MojAndroid

Autori: Ľ. Bartoš, P. Sloboda

Komentár autorov: ,, WOL Magic packets je aplikácia umožňujúca zobudiť počítač pomocou zaslania tzv. magic packetu prostredníctvom internetu ako aj intranetu. Táto aplikácia obsahuje aj widget, ktorým môžete na jeden klik zobudiť váš preddefinovaný počítač.

Pre správne fungovanie treba mať správne nakonfigurovaný počítač (povoliť zobudenie zo siete, umožniť preposielanie paketov na špeciálny port v prípade, že počítač ktorý chcete zobudiť sa nachádza za routerom….). “

Recenzia MôjAndroid.sk:

WOL je skratkou pre výraz wake-on-lan. Táto aplikácia vám tak dovoľuje jednu veľmi zaujímavú funkciu – zobudiť váš PC pomocou jedného kliknutia na widget vo vašom Android smartfóne. Musím sa priznať, že s týmto pojmom (WOL) som sa detailnejšie zoznámil až pri tejto aplikácii. Ak však čakáte, že si aplikáciu len nainštalujete a používate, tak sa mýlite. Na jej správne fungovanie potrebujete prinajmenšom základné programátorské schopnosti. Celý proces správneho fungovania tejto aplikácie je sprevádzaný obsiahlymi nastaveniami priamo v počítači a neskôr dosadením správnych údajov do vášho smartfónu. Človek, ktorý sa stretol s takýmto typom aplikácie po prvýkrát, bude mať dosť práce so správnym nastavením počítača. Autori však mysleli aj na nás, neznalých, a v aplikácii nájdete v pravom hornom rohu “otáznik”, ktorý vás navedie na postup pre nastavenie PC, ktorý je k dispozícii pre WinXP, Win7 a Ubuntu. Celý postup je v angličtine a online, takže budete potrebovať internet a znalosť tohoto cudzieho jazyka.

Ja som prechádzal týmto postupom krok po kroku zhruba 1,5 hodiny. Moja cesta skončila pri posledných bodoch, kedy som nedokázal udeliť výnimku vo firewalle a nastaviť port vo Wi-Fi routri, preto nemôžem opísať moje skúsenosti s prebúdzaním počítača touto aplikáciou. Pokiaľ sa vám však podarí správne nastaviť a doladiť celý postup, aplikácia pre vás bude určite zaujímavá. Celé prostredie aplikácie tvorí jedna domáca obrazovka, na ktorej nastavujete názov zariadenia, výber zariadenia (prebúdzať môžete viac počítačov v sieti), Mac adresu (ethernetovej karty), port (prednastavený č.9) IP adresu. Nastavenie si môžete uložiť a neskôr aktualizovať. Finálne prebudenie PC potom môžete vykonať pomocou dostupného widgetu jedným kliknutím.

WOL Magic packets widget
Lubos Bartos
Verzia 1.5 (13. 10. 2011)
Veľkosť 129 kB
2.1+

Zadarmo

Slovenská aplikácia je zaradená do súťaže o najlepšie slovenské Android aplikácie Android Code 2011. Zaregistrujte sa a hlasovať za aplikáciu môžete na stránke AndroidCode.sk. Ak máte vlastnú Android aplikáciu, stačí ju prihlásiť a odborná a verejná porota ju ohodnotí. Vyhrať môžu všetci – developeri aplikácií aj zaregistrovaní hlasujúci. Súťaž trvá od 1.10.-30.11.2011. Viac sa dozviete na stránke AndroidCode.sk.


10.11.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

12 odpovedí na “Slovenská Android aplikácia – WOL Magic packets widget”

  1. Ja uz dlhsie pouzivam aplikaciu “WOL Wake On LAN WAN”, podelim sa teda s nastaveniami, ktore som vykonal.
    Aplikacia odporucala pouzivat port 7, ktory zodpoveda Echo protokolu. Nechal som teda port 7. Na routeri som nasledne musel vykonat dve veci.
    Jednou bolo zadanie potrebnej vynimky do firewallu pre port 7 z akejkolvek IP adresy na lokalnu adresu pocitaca, ktory chcem zobudzat – avsak nie cez TCP, ale cez UDP. Neviem ci je to nevyhnutne, ale s TCP mi to neislo, s UDP ano – a davalo by to zmysel, ze by tieto pakety boli posielane cez UDP, lebo nepotrebuju odpoved.
    No a druha vec je samotne presmerovanie (port forwarding) paketov poslanych z akejkolvek IP adresy na porte 7 (UDP) na port 7 (UDP) na danu lokalnu IP adresu pocitaca, ktory chcem budit. Samotne povolenie vo firewalle by nepomohlo, lebo komunikacia nebola vyvolana zvnutra lokalnej siete a router by tym padom nevedel co s tymito paketmi, keby prisli len tak, preto treba nastavit aj toto presmerovanie.
    Snad tieto moje poznatky niekomu pomozu, tiez som sa vytrapil ked som to rozbehaval, ale funguje mi to uz dlhsiu dobu a som tomu rad, hlavne v kombinacii s domacim FTP serverom a pripadne remote desktop je to velmi uzitocne – mozem odkialkolvek pristupovat na domaci pocitac, ked to potrebujem. (Na RDP a FTP samozrejme treba dalsie vynimky firewallu a port forwardingy nastavit.)

