MojAndroid

Facebook prináša pre strednú Európu novinku. Tou je kontrola dezinformačných článkov, komentárov a reakcií, jednoducho hoaxov, ktoré sú potom šírené ďalej. Po novom tak Facebook aj u nás nasadzuje nástroj na ich odhaľovanie, ktorý dokonca bude reprezentovať živý človek, namiesto algoritmu.

Nie všetko zvládne algoritmus

Facebook si už overil, že jeho programátori dokážu vyvinúť, nasadiť a vyladiť algoritmus schopný v reálnom čase kontrolovať písanie textu a v ňom definovať neželané slová. Najmä urážlivé alebo vulgárne prejavy sa týmto spôsobom dajú eliminovať. Iná situácia je v prípade, že je text bez takýchto vstupov. Algoritmus ho teda vyhodnotí ako v poriadku, avšak už nedokáže vyriešiť obsah. Ten môže byť klamlivý, zavádzajúci, jednoducho hoax. A tak sa spoločnosť rozhodla, že do tohto boja nasadí živé bytosti. Konkrétne pre strednú Európu tak spúšťa projekt s partnermi, ktorých úloha je fyzicky reagovať na podnety a schvaľovať pravdivosť obsahu v textoch. Slovensko, Poľsko a Česko bude spadať pod organizáciu AFP (Agence France- Presse) a práve jej úlohou je čistiť slovenský verejný priestor od nepravdivých tvrdení a klamstiev.

Koľko ľudí bude potrebných?

V prípade Slovenska to znamená, že jeden človek (údajne bývalý a skúsený slovenský novinár) dostal ponuku, aby sa ujal svojej úlohy „čističa“, a teda pracoval pre Facebook. Jeho reakcia bude každý podnet a námet overiť, či ide o nepravdu. A v prípade neprávd situáciu korigovať a zasiahnuť. Otáznik visí samozrejme nad kapacitou. Má toto zvládať jeden človek? Facebook však ide po vzore z Poľska, kde sú takéto osoby dve a oveľa väčší trh, pričom svoju prácu zvládajú bez problémov. Ich zásah je niekoľko hodín, maximálne pár dní. Facebook tak chce jednak zabraňovať, aby jeho sieť slúžila na prenos klamstiev, hoaxov a podobných správ a na strane druhej chce vychovávať.

Každá výchova je však závislá od vychovávateľa. Je zrejme dobré, aby zamestnanec zostal v anonymite. A to už len kvôli tomu, že je to údajne známy novinár, a tak jeho reálna podoba môže vyvolávať aj negatívne reakcie. Tie samozrejme prídu, pretože mazanie príspevkov nastavených na nejaký cieľ (zaujať, oklamať a podobne) chcú ich tvorcovia zdieľať a každá prekážka je pre nich negatívnou správou. Tiež samotný admin bude musieť odolávať pokušeniu a zachovať nestranný pohľad, pretože aj na jeho postup a konanie môžu prichádzať sťažnosti.

Politici majú imunitu

Facebook však nechce tvoriť rozbroje v politickej súťaži. A tak vyťahuje prvé a zároveň najviac komentované pravidlo. Politici a ich reakcie budú mimo dohľadu admina. Budú teda bez kontroly obsahu a pravdivosti.

Už teraz je tu nastolená jasná otázka, ako dlho bude Facebooku trvať, pokým zistí, že jeho nový systém a nový admin sa iba bude prizerať, ako sa pravidlo obchádza cez politické komentáre a politickú súťaž. Iste, Facebook nechce zasahovať do politického boja, pretože by ho mohol narušiť. Avšak aj mazanie komentára iba z pohľadu jedného hodnotiteľa je zásahom do slobody vyjadrenia. Pričom kritériá, ako a na základe čoho admin zasiahne, sú iba v jeho hlave. A to môže byť rovnako cenzúra vyjadrovania, ako ju nastavuje samotný Facebook smerom k používateľom, pričom bude vykonávaná priamo vo vnútri spoločnosti.

Tak uvidíme, ako sa nový systém vžije so slovenskou realitou. Poľský model je údajne úspešný, a tak Facebook nevidí problém ani v tom, aby sa etabloval u nás.

13.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+