MojAndroid

Väčšina z nás sa pri kúpe nového smart zariadenia sa nezamýšľa nad tým, akým spôsobom ho v prípade potreby pripojí na internet. Automaticky mu povolíme prístup k tej istej Wi-Fi sieti, akú používame aj na iné účely. Ako však informuje portál Android Authority, pri používaní jednej siete pre produkty inteligentnej domácnosti a aj vaše ostatné zariadenia, môžete naraziť na dva nepríjemné problémy. V dnešnom článku si povieme aké a prečo by ste mali zvážiť vytvorenie ešte jednej siete, ktorá bude exkluzívne určená len pre smart home zariadenia.

Prečo smart domácnosť pripojiť na samostatné Wi-Fi?

Problém s nestabilným pripojením

Prvý z nich sa týka najmä používateľov, ktorí majú doma veľa smart produktov. Môže sa však dotknúť aj majiteľov starších alebo slabších routerov. Totižto keď všetky smart home zariadenia pripojíme na rovnaké Wi-Fi, pomocou ktorého sa na internet pripájame aj cez smartfóny, počítače či televízory, sieť takýto nápor zariadení nemusí zvládnuť.

Taktiež ide o, ku ktorému pásmu sú jednotlivé zariadenia pripojené. Produkty smart domácnosti zväčša podporujú len 2,4 GHz frekvenciu, keďže tá ponúka lepší dosah a nižšiu spotrebu energie. Taktiež znižuje náklady na výrobu, pretože dvojpásmové čipy s podporu aj lepšieho 5 GHz pásma sú o niečo drahšie.

Nous smart PTZ Camera
Nous smart kamera | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Moderné Wi-Fi routery dnes automaticky dokážu spojiť obe frekvencie pod jednu sieť. Teda ak máte doma zariadenia, ktoré podporujú výlučne staršie 2,4 GHz pásmo, nemusíte mať doma dve siete s odlišnými SSID, jednu 2,4 GHz a druhú 5 GHz. Stačí sa pripojiť k jednej a router už automaticky vyberie, ku ktorému pásmu sa zariadenie pripojí. To vám ako používateľovi nie len že šetrí čas a starosti, ale pripojeným zariadeniam to taktiež umožňuje komunikovať medzi sebou. Avšak nevýhodou je, že príslušenstvo s podporou 2,4 GHz môže kvôli 5 GHz frekvencii dočasne strácať pripojenie.

Riziko bezpečnostných hrozieb

Potom je tu otázka bezpečnosti. Zatiaľ čo smart home príslušenstvo je v súčasnosti často správne šifrované, stále môže dôjsť k jeho napadnutiu prostredníctvom bezpečnostných chýb alebo úniku dát výrobcu. Ak sa tak náhodou stane, hackeri môžu zrazu získať prístup nie len k napadnutému zariadeniu, ale aj k všetkým ostatným, ktoré sú na sieti pripojené, vrátane vášho smartfónu alebo počítača.

Ako spomínané problémy vyriešiť?

Režim hosťa

Ak sa v budúcnosti chcete vyhnúť problémom so zabezpečením, ale zariadení máte málo a nehrozí vám preťaženie siete, nemusíte pre produkty smart domácnosti vytvárať samostatnú Wi-Fi sieť. Stačí v admine routera zapnúť takzvaný „režim hosťa“, ktorý poskytuje jedinečné SSID a heslo s obmedzeným prístupom.

Pre každé pásmo vytvoriť samostatné SSID

Oba problémy však vyrieši až oddelenie 2,4 a 5 GHz pásma a vytvorenie dvoch SSID pre každé z nich. Následne k 5 GHz frekvencii sa budú pripájať len „bežné“ smart zariadenia ako smartfóny, tablety alebo notebooky, zatiaľ čo na 2,4 GHz SSID bude pripojená len smart domácnosť.

Toto riešenie vás nebude stáť nič navyše (pokiaľ nemáte doma starší router, ktorý by takúto úlohu nezvládol). No ako aj všetko ostatné, táto metóda má aj niekoľko nevýhod. V prvom rade budete musieť všetky aktívne smart zariadenia prepojiť na novovytvorené 2,4 GHz SSID. Taktiež v závislosti od toho, ako váš router bude rozdelenú Wi-Fi sieť spravovať a aké zariadenia alebo služby plánujete využívať, je možné, že zariadenia pripojené k 5 GHz pásmu nebudú schopné komunikovať s tými na 2,4 GHz. Tento problém sa však dá obísť, napríklad tak, že smartfón, cez ktorý smart domácnosť ovládate, bude používať 2,4 GHz frekvenciu.

Kúpiť ďalší router

Riešením môže byť aj kúpa ďalšieho routera, v tomto prípade však nevýhody prevažujú nad výhodami, preto radšej odporúčame použiť metódu spomenutú vyššie. V podstate opäť pôjde o vytvorenie dvoch samostatných SSID, avšak tentokrát trochu iným spôsobom. Navonok bude rozdiel minimálny, keďže pri oboch metódach vaše zariadenia pri vyhľadávaní Wi-Fi rozpozná dve odlišné siete s rozličnými názvami, špecifikáciami a poprípade aj heslami. Avšak keďže ich spravujú dva samostatné routere, nebudú medzi sebou automaticky komunikovať.

To ponúka silnú výhodu aj v oblasti zabezpečenia, keďže umožňuje jednoduchým spôsobom (vytiahnutím zo zástrčky) príslušenstvo úplne odpojiť od internetu. Avšak väčšina bežných používateľov nečelí natoľko vážnym bezpečnostným hrozbám, aby potrebovali takéto extrémne zabezpečenie.

Kedy je lepšie zostať pri používaní jednej siete?

Zostať pri používaní iba jednej spoločnej siete pre vás bude výhodnejšie, pokiaľ jedna alebo viacero spomínaných nevýhod by vám bránili v pohodlnom používaní vašej smart domácnosti. Napríklad ak trváte na tom, aby váš smartfón zostal pripojený k 5GHz pásmu alebo ak pravidelne používate AirPlay alebo Google Cast a nie ste si istí, či by služby následne fungovali aj s ostatnými zariadeniami.

Náš tip
Podvodníci napádajú bankové aplikácie novým spôsobom

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+