MojAndroid

Facebook prináša pre strednú Európu novinku. Tou je kontrola dezinformačných článkov, komentárov a reakcií, jednoducho hoaxov, ktoré sú potom šírené ďalej. Po novom tak Facebook aj u nás nasadzuje nástroj na ich odhaľovanie, ktorý dokonca bude reprezentovať živý človek, namiesto algoritmu.

Nie všetko zvládne algoritmus

Facebook si už overil, že jeho programátori dokážu vyvinúť, nasadiť a vyladiť algoritmus schopný v reálnom čase kontrolovať písanie textu a v ňom definovať neželané slová. Najmä urážlivé alebo vulgárne prejavy sa týmto spôsobom dajú eliminovať. Iná situácia je v prípade, že je text bez takýchto vstupov. Algoritmus ho teda vyhodnotí ako v poriadku, avšak už nedokáže vyriešiť obsah. Ten môže byť klamlivý, zavádzajúci, jednoducho hoax. A tak sa spoločnosť rozhodla, že do tohto boja nasadí živé bytosti. Konkrétne pre strednú Európu tak spúšťa projekt s partnermi, ktorých úloha je fyzicky reagovať na podnety a schvaľovať pravdivosť obsahu v textoch. Slovensko, Poľsko a Česko bude spadať pod organizáciu AFP (Agence France- Presse) a práve jej úlohou je čistiť slovenský verejný priestor od nepravdivých tvrdení a klamstiev.

Koľko ľudí bude potrebných?

V prípade Slovenska to znamená, že jeden človek (údajne bývalý a skúsený slovenský novinár) dostal ponuku, aby sa ujal svojej úlohy „čističa“, a teda pracoval pre Facebook. Jeho reakcia bude každý podnet a námet overiť, či ide o nepravdu. A v prípade neprávd situáciu korigovať a zasiahnuť. Otáznik visí samozrejme nad kapacitou. Má toto zvládať jeden človek? Facebook však ide po vzore z Poľska, kde sú takéto osoby dve a oveľa väčší trh, pričom svoju prácu zvládajú bez problémov. Ich zásah je niekoľko hodín, maximálne pár dní. Facebook tak chce jednak zabraňovať, aby jeho sieť slúžila na prenos klamstiev, hoaxov a podobných správ a na strane druhej chce vychovávať.

Každá výchova je však závislá od vychovávateľa. Je zrejme dobré, aby zamestnanec zostal v anonymite. A to už len kvôli tomu, že je to údajne známy novinár, a tak jeho reálna podoba môže vyvolávať aj negatívne reakcie. Tie samozrejme prídu, pretože mazanie príspevkov nastavených na nejaký cieľ (zaujať, oklamať a podobne) chcú ich tvorcovia zdieľať a každá prekážka je pre nich negatívnou správou. Tiež samotný admin bude musieť odolávať pokušeniu a zachovať nestranný pohľad, pretože aj na jeho postup a konanie môžu prichádzať sťažnosti.

Politici majú imunitu

Facebook však nechce tvoriť rozbroje v politickej súťaži. A tak vyťahuje prvé a zároveň najviac komentované pravidlo. Politici a ich reakcie budú mimo dohľadu admina. Budú teda bez kontroly obsahu a pravdivosti.

Už teraz je tu nastolená jasná otázka, ako dlho bude Facebooku trvať, pokým zistí, že jeho nový systém a nový admin sa iba bude prizerať, ako sa pravidlo obchádza cez politické komentáre a politickú súťaž. Iste, Facebook nechce zasahovať do politického boja, pretože by ho mohol narušiť. Avšak aj mazanie komentára iba z pohľadu jedného hodnotiteľa je zásahom do slobody vyjadrenia. Pričom kritériá, ako a na základe čoho admin zasiahne, sú iba v jeho hlave. A to môže byť rovnako cenzúra vyjadrovania, ako ju nastavuje samotný Facebook smerom k používateľom, pričom bude vykonávaná priamo vo vnútri spoločnosti.

Tak uvidíme, ako sa nový systém vžije so slovenskou realitou. Poľský model je údajne úspešný, a tak Facebook nevidí problém ani v tom, aby sa etabloval u nás.

13.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

3 odpovede na “Slovensko bude bez hoaxov. Sľubuje Facebook a nasadzuje nový nástroj kontroly”

  1. Inými slovami Facebook rozhodne čo je pravda. Cenzúra vitaj…

  2. no to je super ,tak uz sa dozvies len to ,co chcu aby si sa dozvedel … Vyhodnocuje UI ,alebo cezurista s UI ? :))

  3. Príliš veľa moci v rukách jednotlivca.
    Aj katolícka cirkev mala takého čo dohliadal na dezinformácie, preto napr. Galileo odvolal svoje tvrdenie o guľatej zemi a trvalo 350 rokov kým uznali že sa vrámci kontroly pravdivosti údajov zmýlili…………
    Serte na našepkávačov, veď máte vlastný rozum, či nie?

+