MojAndroid

Podvody na internete vždy boli a nanešťastie sa ich s najväčšou pravdepodobnosťou ani nezbavíme. Preto je potrebné vedieť rozlíšiť, či ide o pravdu alebo fikciu. Napríklad taká Slovenská pošta je po novom neslávne známa tým, že ju často využívajú útočníci, ktorí chcú od ľudí vylákať peniaze.

Náš tip
Podvodné e-maily neutíchajú: Slovenská pošta pred nimi opakovane varuje

Slovenská pošta sa nám k situácii vyjadrila

Možno si spomeniete na článok, v ktorom sme písali o e-mailoch, ktoré sa tvárili, že sú od Slovenskej pošty. Nebola to však pravda. V týchto e-mailoch si falošná Slovenská pošta pýtala poplatok napríklad 4,99 € za doručenie zásielky, ktorá ale samozrejme vôbec neexistuje.

Ak by ste takúto správu do svojej e-mailovej schránky dostali, rozhodne by ste nič zaplatiť nemali. Peniaze by išli na účet podvodníkov. Už samotná adresa, ako napríklad support@n3tzkun5t.de určite neznie dôveryhodne.

Správa od podvodníkov došla aj nám. Preto sme e-mailom kontaktovali Slovenskú poštu, ktorá nám odpovedala

Aby ste zistili, že ide o podvod, Polícia SR dodala, aby ste kládli dôraz na veci, ako prepravný kód, ktorý je na všetkých zásielkach rovnaký, alebo aj fakt, že Slovenská pošta nikdy neposiela odkaz na zaplatenie určitej čiastky cez internet. Na túto situáciu kvôli nášmu podnetu zareagovala aj samotná Slovenská pošta.

Zaznamenali sme rôzne podvodné maily a viackrát sme o tom informovali verejnosť aj médiá prostredníctvom všetkých našich dostupných kanálov, weby, sociálne siete, informácie sme postúpili aj médiám, boli aj reportáže v TV. Upozorňovala na to aj polícia na svojej FB stránke.

Informujeme o tom aj na našej webovej stránke www.posta.sk : cez banner upozorňujúci na falošné maily sa klienti prekliknú na podstránku, kde sú uvedené všetky potrebné informácie, ako zákazníci rozlíšia, že ide o podvodný mail. Na stránke sú aj ukážky, ako môžu takéto falošne maily vyzerať.

V mene Slovenskej pošty dostávajú adresáti aj podvodné e-maily, ktoré ich vyzývajú na uhradenie poplatku za preclenie zásielky. Aj v tomto prípade ide o zneužitie loga Slovenskej pošty, a preto by klienti nemali na takéto emaily reagovať. Slovenská pošta nikdy nežiada poplatky prostredníctvom e-mailov či SMS, a to ani pri colnom konaní. Clo aj poplatok za colné konanie zaplatí klient priamo pri doručení zásielky.

Ďalší príklad e-mailu od podvodníkov

V prípade, že by ste na podobný podvod naleteli aj napriek mnohým upozorneniam zo strany viacerých zdrojov, mali by ste sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní.

Náš tip
Pozor na nebezpečný podvod, veľmi ľahko môžete prísť o svoje peniaze
12.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+