výkon len ťažko hľadajú zariadenia tejto spoločnosti konkurenciu. Spoločnosť má v ponuke smart osvetlenia rôzne zariadenia. Či už žiarovky (čiernobiele aj farebné), stropné svetlá, nočné lampy a podobne.

Zdroj: the-ambient-com

Ovládanie týchto svetiel je možné prostredníctvom aplikácie Mi Home alebo Yeelight. Nechýbajú možnosti načasovania osvetlenia, prípadne automatizácie a spolupráce s inými zariadeniami smart domácnosti od Xiaomi.

V prípade, že hľadáte smart osvetlenie, ktoré bude najmenej finančne náročné, svietidlá od Xiaomi budú pravdepodobne tou správnou voľbou.

Osram

Keď sa povie žiarovka, väčšine ľudí napadne práve značka Osram. Tá si medzi žiarovkami vybudovala naozaj silné meno. Aj tento výrobca ide s dobou a vo svojom portfóliu má rôzne smart svietidlá.

Zdroj: ledinside.com

Základom sú žiarovky, či už čiernobiele alebo farebné. V ponuke sú taktež štartovacie balíčky, vnútorné osvetlenie, LED pásiky a rôzne príslušenstvo v podobe vypínačov alebo diaľkovo ovládaných zásuviek.

TP-LINK

Aj tento výrobca ponúka vo svojom portfóliu smart osvetlenie, aj keď ide len o žiarovky. Ich výhodou je, že nepotrebujú žiadny hub, dokážu sa pripojiť priamo k vašej Wi-Fi sieti a následne ich môžete ovládať pomocou smartfónu odkiaľkoľvek.

Tieto žiarovky sú kompatibilné napríklad aj s asistentom Amazon Alexa. Nastaviť si môžete teplotu a farbu osvetlenia, v aplikácii vidíte aj spotrebu.

Immax

Výrobca, ktorý má naozaj široké portfólio smart žiaroviek. Žiarovky je možné kupovať po jednej, prípadne vo dvojiciach. Sú kompatibilné s Philips HUE a tiež s protokolom Zigbee. K dispozícii je aj samostatný ovládač, pomocou ktorého môžete žiarovky ovládať. Okrem žiaroviek je v ponuke aj stropné LED svetlo s elegantným dizajnom a ovládačom s rôznymi zaujímavými funkciami.

Nechýba ani LED pásik, ktorý je možné ovládať pomoocu Amazon Alexa alebo vášho smartfónu. Pre plné fungovanie je potrebná brána buď priamo od výrobcu, no zaujímavou je aj podpora brány Philips HUE.

Ikea

Aj tento známy výrobca nábytku zo Švédska chce byť smart. V ponuke má viacero zaujímavých svietidiel, ktoré dokážu fungovať buď s pribaleným jednoduchým ovládačom alebo ich môžete ovládať priamo pomocou vášho smartfónu. K dispozícii je výber žiaroviek či svetelných panelov. Zakúpiť si môžete aj bránu, ktorá sa pripojí k vašej domácej sieti

Používate smart osvetlenie jedného z týchto výrobcov, prípadne máte nejaké iné riešenie? Neváhajte a podeľte sa s nami v komentároch pod článkom.

15.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+