MojAndroid

Slovenská spoločnosť Eset, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou sa opäť stala terčom šírenia nepravdivých informácií. Poslanec strany SMER-SD sa v televíznej relácii Na Hrane vyjadril, že Eset má spočítavať hlasy vo voľbách, informuje SME.

Septembrové voľby sú už celkom blízko a práve preto začína veľký boj politikov o každého jedného voliča. Niektorí sa snažia viac stretávať s ľuďmi a počúvať ich názory a požiadavky, iní zas využívajú ohováranie a nepravdivé informácie vo svoj prospech. Jedným takým je aj Ladislav Kamenický, ktorý pôsobí v strane Smer. Ten sa rozhodol, že nebude očierňovať len druhých politikov, ale zaútočí nepravdivými a vymyslenými informáciami aj na súkromnú firmu.

Spoločnosť Eset patrí na Slovensku už dlhé roky k tým najziskovejším a najúspešnejším domácim firmám. Jej pôsobenie je najmä v oblasti počítačového softvéru na ochranu používateľov pred vírusmi. Poslanec však v diskusii argumentoval “populárnym” hoaxom na otázku o voľbách. Tento hoax sa pritom šírili na internetu už dávnejšie a viackrát bol vyvrátený.

Kamenický povedal, že Eset po voľbách sčítava hlasy a dokonca si uchovávajú niektoré údaje pre vlastnú potrebu. To však vôbec nesedí s tým, že prečo by mala spoločnosť sčítavať hlasy vo voľbách, keď sa to robí viac-menej manuálne.

„Sú to zjavné klamstvá. Štatistický úrad Slovenskej republiky dokonca nepoužíva žiadny softvér, systém či bezpečnostný produkt spoločnosti Eset, a tak ani pri najväčšej konšpirácii nemôžeme mať prístup k údajom súvisiacim s voľbami.“

vyjadrenie spoločnosti Eset

Verme, že politický boj bude férový

Ak by tak politikom záležalo na nespochybniteľných výsledkoch volieb, určite by to už riešili so štátnymi inštitúciami. Žiadna takáto iniciatíva však neexistuje, čo potvrdzuje fakt, že niektorí politici len strieľajú do vetra svoje klamlivé názory. V skutočnosti si nemyslia, že by boli voľby manipulované, snažia sa len nahrabať si nejaké politické body.

Spoločnosť Eset si z poslancov Smeru veľmi rád bral do úst aj Ľuboš Blaha. Toho sa spoločnosť rozhodla zažalovať za šírenie nepravdivých informácií, čoho následkom je zatiaľ čakanie na prvé pojednávanie. Okrem Blahu sa do Esetu oprel aj Štefan Harabin, ktorý musel svoje tvrdenia stiahnuť a spoločnosti sa ospravedlniť.

Náš tip
Slovenské školy dostávajú podvodné e-maily. Čo obsahujú a prečo si na ne dávať pozor?
3.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+