MojAndroid

Naše hlavné mesto bude opäť o čosi modernejšie. Nemáme na mysli prerobené podchody či nákupné centrá, ale takú jednoduchú súčasť mesta, akou je lavička. Na Primaciálnom námestí bola predstavená prvá SMART lavička, ktorá bude najskôr fungovať počas troch mesiacov v testovacej prevádzke.

Lavičku má na starosti firma Power Mode a lavička nesie označenie Steora. Ide o zaujímavý koncept, ktorý ide s modernou technologickou dobou. Lavička ponúka skutočne bohatú výbavu – umožní nabíjanie mobilných zariadení, a to tak káblom, ako aj bezdrôtovým nabíjaním. Okrem toho je v lavičke zabudovaný Wi-Fi hotspot založený na 4G pripojení k internetu.

Smart lavicka Bratislava 1

Okrem poskytovania hotspotu pre občanov je toto pripojenie používané aj na bezproblémové sťahovanie aktualizácií, pre inštaláciu ktorých nie je potrebná žiadna dodatočná manuálna práca.

Lavička je pritom poháňaná výlučne slnečnou energiou, a tak sú tieto funkcie skutočne “zelené”. Okrem nabíjania zariadení či pripojení k internetu má lavička ešte niekoľko tromfov v rukáve. Tým prvým je udržiavanie teploty povrchu lavičky, ktorý sa vďaka aktívnemu chladeniu nikdy nezohreje na viac ako 30 °C. Čerešničkou na torte je atraktívne osvetlenie, ktoré osvetlí lavičku a aj jej najbližšie okolie.

Smart lavicka Bratislava 2

Solárne panely na lavičke dokážu vyrobiť približne 100 W elektrickej energie za hodinu. Lavička je súčasťou modernizácie hlavného mesta, ku ktorej sa Bratislava zaviazala v rámci medzinárodného summitu SMART CITY 360. Po ukončení testovacej fázy sa dozvieme, či, kedy a kde uvidíme ďalšie lavičky v meste.

Zdroj: Bratislava.sk, powermode.eu

3.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+