MojAndroid

Európska komisia (EK) uložila spoločnosti Slovak Telekom (ST) a jej materskej firme Deutsche Telekom AG pokutu vo výške 38,83 milióna eur. Dôvodom je zneužívanie dominantného postavenia na trhu, ktorého sa Telekom mal dopúšťať v priebehu piatich rokov.

Konkrétne sa malo jednať o roky 2005 – 2010, počas ktorých ST odmietal poskytnúť uvoľnený prístup k účastníckemu vedeniu a uplatňoval tiež politiku stláčania marže. Takéto konanie malo podľa EK viesť k poškodeniu spotrebiteľov a narúšalo hospodársku súťaž na trhu so širokopásmovým pripojením.

Telekomunikačný úrad v roku 2005 Slovak Telekomu nariadil, aby poskytol alternatívnym prevádzkovateľom prístup k účastníckemu vedeniu v rámci svojej pôvodnej siete. Podmienky, ktoré si však ST stanovil, neboli podľa EK spravodlivé, čo viedlo k zdržaniu vstupu alternatívnych poskytovateľov širokopásmového pripojenia na trh. ST mal navyše určiť za prístup k účastníckemu vedeniu také ceny, ktoré mali jeho konkurentov nútiť vykazovať straty, ak by chceli poskytovať služby za ceny podobné cenám Telekomu – išlo teda o stláčanie marže.

Okrem spomínanej pokuty 38,83 milióna eur, ktoré dostali obe spoločnosti Slovak Telekom a Deutsche Telekom a sú za ňu zodpovedné spoločne a nerozdielne, uložila ešte EK navyše dodatočnú pokutu aj Deutsche Telekomu vo výške 31,07 milióna eur s cieľom zabezpečiť odrádzajúci účinok a sankcionovať opakované zneužívanie dominantného postavenia, nakoľko podobného konania sa nemecká spoločnosť dopustila už v minulosti a pokuta zaň jej bola uložená v roku 2003. Celková výška pokuty pre ST a jej materskú firmu sa tak vyšplhala až do výšky 69,9 milióna eur.

Zdroj: ekonomika.sme.sk

15.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+