MojAndroid

Byť smart je v dnešnom svete in. Prečo by ste mali mať obyčajnú domácnosť, keď ju môžeme mať inteligentnú? Smart home je komplexný systém zariadení, ktoré vám dokážu zjednodušiť každodenné úlohy a automatizovať ich. Vy pritom nemusíte urobiť (takmer) vôbec nič, všetko sa deje automaticky.

Na základné otázky ohľadom smart domácnosti nám odpovedal, konateľ spoločnosti HomeSystem, Miloš Buček.

Náš tip
Xiaomi Smart Home – cenovo dostupná inteligentná domácnosť

Čo je smart domácnosť?

Skutočná smart domácnosť je taká, ktorá sa stará o náš komfort, bezpečie a úsporu, avšak bez nutnosti nášho manuálneho zásahu. To znamená, že v skutočnej smart domácnosti môžeme všetko ovládať mobilom na diaľku, avšak ani to by nemalo byť potrebné, nakoľko všetko by malo fungovať “smart” alebo autonómne.

To znamená, že aj keď máme možnosť vypnúť si svietenie alebo kúrenie v dome na diaľku, nemusíme to robiť. Smart home systém na základe podmienok, v ktorých sa dom nachádza, sám vyhodnotí, že má zhasnúť, vypnúť kúrenie a podobne. K tomu napomáhajú najmä senzory. Z nich systém čerpá a pokiaľ kombinácia hodnôt zo senzorov hovorí napríklad o tom, že je vonku príliš horúco, do domu preniká veľa tepla a my nie sme doma, tak systém automaticky zatiahne žalúzie, aby nám ušetril náklady na neskoršie vychladenie domu.

Skutočná smart domácnosť je taká, ktorá sa o dom postará a nám len v prípade potreby dá vedieť, že sa niečo udialo.

Ako to funguje?

Všetko funguje vďaka tomu, že systém smart domácnosti prepája všetky zariadenia v dome a umožňuje ich ovládať aj bez nášho zásahu. Princíp je potom podobný ako pri ľudskom tele. Riadiaca jednotka je ako náš mozog, kde sa všetko stretáva a odkiaľ idú všetky príkazy. Senzory sú potom ako naše vnemy. To či je v dome teplo, zima alebo či je potrebné niečo urobiť, dávajú riadiacej jednotke vedieť senzory.

smart home

Posledným kúskom skladačky sú zariadenia, ktoré samotnú činnosť vykonajú. Sú to napríklad relátka, stmievače, smart zásuvky, termostaty alebo moduly na ovládanie žalúzií.

Aké možnosti ponúka smart domácnosť?

Ponuka toho, čo dokáže smart home, je jednoduchšie definovaná tým, čo máme v našom dome na elektrinu. Všetky zariadenia, ktoré sú na elektrinu, sú ovládateľné pomocou smart home systému. Pokiaľ chceme ovládať osvetlenie, nie je problém, nakoľko to je vždy na elektrinu.

Kúrenie samozrejme tiež, kotly sa zapínajú elektricky, radiátory sa dajú regulovať batériovými hlavicami a elektrické kúrenie taktiež. Ak sú elektrické žalúzie, dajú sa ovládať tiež. Ak je v záhrade zavlažovanie, dá sa regulovať. Pokiaľ máme v dome multimediálne zariadenia, dajú sa integrovať. Prakticky všetko je dnes už možné, nakoľko ponuka Z-Wave zariadení je naozaj obrovská a Z-Wave je najväčší ekosystém produktov pre smart home.

Ako zariadenia medzi sebou komunikujú?

Do smart domácnosti, ktorú by sme postavili na protokole Z-Wave je možné vybrať si z viac ako 600 produktov rôznych výrobcov. Tá najštandardnejšia ponuka zahŕňa približne 150 produktov, ktoré sa bežne predávajú.

  • klasické relátka, ktoré umožňujú zariadenia zapínať a vypínať
  • stmievače pre stmievanie osvetlenia
  • moduly na ovládanie žalúzií a garážových brán
  • smart žiarovky
  • uzávery prívodu vody a plynu v prípade poplachu
  • senzory (pohybu, teploty, vlhkosti, svetla, vibrácií, dverí, vytopenia, dymu, CO, CO2, úniku plynu, tlaku, výšky hladiny, vlhkosti pôdy a pod…)

Pokiaľ neexistuje senzor, ktorý potrebujeme s protokolom Z-Wave, existujú zariadenia, ktoré dokážu akýkoľvek bežný senzor do systému integrovať. A samozrejme, potom sú to rôzne diaľkové ovládače, kľúčenky, tlačidlá, vypínače…

smart home z wave

Je možné z klasického domu/bytu urobiť smart home?

Systém Z-Wave umožňuje jednoduchú integráciu aj do už postavených domov a bytov. Jednou z mála požiadaviek je to, aby boli krabičky pod vypínačmi dostatočne hlboké na to, aby tam moduly vošli (odporúča sa 6 cm). Toto sa samozrejme dá riešiť aj dodatočne. Okrem toho je inštalácia čistá, nevyžaduje si naťahovanie káblov ani žiadne stavebné úpravy. Systém sa navyše dokáže do domu integrovať tak, že neovplyvni klasickú funkčnosť vypínačov, takže nie je potrebné obávať sa straty bežnej kontroly, ako sme na to zvyknutí.

Ako je to s ovládaním a aplikáciami pre smartfóny?

