MojAndroid

Česká Telefónica, pod ktorú spadá aj slovenské O2, by už čoskoro mala mať nového majiteľa. Stane sa ním investičná skupina PPF, ktorej väčšinovým majiteľom je 49-ročný podnikateľ Petr Kellner, najbohatší Čech, ktorý je okrem iného spoluvlastníkom firmy SPP. S odvolaním sa na dva zdroje z telekomunikačného prostredia túto informáciu priniesol denník SME. O chystanom predaji 69% akcií českej pobočky pred pár dňami informovala aj agentúra Bloomberg.

o2

Spomínaný obchod je už vraj takmer uzavretý a oficiálne by mal byť oznámený niekedy v druhej polovici novembra. Madridské ústredie spoločnosti Telefónica ani skupina PPF však informácie zatiaľ nechceli komentovať. Dôvodom predaja majú byť dlhy, ktoré v prípade celej spoločnosti Telefónica predstavujú sumu až 50 miliárd eur, čím sa jedná o najzadlženejšieho európskeho operátora.

Prídu zmeny?

V najbližších mesiacoch, kým sa obchod uzavrie a bude schválený regulačnými úradmi, sa nedajú očakávať nejaké výrazné zmeny a obe pobočky budú fungovať tak ako doteraz. Značka a názov O2 však s najväčšou pravdepodobnosťou z českého aj slovenského trhu zmiznú, nakoľko je nepravdepodobné, že nový majiteľ by Telefónice platil licenčné poplatky a tým pádom sa podriaďoval jej obchodnej stratégii. Otázne zostáva, aké má PPF s novou akvizíciou plány, či sa chce sama pustiť do podnikania na telekomunikačnom trhu, alebo pobočky O2 kupuje len za účelom ďalšieho predaja. V tejto súvislosti sa spomína tiež možný záujem investorov z Ázie či Ruska.

Ako informuje český portál iDNES, skupina PPF má zaregistrovanú obchodnú značku Air Mobile. Tento názov však v prípade českej pobočky nie je pravdepodobný, pretože podobné označenie (Air Telecom) v Čechách používa operátor U:fon. Navyše, pod PPF už patrí nízkonákladový projekt Air Bank a zdá sa, že podobný „lacný“ projekt by v súvislosti s O2 nevyznel dobre. Ako možný staronový názov sa teda uvádza napríklad označenie Eurotel, čo je známa značka a stále ju vlastní česká Telefónica. Na Slovensku však takýto obchodný názov nebude možný, pretože značka Eurotel patrí operátorovi Telekom.

Chytí O2 druhý dych?

Predaj oboch pobočiek môže nakoniec operátorovi prospieť a opäť trochu rozvíriť hlavne stojaté vody slovenského mobilného trhu, ktorým spustenie prevádzky O2 vo februári 2007 zatriaslo. U zákazníkov zarezonoval hlavne program O2 Fér z roku 2008, ktorý priniesol nižšie ceny volaní a jednoduchšie podmienky. Zvýšenie konkurencie prinútilo reagovať aj ostatných operátorov a u zákazníkov si O2 rýchlo získal pozitívne renomé. Bohužiaľ, v poslednej dobe operátor akoby trochu strácal dych, jeho programy boli dorovnané, alebo aj mierne prekonané konkurenciou a už dlhšie sa mu nepodarilo uviesť žiadny zásadný produkt. Zaostáva aj v budovaní vysokorýchlostnej siete 3G, ktorá má v porovnaní s konkurenciou nižšie pokrytie i rýchlosti. Je preto možné, že vstup dravej investičnej skupiny pozitívne naštartuje inovácie spoločnosti. Všetko však závisí od budúcich krokov PPF, ktoré sú zatiaľ nejasné.

Doplnené 30. 10. 2013: O vyjadrenie k téme sme požiadali aj priamo slovenského operátora O2. Poskytli nám však len oficiálne stanovisko skupiny zo dňa 15.10.2013, v ktorom Miguel Angel Garzon de Paz, medzinárodný manažér skupiny Telefónica pre komunikáciu s médiami uvádza:

“S ohľadom na zverejnené správy spoločnosť Telefónica uvádza, že zvažuje strategické kroky týkajúce sa svojho podielu v spoločnosti Telefónica Česká republika, vrátane komunikácie s investičnou skupinou PPF. Uvedené však nijako nevypovedá o určitosti dosiahnutia dohody, ani o prípadných podmienkach takejto dohody.”

Zdroj: sme.sk, bloomberg.com, idnes.cz

29.10.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+