MojAndroid

Konferencia DATALAN Digitálne mesto 2019 predstavila viaceré smart riešenia pre zlepšenie kvality života v mestách a obciach.

Čo by ste si vybrali – návštevu úradu alebo návštevu webovej stránky slovensko.sk? Pravdepodobne ste už navštívili slovensko.sk a odradila vás komplikovanosť systému a tiež to, že ste nemali so sebou čítačku na občiansky preukaz s elektronickým podpisom. Prichádza čas, kedy bude komunikácia občanov aj podnikateľov so štátnym webom jednoduchšia.

„Od 1. decembra budete môcť mobil využívať na elektronické služby, budete mať elektronickú dátovú schránku v mobile,“ prezradil na konferencii DATALAN Digitálne mesto 2019 Jaroslav Kmeť, generálny riaditeľ sekcie informačných technológií verejnej správy na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

QR kód namiesto čítačky

Konferencie DATALAN Digitálne mesto v Jasnej sa zúčastnila približne stovka zástupcov samospráv a VÚC z celého Slovenska. Jednou z hlavným tém bola práve vízia webovej stránky slovensko.sk. Inováciou je prihlásenie sa do profilu používateľa cez nasnímanie QR kódu mobilom, kde už budú mať občania vytvorenú digitálnu identitu z občianskeho preukazu. Inšpirácia je čerpaná zo zahraničia. Napríklad v Dubaji vzrástlo používanie elektronických služieb po zavedení mobilnej identity na 80 %. Slovensko chce napredovať týmto smerom tiež.

Okrem toho sa zmení aj webová stránka slovensko.sk. Bude užívateľsky prijateľnejšia a samozrejme fungujúca na všetkých prehliadačoch. Slovensko by malo byť na zmenu, teda fungovanie bez papierov, pripravené už v roku 2020. Heslom je jednoduchý princíp “jedenkrát a dosť”.

Vízia smart miest a obcí

Pracuje sa aj na tom, aby na tomto princípe fungovali aj samosprávy a boli už budúci rok pripravené na plnú elektronizáciu. Smart mesto nie je len o inteligentnej lavičke so solárnym článkom a pripojením na USB port, kde si môžete nabiť smartfón. Vízia smart miest a obcí je presne zadefinovaná – inteligentné mestá by sme mali všetci vnímať ako celý systém procesov, ktoré sú vzájomne koordinované a spolu vytvárajú prostredie, v ktorom chcú jeho obyvatelia pohodlne, ekonomicky a ekologicky žiť.

Spoločnosť DATALAN vyvíja pre mestá a obce viaceré riešenia na báze moderných, intuitívnych a webových aplikácií v cloude, ako napr. ePorady, či Digitálne zastupiteľstvo, ktoré umožňuje zastupiteľstvu aj občanom nielen čítať či pozrieť, ale aj spätne dohľadať všetky prijaté opatrenia v obci či meste, aktivitu poslancov či využívanie rozpočtu.

Hoci sa veci hýbu dobrým smerom, označiť slovenské mestá pojmom smart je momentálne trochu odvážne. Sú však také, ktoré sú v oblasti smart riešení naozaj aktívne. Patrí medzi ne napríklad Trnava, Nitra, Trenčín, Banská Bystrica, Poprad či Kežmarok.

Zdroj: Tlačová správa,

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+