Elektronický občiansky preukaz a jeho výmena. Toto je téma čo Slovenskom rezonuje posledné mesiace. Používateľom, ktorí vlastnili občianske preukazy vydané pred 20.6.2021, končila platnosť certifikátov pre e-podpis. Od 1.12.2022 sa na Slovensku vydávajú už nové biometrické občianske preukazy. Tie obsahujú bezkontaktný čip a zároveň aj nové certifikáty pre používanie elektronického podpisu. Ako je to ale so softvérom na prácu s elektronickým občianskym? Podľa dostupných informácií si jeden zo slovenských programátorov naprogramoval takýto softvér vo vlastnej réžii.
Elektronický občiansky preukaz: koniec funkčnosti elektronického podpisu
Výmenu občianskych preukazov sprevádzala jediná podmienka a tou bola doba platnosti certifikátu na bezkontaktnom čipe, ktorý zabezpečoval overenie elektronického podpisu. Ak používatelia chceli aj po 31.12.2021 využívať naďalej elektronický podpis, museli si jednoducho vymeniť starý občiansky za nový. Ten má okrem nového vzhľadu aj biometrické podoby tváre a obsahuje tiež odtlačky prstov.
Softvér na prácu s občianskymi preukazmi
Na to, aby ste mohli moderný občiansky preukaz používať s plnou podporou všetkých funkcií, je k dispozícii oficiálny softvér eID klient. Ten ale nie úplne všetkým vyhovuje. Slovenský programátor si tak prácu s predošlou generáciou občianskeho preukazu zabezpečil softvérom vo vlastnej réžii a zverejnil celý postup od podpisovania, prihlasovania či zobrazovania údajov na čipe OP. Softvér funguje aktuálne na prácu s občianskymi preukazmi vydanými od leta 2021 až do decembra 2022.
Elektronický občiansky preukaz: Je to naozaj také jednoduché?
Podľa skupiny dobrovoľných programátorov áno. Všetky potrebné údaje na vytvorenie podobného softvéru, ako je ten oficiálny, sú voľne k dispozícii. Nejde totižto o žiadne špeciálne programátorské know-how. Do diskusie pod príspevkom sa zapojilo viacero osôb a podľa ich vyjadrení je veľmi pravdepodobné, že nový softvér si vytvoria programátori aj k občianskym preukazom vydaným od 1.12.2022. Na to aby to však fungovalo potrebujú v prvom rade takýto občiansky vlastniť.
Aj to je jeden z dôvodov, prečo voľne šíriteľný softvér funguje iba s predošlou generáciou. Programátor jednoducho vlastní iba predošlú verziu OP, podľa ktorej softvér programoval. Podľa jeho slov by to nemal do budúcnosti žiadny problém. Ďalej uviedol, že v prípade, že pre najnovší občiansky preukaz nebudú stačiť úpravy pôvodného softvéru, je možné krok po kroku celý proces zopakovať. V podstate sa len využije najnovšia verzia preukazu ako základ programovania.
Prepracované projekty alebo len predražené zákazky?
Toto nie je prvý prípad, kedy štátna zákazka za niekoľko stoviek tisíc či miliónov eur v konečnom dôsledku skončila len ako nevydarený školský projekt. Ako je vôbec možné, že niektoré projekty po zverejnení následne vytvorili súkromné osoby lepšie a za minimálne finančné prostriedky v porovnaní s firmami, ktoré boli na štátne zákazky cez súťaže vybrané?
Len koncom minulého roka boli napríklad zistené nezrovnalosti a pochybenia v projektoch hradených z fondov Európskej únie, Národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe a Vybudovanie nosnej infraštruktúry bezpečného informačno-komunikačného systému Finančnej správy a s tým spojené sankcie dosiahli výšku až 48 miliónov eur.
Takéto príklady nám len dokazujú, že na Slovensku je potenciál šikovných ľudí veľakrát prehliadaný a v tomto prípade sa jedná o novovytvorený softvér, ktorý v budúcnosti môže pomôcť viacerým nespokojným používateľom oficiálneho softvéru eID. K tomu prispieva tiež fakt, že ide o open-source verziu a je možné ju akýmkoľvek spôsobom upravovať alebo vylepšovať aj do budúcnosti.