Aplikácie sa stále zlepšujú a prispôsobujú požiadavkám. Dnes už pri moderných smart home systémoch nepotrebujete inštalatéra tak, ako je to pri zastaralých systémoch. Stačí tomu venovať čas a smart home systém si dokáže každý nastaviť aj sám.

Napríklad riadiaca jednotka Homey sa kompletne nastavuje cez mobilnú aplikáciu, takže na nastavenie kompletnej automatizácie domácnosti nepotrebujete dnes už ani počítač. Ak chcete ponechať inštaláciu odborníkovi, ten už vie, čo funguje, ako to nastaviť a ako to najlepšie optimalizovať. Preto dokáže profesionálny inštalatér nastaviť za jeden deň taký systém, ktorý by novému používateľovi trvalo nastaviť niekoľko týždňov.

Ovládanie cez aplikácie je možné aj na diaľku. Ku každej riadiacej jednotke patrí bezplatný server, ktorý umožňuje prístup kedykoľvek aj na diaľku. Svoj dom majú používatelia vďaka tomu vždy pod palcom. Doslova.

Záleží na tom, akej značky sú jednotlivé zariadenia?

Hlavnou výhodou protokolu Z-Wave je to, že ak sa rozhodnete postaviť smart home na tomto protokole, tak je úplne jedno, akej značky zariadenia kúpite. Dôležité je len to, či podporujú Z-Wave. Funguje to podobne ako štandard Wi-Fi. Je úplne jedno, aký máte router, mobil či notebook. Pokiaľ podporujú Wi-Fi, tak sa pripoja.

Tak isto to funguje aj tu. Je to zároveň obrovskou výhodou, nakoľko neexistuje žiadny výrobca, ktorý by dokázal vyrobiť všetky zariadenia, ktoré môžeme v dome potrebovať. Druhou výhodou je, že nie sme viazaní na jedného výrobcu. Ak by napríklad Aeotec prestal vyrábať relátka a my by sme potrebovali nové, mohli by sme si ich kúpiť napríklad od Fibara. Fungovali by presne tak isto.

Pri systémoch jedného výrobcu to nie je možné a je tam riziko straty podpory do budúcnosti, pokiaľ výrobca skončí.

Je bezpečné používať smart home produkty?

Smart home a bezpečnosť sú dve témy idúce ruka v ruke. Je tu strach používateľov o ich súkromie a potom je tu snaha výrobcov, aby ich systémy boli bezpečné a jednoduché na používanie. Z-Wave aliancia urobila v roku 2016 rozhodnutie, že každé nové Z-Wave zariadenie od apríla 2017 musí podporovať zabezpečenie S2. To je aktuálne najvyšší používaný level zabezpečenia v smart home a Z-Wave je prvý protokol, ktorý k tomu pristúpil.

Aké zariadenia kupujú zákazníci najčastejšie?

U nás sa smart home predáva vďaka schopnosti riešiť zónovú reguláciu kúrenia. Keďže sme krajina, kde je kúrenie veľmi potrebné a je to najväčšia položka v našich účtoch, optimalizáciou kúrenia dokážeme aj ušetriť.

Potom je to samozrejme smart osvetlenie a trojicu uzatvárajú žalúzie, ktoré sú dnes prakticky na každej novostavbe a systém umožňuje ich automatizáciu.

Ak by som to mal popísať produktami, najviac sa predáva riadiaca jednotka Fibaro Home Center 2, nasleduje novinka Homey 2.0 a za ňou sa drží Aeotec Z-Stick, ktorý umožňuje komukoľvek postaviť si vlastný smart home systém na raspberry. Zo senzorov sú to pohybový senzor od Fibara, za ktorým sa drží Multisenzor 6 od Aeotecu.

Je náročné nainštalovať smart home zariadenia do domácnosti? Ide to aj bez sekania a hrubého zásahu do stavby?

Inštalácia nie je náročná. Avšak moduly sa inštalujú na elektrickú sieť, vyžaduje sa odborná zručnosť, najmä z dôvodu bezpečnosti. Inštaláciu prvkov zvládne aj zručnejší elektrikár a inštaláciu systému zvládne bežne počítačovo zručný používateľ.

Náš tip
Úvod do smart domácnosti: Aj vaše osvetlenie môže byť inteligentné

Koľko stojí smart home?

Cena smart domácnosti záleží od toho, čo od nej chceme. Ak potrebujeme len smart kúrenie, tak sa zmestíme do 600 € pri bežne veľkom systéme. Ak chceme kompletnú automatizáciu bežne veľkého domu (4 izby), tak môžeme počítať s cenou okolo 2500 – 3500 eur. V tomto prípade sa počíta s kúrením, svietením, žalúziami a zavlažovaním. Veľké vily s viac ako 100 pripojenými zariadeniami sa v tomto systéme zmestia do 10 000 eur.

Je možné do systému zapojiť aj smart home zariadenia napríklad od IKEA alebo Philips Hue?

Samozrejme, riadiaca jednotka Homey podporuje popri Z-Wave protokole aj Zigbee, Wi-Fi a bluetooth. Vďaka tomu dokáže spojiť prakticky všetky smart home zariadenia do jedného celku a ovládať ich nezávisle na ich protokole.

A ako je to s hlasovými asistentmi?

Hlasom je možné ovládať už prakticky každú riadiacu jednotku, používa sa na to Google Assistant alebo Alexa od Amazonu.

  • Systém Fibaro aj Homey je možné ovládať aj pomocou Facebook Messenger. Stačí otvoriť četovacie okno na náš systém a do neho jednoducho napísať Turn all lights off a systém nám ešte aj odpíše a potvrdí, že tak urobil

17.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+