MojAndroid

Portál MôjAndroid.sk len nedávno spustil hlasovanie o najlepšie bankové aplikácie z pohľadu smart funkcií – Smart Banka 2023. Anketa trvá do 31. marca 2023 a odovzdaním vášho hlasu sa automaticky zúčastňujete aj súťaže o smartfón v hodnote 1000 eur.

V rámci ankety pripravujeme sériu článkov, ktoré majú priblížiť tie najdôležitejšie témy v oblasti inteligentného bankovníctva. V tomto článku sa venujeme možnostiam sporenia a investovania priamo prostredníctvom mobilnej bankovej aplikácie. Ktoré banky túto možnosť ponúkajú a sú za to nejaké poplatky?

Niektoré banky ponúkajú k bežným účtom aj vytvorenie sporiacich účtov, a to len s použitím aplikácie. Bez nutnosti niekam chodiť a podpisovať zmluvy. Banky ponúkajú aj možnosť otvoriť si viacero sporiacich účtov súčasne, ktoré si klient môže pomenovať napríklad podľa toho, na čo konkrétne sporenie slúži.

Spôsoby sporenia môžu byť rôzne. Klient si napríklad môže vo svojom internet bankingu nastaviť trvalý príkaz, ktorý sa bude pravidelne opakovať. Na sporiace účty je možné posielať peniaze aj jednorazovo. Niektoré banky dokonca ponúkajú možnosť sporenia pri platení v obchode, keď sa určité percento z hodnoty nákupu, prípadne fixná čiastka automaticky presunie na sporiaci účet.

Zisťovali sme, ako je to so sporením k bežným účtom v jednotlivých slovenských bankách, či je možné  sporenie založiť cez aplikáciu a či existujú aj nejaké poplatky.

UniCredit

Je možné založiť si vo vašej banke sporiaci účet pomocou aplikácie?

Nie, v mobilnej aplikácii je možné požiadať o stretnutie a produkt zjednať na pobočke.

Je možné založiť si u vás cez mobilnú aplikáciu nejakú formu investovania?

Nie, v mobilnej aplikácii je možné požiadať o stretnutie a zjednať na pobočke.

mBank

Na otázky odpovedá: Radka Karolová, produktová špecialistka sporiacich produktov mBank

Je možné založiť si vo vašej banke sporiaci účet pomocou aplikácie? Aký typ sporenia je možné takto založiť?

mBank ako moderná digitálna banka svojim klientom automaticky ponúka k bežnému účtu mKonto aj produkt mSporenie. Klienti si mSporenie môžu kompletne spravovať prostredníctvom svojej mobilnej aplikácie mBank či cez internet banking. Môžu si tak veľmi jednoducho sporenie otvoriť, prevádzať si peniaze na mSporenie/z mSporenia, zmeniť si názov či typ sporenia, pozastaviť automatické sporenie a môžu ho aj úplne zrušiť. Ide teda o plne podporovaný produkt v rámci aplikácie mBank. mSporenie je u našich klientov veľmi obľúbené, pretože môžu rátať so zhodnotením svojich usporených finančných prostriedkov vo výške 1% p.a.  Zároveň si môžu odkladať drobné sumy postupne počas celého roka rôznymi spôsobmi – zaokrúhľovaním transakcií, odvádzaním stanoveného percenta z transakcií priamo na sporiaci účet či fixnou sumou. V aplikácii mBank si naši klienti môžu otvoriť aj klasický sporiaci účet eMax Plus, cez aplikáciu môžu tiež spravovať prichádzajúce i odchádzajúce transakcie.

Existujú v súvislosti so sporením nejaké poplatky?

Zdarma sú všetky prichádzajúce platby a tiež jedna odchádzajúca vnútrobanková platba v mesiaci. Každá ďalšia odchádzajúca platba a všetky medzibankové platby sú spoplatnené sumou 1 EUR.