  2. Veľmi dôležitou informáciou, ktorú netreba zabudnúť spomenúť je, že ak človek chce zobúdzať počítač z internetu a nie z intranetovej (lokálnej) siete, je potrebné, aby váš domáci počítač, resp. router mal verejnú IP adresu (čo záleží na vašom poskytovateľovi internetu).

  3. Pouzival jsem stejny program jako Tomas, ale fungovalo mi to pouze pri vyvolani z jineho pocitace, nebo mobil kdyz byl na interni wifi, pres datovou sit Vodafone packet proste neprosel (overeno naslouchacim programem na pc) takze to pro me ztratilo vyznam, leda s kombinaci s locale, ze domaci wifi chytnu pred domem a nez dojdu nahoru pc bezi. Jinak TCP je spojovane, proto se pouziva UDP, sak zas tak dulezity ten packet neni, proto je nejsis zahazovany na strane vodafone, ostatni site sem nezkousel.

    • Mne to funguje odvsadial, aj z mobilnej siete (O2-SK), aj z inych wifi sieti, ci z desktopoveho programu pre Windows hocikde z internetu.
      Nasiel som skratka jednu kombinaciu nastaveni, ktora mi funguje, tak sa toho radsej uz nechytam, aby to neprestalo ist :D
      Ale moze to byt tou spominanou verejnou adresou. Ak je pocitac u providera za netransparentnou proxy, tak ma clovek jednoducho smolu. Musi byt verejna. To, ze je dynamicka, to az tak nevadi, to riesim cez DynDNS.

      • A čo ako riešiš cez DynDNS? Však to len priraďuje nejakej dynamicky pridelenej verejnej IP nejaký názov. Paket (resp. sekvenciu paketov, keby ste to nevedeli) predsa je posielaný na konkrétnu IP. A áno, je ntné mať verejnú IP, ináč nie je šanca vlastne adresovať ten váš PC. Kľudne môže byť schovaný za vašim routerom, ale ten musí mať na WAN porte verjnú IP. Dokonca j môžete zobúdzať viacej PC, len je potrebné na routeri nadefinovať presmerovávanie rúznych (voľných) portov na správne PC a podľa toho to v tej aplikácii WOL odlíšite.

        • No ved to presne aj robim :)
          Cez DynDNS mam nastaveny nazov domeny, aby som si nemusel pamatat, znacit a menit v nastaveniach WOL aplikacie zakazdym novu IP. Poslem paket na nazov domeny a nestaram sa, pride.
          A ano, mam ho schovany za routerom, prave to som v prvotnom komentari popisoval, ako treba natavit router, aby tieto pakety prechadzali. Samozrejme, ze si mozem nastavit viac portov a z nich to smerovat na rozne pocitace, to je uz na kazdom cloveku, ako mu to vyhovuje, ako si to spravi.

    • Uvazovali sme o pridani serveru ktory by posielal magic packet namiesto mobilu pre tieto pripady ,ale  zatial sme to nezrealizovali. Je mozne ze v dohladnej dobe vyrobime takato aktualizacia.

      • To je zbytočné asi. Však ak to niekomu nefunguje, tak môže ísť na web http://wakeonlan.me/ alebo lepšie http://m.wakeonlan.me/ , kde nie je omáčka okolo toho a je prispôsobená pre mobily a tam si vyplní údaje a dokonca si môže naplánovať, kedy mu to pošlen ten magic packet na jeho PC. Samozrejme treba vedieť nielen IP, ale aj svoju MAC. A myslím, že takýchto web stránok je viacej. Netreba na to ani samostatnú aplikáciu v mobile. Tá vám to uľahčí jedine ak potrebujete zobúdzať viacej PC a ich paramtre si v tej aplikácii uložíte, takže je to pohodlnejšie.

        • Mas pravdu, na internete najdes vela stranok, ktore poskytuju podobnu funckionalitu, avsak ak potrebuje niekto budit nejaky pocitac (alebo sadu pocitacov) pravidelnejsie, tak je dost prakticke to mat ulozene na jednom mieste a samotne budenie uskutocnit jednym kliknutim.

  4. skusal som ist podla hore zmienovaneho manualu, ale neviem to rozbehat…:( nenasla by sa nejaka dobra dusa, ktora by mi s tym pomohla (ICQ, Skype, FB)? Vopred diky za pomoc…

    Peter

    P.S.: Este otazocka – moze byt problem v tom, ze v BIOS-e nemam moznost povolit WoL?

+