MojAndroid
 • Android 10 ponúka väčšiu kontrolu používateľa nad svojím súkromím
 • Históriu polohy Googlu je možné mazať aj automaticky
 • Operátori vedia o vašej polohe aj vtedy, keď všetko vypnete. Stačí mať v telefóne vloženú SIM kartu
 • S takýmto  sledovaním polohy neurobíme nič, týka sa to každého jedného z nás

Ak ste si v smartfóne vypli sledovanie polohy a vymazali celú históriu, stále vás niekto sleduje. Či sa vám to páči alebo nie. Spoločnosť Google sa s novým Androidom 10 zamerala na to, aby mal používateľ väčšiu kontrolu nad tým, ktoré aplikácie môžu sledovať jeho polohu. Návodu, ako vymazať históriu polohy v Google, sme sa venovali v samostatnom článku.

Poloha je sledovaná neustále

Aj keď úplne vypnete sledovanie polohy, stále nie ste podľa androidcentral úplne neviditeľní. Nepomôže vám ani zmena telefónu. Stačí, že do hocijakého telefónu vložíte SIM kartu a vaša poloha je zaznamenávaná. Síce nie s takou presnosťou ako GPS, ale aj v tomto prípade vás niekto sleduje. Jediným riešením by bolo používanie telefónu bez SIM karty, avšak to by už takéto zariadenie úplne stratilo zmysel.

Históriu vašej aktivity a históriu polohy môžete mazať aj automaticky. Automatické mazanie histórie polohy môžete nastaviť veľmi jednoducho:

 1. Na vašom smartfóne otvoríte aplikáciu Google Mapy.
 2. Otvoríte bočný panel pomocou symbolu troch mriežok v ľavom hornom rohu aplikácie.
 3. Vyberte položku Vaša časová os.
 4. V pravom hornom rohu kliknite na tri bodky.
 5. Vyberte položku Nastavenia a ochrana súkromia.
 6. Pod častou Nastavenia polohy vyberte Automatický odstraňovať históriu polohy.
 7. Vyberte možnosť mazania(Uchovávať, kým ju manuálne neodstránimUchovávať 18 mesiacov a Uchovávať 3 mesiace), ktorá vám najviac vyhovuje.
 8. Následne kliknite na Potvrdiť.

Upozornenie: Staršia história polohy bude natrvalo odstránená

V tomto smere prakticky nie je dôvod obávať sa niečoho. Teda až dovtedy, kým neurobíte niečo zlé. Tým ale nechceme povedať, že sledovanie polohy je správne. Nie  je. Takéto sledovanie polohy sa týka každého jedného človeka, ktorý používa mobilný telefón. Či už smartfón alebo klasický, bez otvoreného operačného systému. S tým bohužiaľ nič neurobíme.

Náš tip
Množstvo Android aplikácií pristupuje k polohe používateľa bez povolenia
22.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+