Na otázky odpovedá: Dominik Wójcik, investičný expert mBank

Je možné založiť si u vás cez mobilnú aplikáciu nejakú formu investovania?

mBank ponúka svojim klientom službu mFondy, teda investovanie do podielových fondov priamo v online prostredí a na pár klikov. mFondy sú určené pre všetkých klientov mBank vo veku od 18 rokov a minimálna výška investície je 15 EUR. Snažíme sa našim klientom ukázať, že investovanie nie je len o vysokých sumách, ale že každý sa môže stať investorom a začať tvoriť svoje portfólio. Naši klienti u nás v súvislosti s investovaním do podielových fondov neplatia žiadne vstupné, výstupné či konverzné poplatky. Celkovo ponúkame 32 fondov (akciových, zmiešaných, dlhopisových) od 3 veľkých renomovaných správcovských spoločností (BNP Paribas Asset Management, Allianz Global Investors, Goldman Sachs Asset Management). Mobilná aplikácia mBank v súčasnosti umožňuje otvorenie investičného účtu a zobrazenie prehľadu portfólia a historických či plánovaných transakcií. Aktuálne pracujeme aj na spustení možnosti aktívneho investovania cez mobilnú aplikáciu.

Existujú nejaké poplatky za založenie alebo vedenie investičného konta?

Poplatky za založenie ani vedenie investičného konta v mBank našim klientom neúčtujeme.

Tatra banka

Je u vás možné založiť si sporiaci účet pomocou aplikácie v smartfóne?

Klienti Tatra banky si v rámci Účtu pre modrú planétu môžu otvoriť až 15 sporení k účtu, a to  jednoducho cez mobilnú aplikáciu Tatra banka alebo Internet banking.

Môžu si tiež definovať vlastný názov, cieľovú sumu a plánovanú dobu ukončenia. Ak sa vyskytne neočakávaná situácia, vedia jednoducho previesť požadovanú sumu na svoj bežný účet. Ak majú klienti záujem o zhodnotenie peňazí, odporúčame investičné sporenie.

Aký typ sporenia je možné založiť cez aplikáciu?

Cez mobilnú aplikáciu Tatra banka majú klienti možnosť otvoriť si investičné sporenie do Podielových fondovTB.

Výhodou investičného sporenia je okrem jeho výnosového potenciálu aj flexibilita a praktická dostupnosť v mobilnej aplikácii.

V aplikácii zároveň môžu sledovať a flexibilne spravovať investičné sporenie podľa potreby. Vedia si napríklad posielať mimoriadne platby v ľubovoľnej výške alebo naopak môžu v prípade potreby investičné sporenie aj dočasne pozastaviť.

Existujú v súvislosti so sporením nejaké poplatky?

Investičné sporenie je v Tatra banke bez vstupných poplatkov a po uplynutí troch rokov od prvej sporiacej platby aj bez výstupných poplatkov. V prípade redemácie z investičného sporenia do troch rokov je výstupný poplatok 3%, 2%, 1% podľa toho, v ktorom roku od jeho začiatku nastane redemácia. Zmyslom investičného sporenia je nasporenie väčšej sumy v dlhšom časovom horizonte na realizáciu finančne náročnejších cieľov klienta v budúcnosti. 

Je u vás možné založiť si nejakú formu investovania cez aplikáciu?

Áno, cez mobilnú aplikáciu je možné založiť si investičné sporenie do Podielových fondovTB 

Existujú nejaké poplatky za založenie alebo vedenie investičného konta?

Pri založení a vedení investičného konta nie sú žiadne poplatky.

Fio banka

Je u vás možné založiť si sporiaci účet pomocou aplikácie v smartfóne?

Áno, v aplikácii Fio Smartbanking majú klienti možnosť založiť si sporiace účty. Na základe ich finančných cieľov a preferencie dĺžky sporenia si tak môžu vybrať z dvoch typov účtov – Fio konto a Fio sporiaci účet.

Ďalšou z možností je termínovaný vklad. Okrem termínovaných vkladov s obnovou v EUR ponúkame klientom zhodnotiť finančné prostriedky aj v CZK a USD.

Aký typ sporenia je možné založiť cez aplikáciu?

Klienti majú k dispozícii na výber 2 sporiace účty – Fio konto a Fio sporiaci účet.

Fio konto

Ponúka pásmové úročenie. Vklad do 10 000 EUR je úročený sadzbou 2 % p.a. K Fio kontu je možné mať platobnú kartu a posielať platby bez obmedzenia počtu medzi svojimi účtami, a v rámci banky.

