MojAndroid

Záľuba nakupovať cez e-shopy u nás naďalej rastie. Potvrdzuje to analýza banky mBank uskutočnená na viac ako 12 miliónoch platbách kartou. Do novembra tohto roka Slováci nakupovali cez internet viac ako za celý minulý rok. Možno nebude prekvapením, že najviac pritom navštevujú čínsky e-shop AliExpress. Slovákom však nie je cudzí ani hazard. Až štvrtina z celkového objemu platieb bola smerovaná na stávkovanie.

Tento rok Slováci žmýkali svoje peňaženky viac ako vlani. Kým minulý rok vykonali 11,2 milióna platieb kartou, tento rok ich už na konci novembra bolo viac ako 12,1 milióna.

Zaujímavé čísla a štatistiky

Čo sa týka transakcií cez osobný terminál, tvoria 87 % zo všetkých platieb. Priemerný počet transakcií za mesiac je pritom viac ako 964-tisíc. V poslednom kvartáli však nakupujúci pokorili miliónovú hranicu a cez terminál platili viac ako 1 050-tisíckrát. S počtom platieb rástol aj celkový objem transakcií. Kým v prvých deviatich mesiacoch tohto roka cez platobné terminály prešlo v priemere 18 miliónov eur mesačne, aktuálny štvrťrok už dosahuje hranicu 19,5 milióna, a to máme Vianoce ešte len pred sebou.

Vlani bola situácia podobná, no Slováci míňali mesačne menej. V priemere vykonali mesačne 833-tisíc transakcií. Radosť obchodníkov však, ako obyčajne, narástla koncom roka, kedy ľudí ovládol vianočný zhon a siahali hlbšie do peňaženky. V poslednom kvartáli roka 2016 už počet mesačných platieb dosahoval v priemere hranicu 893-tisíc a vyšší bol aj objem platieb než v prvých troch kvartáloch. Kým do septembra sa priemerný mesačný objem transakcií pohyboval okolo 14,8 milióna eur, v poslednom štvrťroku už išlo o 17,3 milióna eur.

Nákupy cez internet sú čoraz bežnejšie

Slováci stále viac navštevujú internetové obchody. Kým v minulom roku nakupovali v e-shope 1 270 758-krát, do novembra tohto roka už prebehlo 1 494 620 transakcií. Aj pri nákupoch cez internet platí, že najštedrejšie sú pred obdobím adventu.

Kým do septembra Slováci nakupovali mesačne v priemere 133-tisíckrát, vianočné šialenstvo zvýšilo počet platieb v poslednom kvartáli v priemere na 163-tisíc mesačne. S množstvom platieb sa zároveň zvýšil aj ich objem, a to o 30 %. Počas roka až do septembra išlo totiž v priemere o sumu 4,3 milióna eur, v októbri a novembri už ale Slováci minuli v priemere takmer 6 miliónov eur mesačne. Suma pritom do konca roka ešte porastie.

V nasledujúcej tabuľke si môžete pozrieť top 10 spoločností s najväčším objemom platieb kartou na internete.

Z grafu je zrejmé, že najviac peňazí Slovákov prešlo cez platobné brány PayPal a GoPay a takmer štvrtina transakcií smerovala do e-shopov.

Uvidíme, čo nám prinesie nasledujúci rok. Zas “vyhrá” AliExpress alebo nebodaj iný čínsky obchod?

Zdroj: Tlačová správa

13.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+