MojAndroid

Mnohí z vás trpia nespavosťou alebo inými poruchami spánku. Dôvodov môže byť hneď niekoľko – zlé spacie návyky, nedostatok pohybu počas dňa, zlé stravovacie návyky, nervozita, stres, a iné. Jedným zo spôsobov, ako môžete zlý spánok aspoň trocha vylepšiť je jeho sledovanie počas noci a prebudenie práve vo chvíli, keď nie ste v hlbokom sne. A o to sa postará Android aplikácia Sleep Time Alarm Clock.

Sleep Time Alarm Clock je aplikácia, ktorá je určená nielen na sledovanie vášho spánku, ale aj na vaše prebudenie. Počas noci musíte mať vaše Android zariadenie so zapnutou aplikáciou pri sebe na matraci, pretože aplikácia využíva akcelerometer na zaznamenávanie vašich pohybov, ktoré vie priradiť aj fázam vášho spánku. Predtým, ako si telefón na matrac položíte, si však ešte musíte nastaviť čas, kedy máte vstať a interval, v ktorom vás budík môže zobudiť. Konkrétne to môže byť 10, 20 alebo 30 minút pred požadovaným časom zobudenia, nastaviť si však môžete aj nulový interval a aplikáciu tak využívať len na sledovanie vášho spánku. Počas toho, ako sa v noci hýbete, zaznamenáva aplikácia fázy vášho spánku. Ráno, keď sa čas dostane do intervalu, v ktorom vás má budík zobudiť, aplikácia pozorne sleduje, kedy sa hýbete a ste v hlbokom sne a zobudí vás vtedy, keď sa váš pohyb ustáli a vy spíte “plytkejšie”. Aplikácia dokonca dokáže “predpovedať”, či analyzovať moment, kedy sa dostávate do hlbšej fázy vášho spánku a zobudí vás tesne pred ňou, aby ste vstali oddýchnutí a v pohode. Ráno, alebo neskôr v priebehu dňa, si môžete prezrieť fázy vášho spánku a tak zistíte, kedy spíte “hlboko” a kedy “plytko”.

  

Hoci ide o veľmi zaujímavú aplikáciu a celkovo o zaujímavú myšlienku, vidíme v používaní tejto aplikácie hneď niekoľko nevýhod a negatív. Ako prvú nevýhodu môžeme označiť hneď princíp, na ktorom táto aplikácia funguje. Povedzme si pravdu, spávať s Android smartfónom, nie to ešte s tabletom, pod vankúšom nie je žiadne pohodlie a teda aspoň nám dosť prekážalo, keď sme niekoľkokrát počas noci museli telefón na posteli presúvať, aby nespadol a dávať naň pozor, čím sme boli jednak nervózni a aj náš spánok bol plytkejší. Druhú nevýhodu vidíme v tom, že väčšina z nás si cez noc nabíja svoje zariadenie. To je nebezpečné jednak z toho, že nás v spánku ohrozuje elektrický prúd z nabíjačky a jednak sa káblom počas spánku môžeme pridusiť, či si inak ublížiť. Oveľa viac by sme ocenili, keby táto aplikácia bola založená na zvuku, ktorý počas noci vydávame (napríklad aj chrápanie) a ideálnejšie by bolo, keby vedela rozlíšiť pohyb počas spánku práve pomocou mikrofónu. Tým pádom by sme mohli mať svoje zariadenia na nočnom stolíku a nemuseli by sme sa ničoho báť. Z nastavení aplikácie sú dostupné nastavenia pre budík (zvonenie, vibrácie, …), pre funkciu snooze (oddialenie budíka) a fázy vstávania.

  

Aplikáciu Sleep Time Alarm Clock môžeme odporučiť všetkým, ktorí majú veľkú posteľ a nevadí im, že budú spávať so svojim Android zariadením. My sme túto aplikáciu samozrejme aj testovali, no osobne si myslíme, že je nemožné zobudiť zakaždým človeka práve vo chvíli, keď nesníva, aby vstal oddýchnutý a pozitívne naladený. Na kvalitu vášho spánku vplýva niekoľko činiteľov – prostredie (doma, u známych, …), hluk vo vašom okolí v noci, kvalita postele atď. Aplikácia Sleep Time Alarm Clock tak pre nás bola užitočná zrejme len v analýze nášho spánkového cyklu a ako náhrada za budík. To je však len náš subjektívny názor, veríme, že táto aplikácia má niečo do seba a vám s lepším spánkom môže pomôcť. Rozhodne vám ju odporúčame aspoň vyskúšať, táto aplikácia je bezplatná, takže za to nič nedáte. Odkaz na stiahnutie nájdete nižšie.

Verzia: 1.36.3575
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.36.3575
Aktuálna cena: Zdarma

15.9.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+