Fio sporiaci účet

Úročí všetky vložené peniaze bez obmedzenia sadzbou 2 % p.a., nie je možné k nemu vydať platobnú kartu a počet odchádzajúcich platieb je obmedzený na 4 mesačne.

U termínovaného vkladu je úroková sadzba až 2 % p.a

U Fio konta môžu klienti sporiť aj v CZK, výška úrokovej sadzby je 5,5 % p.a. do 200 000 CZK.

Existujú v súvislosti so sporením nejaké poplatky?

Nie, klienti žiadne poplatky za založenie, vedenie či zrušenie účtu neplatia. Klienti majú zadarmo k Fio kontu aj platobnú kartu, za založenie a vedenie platobnej karty neplatia žiadne poplatky. Ak by sa klient rozhodol sporiaci účet zrušiť, o úrok nepríde, ten sa počíta na dennej báze a pripisuje sa vždy 1. deň v mesiaci.

Je u vás možné založiť si nejakú formu investovania cez aplikáciu?

Klienti používajúci aplikáciu Fio Smartbanking majú možnosť investovať do Fio podielových fondov. Na záložke Investície nájdu klienti ponuku Fio podielových fondov, ako aj prehľad svojich minulých transakcií. Podielové listy jednotlivých fondov môžete v aplikácii nakúpiť či predať, alebo zadať jednorazový aj pravidelný pokyn.

Existujú nejaké poplatky za založenie alebo vedenie investičného konta?

Založenie a vedenie je zadarmo, neexistujú žiadne poplatky, ktoré by klient musel za správu a vedenie Fio podielových fondov platiť.

365.bank

Je možné založiť si vo vašej banke sporiaci účet pomocou aplikácie?

Áno, v 365.bank si klienti môžu založiť sporenie niekoľkými spôsobmi. Jednoducho a rýchlo a na pár klikov v mobilnej aplikácii. Na výber majú z dvoch typov sporenia.

Aký typ sporenia je možné takto založiť?

Klienti môžu v 365.bank sporiť na klasickom neviazanom sporení s cieľom alebo v rámci špeciálneho automatického typu sporenia s názvom Syslenie.

Na sporení s cieľom si môžu prostredníctvom sporiaceho podúčtu založiť až 50 samostatných sporení naraz. Každé sporenie do 10 tisíc. € sa úročí úrokom, pri Účte plus vo výške 0,365 % ročne, pri Účte zadarmo 0,0365 % ročne. Klient si môže každý typ sporenia ľubovoľne pomenovať, priradiť k nemu obrázok a prehľadne sledovať, koľko má nasporené a koľko mu chýba k stanovenému cieľu.  Má tak oveľa lepší prehľad o svojich úsporách, než keby ich mal len na jednom sporiacom účte. Klientov sa týmto spôsobom snažíme edukovať, aby si svoje krátkodobé aj strednodobé výdavky plánovali a pravidelne si na ne odkladali. V ideálnom prípade, aby mali na každý účel vytvorené sporenie, čím získajú lepší prehľad. Sporiť si môžu pravidelne alebo jednorazovo.

Druhou možnosťou je Syslenie, ktoré funguje na princípe zaokrúhľovania platieb (tj. nie klasických vkladov), a tak si možno týmto spôsobom sporiť automaticky a bez toho, aby si to klient uvedomoval. Cieľom je naučiť šetriť tých, ktorí tak ešte nerobia. Zároveň minimálna suma na tomto type sporenia nie je stanovená, rovnako ani maximálny limit nasporenej či úročenej sumy. Klient si vyberá jedno z dvoch sporiacich pravidiel.

Prvou možnosťou je zaokrúhľovanie platieb kartou smerom nahor, pričom každá platba sa zaokrúhli na vybranú sumu 1 €, 5 € či 10 €, zaokrúhlená suma sa automaticky prevedie na Syslenie a úročí. Druhou možnosťou je bezcentový účet, v rámci ktorého sa centový zostatok zo všetkých transakcií na účte automaticky odošle na Syslenie. Keďže ide o neviazaný typ sporenia, klient si môže zo Syslenia peniaze kedykoľvek vybrať. V danom mesiaci sa mu však neuplatní úrok. Klienti s Účtom plus, môžu „sysliť“ s úrokovou sadzbou 3,65 % ročne. Klienti s Účtom zadarmo majú úrok vo výške 0,365 % ročne.

