MojAndroid

Štvrtý ročník ankety Smart Banka je úspešne vyhodnotený a my poznáme banky s najlepším mobilným bankovníctvom. Anketa Smart Banka 2018 zaznamenala celkovo 20 849 hlasujúcich, čo predstavuje 31% nárast oproti minulému ročníku.

Všetci hlasujúci pritom vyjadrili svoju sympatiu voči banke a hlasovali za jednotlivé funkcionality, ktoré sú podľa nich najdôležitejšie. Na základe ich hlasovania sme vyhlásili výsledky ankety. Teraz vieme, ktorá banka má podľa Slovákov najlepšie mobilné bankovníctvo.

Aj tento rok sme vás počas trvania ankety SmartBanka 2018 informovali o jednotlivých funkciách aplikácií v článkoch na našom webe. Množstvo informácií ste ale našli aj priamo na stránke ankety, ktorú počas doby hlasovania navštívilo vyše 28 000 čitateľov.

Objektívne hodnotenie v ankete

Výsledok a ocenenie SmartBanka roka vyplýva na základe komplexného systému SmartBanka INDEX. SmartBanka INDEX sme oficiálne predstavili minulý rok. Je to bodové ohodnotenie smart funkcionalít, ktoré prinášajú banky vo svojom mobilnom bankovníctve. SmartBanka INDEX je zostavený na základe hlasovania v ankete SmartBanka z dvoch zložiek:

  • LOJALITA = pomer hlasujúcich, ktorí sú klientmi danej banky, k počtu hlasov získaných v otázke “Ktor​á​ banka m​á​​ podľa vás​ najlep​š​i​u​ mobiln​ú​ aplik​á​ci​u​?”
  • FUNKCIONALITY = jednotlivým funkcionalitám bola priradená váha na základe počtu hlasov, ktoré v ankete získali od hlasujúcich. Tzn., čím je funkcionalita pre ľudí dôležitejšia, tým väčšiu váhu a viac bodov.

Výsledky ankety

Tento rok boli ocenené štyri banky. Prvé tri banky v oficiálnom hlasovaní a prvýkrát bola odovzdaná aj Cena sympatie, ktorú získala banka s najväčším počtom hlasov v otázke “Ktor​á​ banka m​á​​ podľa vás​ najlep​š​i​u​ mobiln​ú​ aplik​á​ci​u​?”. Je to cena verejnosti.

Cena sympatie

Cenu sympatie získala Slovenská sporiteľňa. Tá vlani prešla obrovskou transformáciou, keď predstavila úplne nové internetové a mobilné bankovníctvo George. Stalo sa tak na začiatku minulého roku, no najmä mobilná aplikácia bola neustále zlepšovaná a v priebehu celého roku pribúdali nové funkcie.

3. miesto: 365.bank

Aj napriek tomu, že 365.bank začala oficiálne fungovať na slovenskom trhu až v novembri minulého roku sa nováčik umiestnil na peknom treťom mieste. Banka za to vďačí podarenej aplikácii s množstvom funkcií, ako napríklad prihlásenie odtlačkom či možnosti založenia účtu kompletne cez telefón v priebehu desiatich minút.

Verzia: 4.7.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 4.7.3
Aktuálna cena: Zdarma

2. miesto: VÚB

VÚB má za sebou aktívny rok, počas ktorého predstavovala jednu novinku za druhou. Vlani sa klienti banky dočkali funkcií výber z bankomatu mobilom, lišta s rýchlymi funkciami v aplikácii, možnosť vybaviť úver priamo v aplikácii a nedávno pribudla aj podpora Google Pay.

Verzia: 3.4.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.4.2
Aktuálna cena: Zdarma

1. miesto: Tatra banka

Prvenstvo v ankete aj tento rok obhájila Tatra banka. Tá čerpá najmä zo svojho veľkého náskoku, no vlani predstavila niekoľko skutočne pokrokových funkcií. Najviac zaujala určite podpora tvárovej biometrie, vďaka ktorej si prostredníctvom aplikácie vybavíte rýchlo a jednoducho aj úver.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Smart Banka Index – ako sa mení poradie bánk?

Smart Banka INDEX je živý nástroj, ktorý sa neustále mení, a to hneď v dvoch smeroch – na základe toho, aké funkcie aktuálne preferujú používatelia a zároveň tým, aké funkcie do svojich aplikácií pridávajú samotné banky. Je to objektívny systém, ktorý pomáha vyhodnotiť najlepšie mobilné bankovníctvo.

Vďaka tomu sa poradie v Smart Banka INDEXe môže kedykoľvek zmeniť, no v deň ukončenia ankety (10. marca 2019) vyzeral INDEX tak, ako môžete vidieť na obrázku hore. Hoci prešlo iba 10 dní, viaceré banky odvtedy stihli priniesť nové funkcie a INDEX v súčasnosti už vyzerá trochu inak.

Kategória Skokan roka veľa vysvetľuje

Smart Banka 2018 je už štvrtým ročníkom tejto ankety a preto môžeme výsledky porovnávať aj s predchádzajúcimi rokmi. Na základe týchto údajov si neoficiálny titul Skokan roka odniesla Slovenská sporiteľňa. Tá začiatkom minulého roka predstavila nové bankovníctvo George a získala o 14,16 % viac hlasov ako vlani.

Naopak, na druhom konci je Tatra banka, ktorá získala o 13,59 % hlasov menej ako v ankete Smart Banka 2017. Vďaka veľkému náskoku vo funkciách a inováciách je však Tatra banka naďalej lídrom a aj víťazom v ankete Smart Banka 2018. O rok môže byť všetko inak.

Rok ďalších zmien?

Výsledky naznačujú veľké zmeny, ktoré sa na našom trhu dejú. Súčasné banky investujú oveľa viac času a úsilia do zdokonaľovania svojho mobilného bankovníctva, čo v minulosti vôbec nebolo samozrejmosťou. Vznikajú nové banky, ktoré svoje pôsobenie stavajú práve na vynikajúcej aplikácii.

Pre banky to nie je ľahká situácia. Riešenie je však očividné: “Stačí, keď budú banky prichádzať s aplikáciami a funkciami, ktoré ľudia považujú za najviac užitočné,” povedal Michal Chabada, šéfredaktor portálu MojAndroid.sk, pri príležitosti odovzdávania ocenení Smart Banka.

Výherca Samsung Galaxy S9 a licencie ESET

Samozrejme, súčasťou ankety bola aj hodnotná súťaž. Každý hlasujúci, ktorý odpovedal na otázky v ankete a uviedol kontaktné údaje, bol automaticky zaradený do žrebovania o nový smartfón Samsung Galaxy S9 a ročnú licenciu antivírového programu ESET Mobile Security & Antivirus. Piati výhercovia sú:

  • Róbert Petráš
  • Gabika Bartkova
  • Matúš Murajda
  • Emil Schmidt
  • Peter Dirga

Výhercom telefónu sa stáva Radovan Šťastný! Všetkým výhercom srdečne gratulujeme a v dohľadnej dobe ich budeme kontaktovať. Všetkým ostatným ďakujeme za účasť.

Galéria z odovzdávania cien

Cena sympatie pre Slovenskú sporiteľňu.
3. miesto pre 365.bank.
2. miesto pre VÚB.
1. miesto pre Tatra banku.

Partneri ankety

20.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+