MojAndroid

Aplikácia v podaní občianskeho združenia Slovensko.Digital zjednoduší účasť v parlamentných voľbách 2020. Určená je pre občanov, ktorí nebudú v čase konania volieb v mieste trvalého bydliska alebo žijú v zahraničí.

Vytvorenie žiadosti cez webovú aplikáciu o hlasovací preukaz či voľbu poštou je len párminútová záležitosť. Vo voľbách do NR SR majú občania Slovenskej republiky žijúci v zahraničí možnosť voliť poštou. Občania žijúci na Slovensku, ktorí budú v čase volieb mimo trvalého bydliska, majú možnosť požiadať o hlasovací preukaz. Ten ich oprávňuje voliť v ktoromkoľvek volebnom okrsku. Obidve žiadosti si cez webovú aplikáciu vytvoria za pár minút pár kliknutiami. Žiadatelia pritom nepotrebujú občiansky preukaz s čipom, žiadosť stačí poslať e-mailom. 

Čo je potrebné na žiadosť?

Na zaslanie žiadosti je treba vyplniť základné údaje o žiadateľovi, adresu na doručenie hlasovacích lístkov a poslať e-mail na uvedenú adresu. Adresy na doručenie žiadostí overuje skupina dobrovoľníkov v spolupráci s občianskym združením Srdcom Doma. 

Na vytvorenie žiadosti je potrebné vyplniť osobné údaje. Tieto dáta však nikam neukladáme, vyplnia sa len do tela emailovej žiadosti, ktorý ďalej používateľ sám posiela na adresu svojej obce či mestskej časti,” dodáva Ján Suchal zo Slovensko.Digital

Aplikácia zároveň ponúka možnosť prihlásenia na odber noviniek a informácií k voľbám. Po vyplnení e-mailu občania dostanú praktické informácie o volebnom procese, o dôležitých termínoch a ďalšie upozornenia pred týmito, ale i ďalšími voľbami na Slovensku. 

“Aplikáciu, ktorá ľuďom zjednodušuje prístup k hlasovacím preukazom či voľbe zo zahraničia pripravujú šikovní ľudia z našej komunity už pravidelne pred každými voľbami. Či už ide o voľby do národnej rady, prezidentské voľby alebo voľby do europarlamentu. Aplikáciu sme aj teraz vytvorili za výraznej pomoci skupiny dobrovoľníkov. Zapojili sa do návrhu aplikácie, programovania, tvorby textov aj testovania. Zároveň sme funkcionalitu konzultovali s Ministerstvom vnútra, aby sme občanom poskytli správne informácie,” vysvetľuje Hana Benediktová zo Slovensko.Digital. 

Návody.Digital je jednou z aktivít Slovensko.Digital, kedy ide o interaktívny portál, poskytujúci občanom informácie pre uľahčenie vybavovania úradných záležitostí. Vďaka prehľadným návodom je používateľ prevedený celým procesom krok po kroku. Súčasťou tohto portálu je aj spomínaná aplikácia k parlamentným voľbám.

Projekt ‘Aj Ty si Slovensko.Digital’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou. 

Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+