Existujú v súvislosti so sporením nejaké poplatky?

Klient si môže peniaze zo sporenia vybrať kedykoľvek a bez poplatkov. V prípade, že by peniaze vybral, za daný mesiac sa mu nepripíšu žiadne úroky.

Je možné založiť si u vás cez mobilnú aplikáciu nejakú formu investovania?

Áno, klient môže investovať jednoducho cez mobilnú aplikáciu 365.bank, pričom k dispozícii má dva typy investovania, a to formou Investičného sporenia alebo Investičného Syslenia. V oboch prípadoch ide o investovanie do podielových fondov. Celý proces prebieha v mobilnej aplikácii, vrátane podpisu zmluvy. Následne v aplikácii môže klient sledovať históriu a vývoj investície. Základnou podmienkou je založenie účtu v 365.bank a vek minimálne 18 rokov. Investovať je možné jednorazovo alebo pravidelne.

Investičné sporenie je vhodné pre začiatočníkov a funguje bez vstupného poplatku. Investovať je možné už s minimálnym vkladom od 20€, pričom klient si môže vybrať zo štyroch fondov – Realitný fond, akciový Eko fond, akciový Blockchain fond alebo dlhopisový fond stabilných výnosov. V aplikácii si môže mať až 50 investičných sporení súčasne.

Druhou možnosťou, ako investovať v aplikácii 365.bank, je Investičné Syslenie. Ide o jedinečný spôsob mikroinvestovania do fondu, ktorý je vhodný pre začiatočníkov. Podobne, ako klasické Syslenie, aj Investičné Syslenie funguje na princípe  zaokrúhľovania platieb. Klient si pritom vyberá jedno z dvoch pravidiel.

Prvou možnosťou je zaokrúhľovanie platieb kartou smerom nahor, pričom každá platba sa zaokrúhli na vybranú sumu 1 €, 5 € či 10 €. Vzniknutý rozdiel sa následne automaticky prevedie na Investičné Syslenie.

Druhou možnosťou je bezcentový účet, v rámci ktorého sa centový zostatok zo všetkých transakcií na účte automaticky odošle na Investičné Syslenie.

Existujú nejaké poplatky za založenie alebo vedenie investičného konta?

Investovanie v aplikácii 365.bank je jednoduché a bez vstupného poplatku na oboch typoch investovania.

Vyhrajte smartfón v hodnote 1000 eur

Neváhajte a odovzdajte hlas svojej obľúbenej bankovej aplikácii. Do žrebovania o smartfón v hodnote 1000€ budú zaradení všetky hlasujúci v ankete Smart Banka 2023, ktorí úspešne odovzdajú platný hlas.

Neviete sa rozhodnúť? Porovnajte si banky

Na stránke SmartBanka.sk nájdete zoznam všetkých zapojených bankových aplikácií a po kliknutí na ktorúkoľvek z nich vidíte podrobný zoznam funkcií, ktoré klientom ponúka. Veľmi jednoducho si tak môžete porovnať funkcie aplikácií jednotlivých bánk a vybrať tak tú, ktorá je podľa používateľov najlepšia.

Smart Banka INDEX

Neoddeliteľnou súčasťou Smart Banky je Smart Banka INDEX – systém hodnotenia mobilných bankových aplikácií na základe informácií získaných od ich reálnych používateľov v ankete Smart Banka. Ide o živý systém, v ktorom sú zohľadnené všetky pozitívne aj negatívne skúsenosti a názory používateľov na jednotlivé bankové aplikácie.

Smart Banka INDEX bude v najnovšej podobe zverejnený po skončení hlasovania Smart Banka 2023, aby reflektoval aktuálny stav jednotlivých bankových aplikácií. Aj Váš hlas môže rozhodnúť a zamiešať celkové poradia. Preto neváhajte a hlasujte!

Výsledky budú zverejnené do konca apríla.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+