MojAndroid

49% podiel v spoločnosti Slovak Telekom predá Slovensko väčšinovému vlastníkovi firmy Deutsche Telekom za 900 miliónov eur. Rozhodla o tom vláda na mimoriadnom rokovaní v Bratislave. Svoj podiel sa pritom štát snažil predať najskôr cez burzu, v ktorej o kúpu podielu v Slovak Telekome prejavilo záujem 110 inštitucionálnych investorov a vyše 2500 retailových domácich investorov. Slovensko by takýmto spôsobom zarobilo 750 miliónov eur. Predaj cez burzu sa uzavrel pred niekoľkými dňami, v rovnakom čase však prišla aj ponuka od nemeckého Deutsche Telekom, ktorá podľa Petra Kažimíra, ktorý v súčasnosti riadi aj rezort hospodárstva, “znamenala významne vyššie uspokojenie zo strany Slovenska,“.

Súčasťou dohody bolo tiež, že Deutsche Telekom vyplatí Slovensku dividendu za výsledky minuloročného hospodárenia vo výške takmer 16 miliónov eur. Navyše, došlo aj k dohode o vytvorení účtu, na ktorom bude zadržaných vyše 100-miliónov eur. Tie majú slúžiť na vyriešenie prípadných právnych sporov, ktorým by mohol Slovak Telekom čeliť na základe minulých skutkov. Výkonný riaditeľ nemeckej firmy, Timotheus Höttges, sa k odkúpeniu 100% podielu vyjadril nasledovne: “Cítime sa tu ako doma a nadobudnutie 100-% podielu v ST bolo len logickým vyústením tejto prítomnosti,”. Zároveň dodal, že získanie 100% podielu v Slovak Telekomu je súčasťou celosvetovej stratégie firmy. Tá od roku 2010 na Slovensku investovala vyše 500 miliónov eur.

Zdroj: hnonline

 

19.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+