MojAndroid

ESET varuje pred novou vlnou útokov, ktorá e-mailom infikuje používateľov zo strednej a východnej Európy a Latinskej Ameriky. Silnejšie zasiahnutou krajinou je aj Slovensko.

Používateľ je infikovaný po otvorení škodlivej prílohy v e-mailovej správe. Predmet e-mailu v obeti vzbudzuje dojem, že sa jedná o faxovú správu,“ vysvetľuje Pablo Ramos, výskumník spoločnosti ESET. Správa pritom nie je lokalizovaná do slovenčiny a ani do češtiny. Po otvorení sa do nechráneného počítača stiahne škodlivý kód Win32/TrojanDownloader.Elenoocka.A. Jeho jedinou úlohou je do počítača stiahnuť a spustiť trójskeho koňa Win32/FileCoder.DA, ktorý je známy aj pod menom CTB-Locker.

ESET_oznam_o_zasifrovani

Tento škodlivý kód postupne zašifruje celý obsah počítača, pričom po skončení svojej činnosti používateľovi zobrazí varovanie s tým, že ku svojim dátam sa dostane až po zaplatení výkupného vo výške 8 Bitcoinov, čo v prepočte predstavuje až 1500 eur. Útočníci túto virtuálnu menu používajú z jednoduchého dôvodu, a to preto, že príjemca platby sa nedá vystopovať.

Podobné trojany nie sú vôbec výnimočné, väčšinou však požadujú výrazne nižšie výkupné na úrovni niekoľkých stoviek eur. Autori najnovšie objaveného škodlivého kódu dokonca svojej obeti vytvorili názorný návod, ako súbory po zaplatení výpalného odšifrovať a ponúkajú mu možnosť zameniť svoju lokálnu menu za Bitcoiny.

ESET_email_so_skodlivou_prilohou
Takto vyzerá e-mail so škodlivou prílohou

Šifrovanie použité v CTB-Lockery je nemožné prelomiť. Infikovaný používateľ sa preto k zašifrovaným súborom nedostane. ESET odporúča viacero opatrení, vďaka ktorým sa môžu bežní používatelia i firmy pred týmto útokom chrániť:

  • Ak v spoločnosti používate bezpečnostné riešenie pre Mail Servery, zapnite v ňom filtrovanie škodlivých prípon priložených súborov.
  • Neotvárajte prílohy správ, ktoré majú pochybného odosielateľa alebo ktoré poriadne neidentifikujú odosielateľa.
  • Používajte najaktuálnejšiu verziu bezpečnostného riešenia. Nejedná sa pritom len o automaticky aktualizované vírusové databázy ale aj o kompletnú aktualizáciu bezpečnostného riešenia. 
  • Pravidelne zálohujte dáta na svojom počítači. Externý disk by pritom nemal byť permanentne pripojený k počítaču, keďže infekcia sa naň týmto spôsobom môže preniesť.

Zdroj: tlačová správa

22.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+