MojAndroid

Zaujímavé štatistiky priniesol zahraničný portál gsmarena. Podľa výsledkov nositeľného príslušenstva je v dominancii práve platforma watchOS od spoločnosti Apple. Android Wear stráca. Prečo je aktuálna situácia nepriaznivá pre výrobcov Android príslušenstva?

Náš tip
Honor Band 3: Neohúri, no spoľahlivo poslúži | RECENZIA

Apple Watch a Android Wear?

Nie každé hodinky mimo platformu Apple obsahujú systém Android Wear. Netreba zabúdať ani na fitness náramky, ktoré obsahujú len základné funkcie a nedisponujú operačným systémom pre hodinky ako takým. Nejde teda výlučne len o porovnanie nositeľnej platformy Apple a Android.

V rámci nositeľnej elektroniky vedie podľa údajov od IDC práve Apple. Za štvrtý kvartál roka 2017 predal tento výrobca 8 miliónov kusov (oproti 5,1 mil. kusov za Q4 2016). Celkovo tak podiel na trhu stúpol za dané obdobie pre Apple na 21% (oproti 14,4% v rámci Q4 2016). Druhé miesto obsadila v tomto prípade spoločnosť FitBit a tretie následne čínske Xiaomi.

Štatistiky za štvrtý kvartál roka 2017.

Ak si vezmeme predaje za celý rok 2017 ako taký, opäť obsadil prvú priečku Apple. V tomto prípade ide o predaj 17,7 milióna kusov (oproti 11,3 mil. za rok 2016). Podiel na trhu činí za celý rok 2017 hodnotu 15,3% (ide o nárast oproti 10,8% za rok 2016). Na nižších miestach nastala zmena, druhé miesto má Xiaomi a tretie FitBit.

Náš tip
Xiaomi Mi Band 2: Minimum kompromisov, ľudová cena | RECENZIA
Štatistiky za celý rok 2017 v porovnaní s rokom 2016.

V tomto prípade sa však treba zamyslieť. Kým Apple ponúka svoje Apple Watch na svetových trhoch približne od sumy 249 dolárov, štatistiky pre FitBit a Xiaomi zahŕňajú aj lacnejšie modely fitness náramkov vrátane extrémne lacného Xiaomi Mi Band 2 za asi 30 dolárov. To značí prakticky ešte väčší úspech pre spoločnosť Apple.

Inteligentné hodinky

Portál MacRumors sa však zameral na segment čisto inteligentných hodiniek (bez fitness náramkov a iného nositeľného príslušenstva). Aj v tomto prípade vyhráva spoločnosť Apple a to výrazným rozdielom. Predaj 8 miliónov kusov hodiniek Apple Watch za štvrtý kvartál roka 2017 znamená v týchto štatistikách až 60 percentný podiel na trhu (práve vďaka zameraniu len na segment hodiniek).

Náš tip
Samsung Gear Sport – spoľahlivé vo vode aj na súši | RECENZIA
Štatistiky zamerané len na segment inteligentných hodiniek.

Za celý rok 2017 činí 17,7 milióna predaných hodiniek až 53% podiel na trhu. Napríklad Samsung zaznamenal predaj len 3,6 milióna hodiniek a patrí mu 10% trhu v rámci štatistík za minulý rok. V skratke, ak si vezmeme štatistiky inteligentných hodiniek za minulý rok, predalo sa viac ako 33 miliónov kusov. Viac ako polovicu pritom tvoria hodinky s platformou od spoločnosti Apple a tak je potrebné prijať fakt, že každé druhé hodinky predané za minulý rok obsahujú systém watchOS a nie Android Wear. 

Používate inteligentné hodinky? Aký operačný systém preferujete? Máte aj iné nositeľné príslušenstvo zamerané napríklad na fitness? Vaše otázky a postrehy nám môžete napísať do diskusie pod článkom.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
3.3.2018
Zdroj: gsmarena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+