MojAndroid

O bezpečnosť svojich detí sa obáva každý rodič. Aj z toho dôvodu kupujú mnohí svojim ratolestiam rôzne nteligentné náramky, ktoré obsahujú najrôznejšie moderné vychytávky, vĎaka ktorým sa viete s deťmi spojiť alebo skontrolovať, či sú v poriadku – či už mikrofón, kameru, alebo GPS lokátor. Veci však nie sú také ružové.

Náš tip
Dajte si pozor, niektoré moderné hračky môžu sledovať vaše deti | VIDEO

Nemecké regulačné orgány zakázali predaj niektorých lacných smart hodiniek určených pre deti. Dokonca, vyzvali rodičov, aby ich zničili. Európska organizácia spotrebitľov BEUC totiž varuje, že inteligentné hodinky pre deti porušujú veľmi vážne súkromie detí. V niekoľkých zariadeniach sa totiž odhalili seriózne nedostatky, ktoré umožnia hackerom získať kontrolu nad zariadením. To znamená, že tretie osoby sa môžu dozvedieť, kde sa vaše dieťa nachádza, čo hovorí, prípadne ho sledovať prostredníctvom kamery. BEUC dokonca odhalila, že dáta z niektorých detských hodiniek sa prenášali nešifrované na čínske servery.

Nórska rada spotrebiteľov tiež varuje obyvateľov a bez servítky vraví, že diery v bezpečnosti zariadení môže využiť útočník vo svoj prospech. Kontaktuje dieťa bez toho, že by o tom vedel rodič. Môže mu napr. odoslať správy o tom, kde má ísť, čo má spraviť a podobne… Nočná mora rodičov.

Navyše, už dávnejšie sme písali o tom, že napríklad aj hračky s pripojením na internet, teda Internet of things zariadenia pre deti, môžu byť terčom útokov. Prostredníctvom lacných, nezabezpečených kanálov sa informácie z detskej izby môžu dostať do nepovolaných uší. Odpočúvaním cez mikrofón lacných IoT hračiek sa zaoberala aj FBI.

Blížia sa Vianoce, takže ak premýšľate nad nejakou inteligentnou hračkou či smart náramkom pre dieťa, nesiahajte napríklad po neoverených značkách.

Zdroj: gizmodo.com, foto ilustračné

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+