MojAndroid

Mobilné bankové aplikácie už dávno nie sú len základnými nástrojmi na prijímanie a posielanie peňazí, prípadne na zisťovanie aktuálneho zostatku na účte. Dnes toho zvládnu podstatne viac. Napríklad aj investovať a sporiť.

V ankete Smart Banka sa venujeme práve bankovým aplikáciám a ich možnostiam. Smart Banka 2020 je v poradí už šiestym ročníkom tejto obľúbenej ankety. Na základe hlasov čitateľov vyhodnotíme najlepšie bankové aplikácie podľa ich funkcií a vlastností, ktoré svojim klientom ponúkajú.

K ankete pripravujeme sériu článkov, ktoré podrobnejšie predstavujú jednotlivé funkcie, aby sme vám dali možnosť sa lepšie rozhodnúť, ktorej dáte svoj hlas. Témou tohto týždňa je investovanie a sporenie.

Nemali by ste prehliadnuť:

Sporenie priamo v aplikácii

Niektoré banky ponúkajú k bežným účtom aj vytvorenie sporiacich účtov, a to len s použitím aplikácie. Bez nutnosti niekam chodiť a podpisovať zmluvy. Banky ponúkajú aj možnosť otvoriť si viacero sporiacich účtov súčasne, ktoré si klient môže pomenovať napríklad podľa toho, na čo konkrétne sporenie slúži.

Spôsoby sporenia môžu byť rôzne. Klient si napríklad môže vo svojom internet bankingu nastaviť trvalý príkaz, ktorý sa bude pravidelne opakovať. Na sporiace účty je možné posielať peniaze aj jednorazovo. Niektoré banky dokonca ponúkajú možnosť sporenia pri platení v obchode, keď sa určité percento z hodnoty nákupu, prípadne fixná čiastka automaticky presunie na sporiaci účet.

sporenie
Zdroj: unsplash.com

Zisťovali sme, ako je to so sporením k bežným účtom v jednotlivých slovenských bankách, či je možné  sporenie založiť cez aplikáciu a či existujú aj nejaké poplatky.

Ktoré banky ponúkajú možnosť založiť si sporiaci účet pomocou aplikácie?

Možnosť založiť si k bežnému účtu aj sporenie ponúka približne polovica bánk. Tatra banka spomína, že klient môže mať spolu až 15 sporiacich účtov, prvý dostane k bežnému účtu automaticky. Klienti 365.bank si môžu sporiaci účet založiť v aplikácii tiež len na pár klikov, k dispozícii je až 50 sporení.

mSporenie v mBank je možné otvoriť cez internet banking a aj prostredníctvom aplikácie. Klienti si tiež môžu pomocou aplikácie otvoriť aj klasický sporiaci účet. Možnosť zriadenia sporiaceho účtu v aplikácii ponúka aj ČSOB a OTP banka. George od SLSP ponúka možnosť založiť si dva typy sporenia, dokonca aj pre klientov bez bežného účtu.

Aký typ sporenia je možné založiť cez aplikáciu?

V Tatra banke si klient môže vybrať z troch spôsobov sporenia – jednorazová platba, pravidelný trvalý príkaz a sporenie kartou pri každej platbe. Podobné, prakticky rovnaké možnosti sporenia, majú aj klienti 365.bank. Automatické sporenie pri platbách sa nazýva syslenie. Sporenie v ČSOB je pravidelné mesačné sporenie, pričom klient si určuje výšku vkladu a dĺžku sporenia. Samozrejmosťou je aj jednorazový vklad. Rovnako je tomu aj v OTPSLSP.

Aké všetky úkony súvisiace so sporením je možné vykonať prostredníctvom aplikácie?

UniCredit ponúka možnosť spraviť prevod z účtu alebo na účet. V Tatra banke si vie klient nastaviť vlastný názov sporenia, zadať, zmeniť alebo zrušiť spôsob sporenia a aj výšku sporenia. V aplikácii 365.bank je možné sporenie zrušiť, kompletne manažovať a meniť spôsob a výšku sporenia. Sporenie v mBank si klient môže spravovať kompletne cez aplikáciu, vrátane jeho zrušenia.

Klienti ČSOB majú v aplikácii možnosť sledovať pohyby na sporiacom účte a realizovať prevody. Rovnaké možnosti ponúka aj aplikácia OTP banky. Aplikácia George od SLSP dokáže vykonávať prevody na sporiaci účet a aj z neho. Je možné zmeniť sumu sporenia a aj ho pozastaviť. Sporenie pre radosť je možné aj zrušiť.

Existujú v súvislosti so sporením nejaké poplatky?

Sporenie v Tatra banke je v rámci balíka služieb Tatra Personal bezplatné. Sporenie v 365.bank je bez poplatkov, a to vrátane prevodov či výberov. V UniCredit má klient možnosť raz mesačne vybrať alebo previesť peniaze bezplatne, ďalšie transakcie sú spoplatnené, vklady na účet sú bezplatné. V mBank sú bezplatné všetky prichádzajúce platby a jedna odchádzajúca vnútrobanková platba mesačne. Ďalšie odchádzajúce platby sú spoplatnené sumou 1 euro.

V ČSOB stačí dodržať 35-dňovú výpovednú lehotu pre výber, vtedy neexistujú žiadne poplatky. Vedenie sporiaceho účtu v OTP banke je zdarma, prevody prostriedkov na a zo sporiaceho účtu sú spoplatnené. Prevody realizované v mobilnej aplikácii sú zdarma. SLSP nemá v súvislosti so sporením žiadne poplatky.

Investovanie

Niektoré slovenské banky ponúkajú okrem možnosti založenia sporiaceho účtu aj určitú formu investovania, ktoré je možné založiť priamo v aplikácii. Investovaním môže klient dosiahnuť zaujímavé zhodnotenie svojich úspor. 

investovanie
Zdroj: unsplash.com

Bánk sme sa v súvislosti s touto témou opýtali dve základné otázky. Či je možné pomocou aplikácie založiť nejakú formu investovania a či je investovanie nejako spoplatnené.

V ktorých bankách je možné založiť pomocou aplikácie nejakú formu investovania?

Možnosti založiť si investovanie pomocou aplikácie momentálne ponúkajú len štyri slovenské banky.  Cez aplikáciu Tatra banka je možné otvoriť investičné sporenie do podielových fondov, vrátane založenia investičného konta. mBank ponúka svojim klientom službu mFondy – investovanie do podielových fondov.  V ČSOB  bolo až 55 % všetkých uzatvorených pravidelných investícií realizovaných práve cez mobilnú aplikáciu ČSOB SmartBanking.

Cez aplikáciu George od SLSP je možné založiť si majetkový účet a získať pravidelné sporenie do fondov. Nákup akcií a jednorazových investícií je možný len v desktopovej verzii.

Existujú nejaké poplatky za založenie alebo vedenie investičného konta?

Tatra banka nemá v súvislosti so založením investičného konta žiadne poplatky. Poplatok za vedenie konta je zohľadnený v hodnote podielových listov a aktuálne je vo výške 0,12 % p.a. z hodnoty podielových listov, ktoré sú na ňom evidované. mBank má vo všetkých fondoch nastavený nulový vstupný/výstupný/konverzný poplatok. V SLSP je založenie a vedenie investičného konta bez poplatku. Zriadenie a vedenie Investičného konta, ako aj zriadenie Investičného programu v ČSOB je bez poplatku.

Zdroj: Redakcia MôjAndroid.sk
22.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+