MojAndroid

Otázka o potrebnosti aplikácie zabraňujúcej vstupu a inštalácii malware, je v prípade akéhokoľvek operačného systému dnes s jasnou odpoveďou. Mnohí z nás používajú vo svojom Android zariadení ochranu proti malware, ale nájdu sa aj „dobrodruhovia“, ktorí svoje citlivé informácie, ako sú heslá, údaje a kontakty, nechránia ani na klasickom počítači. Faktom však ostáva, že popularita akéhokoľvek systému prináša aj riziká v podobe malware, ktorý sa snaží poškodiť používateľov a neraz je výtvorom aj konkurencie.

V minulosti sme vás informovali o tom, že Android 4.2 má v sebe nástroj, ktorý komplikuje prístup malware k citlivým súborom ich premiestňovaním a klamlivým umiestnením. Android 4.2 má však v sebe aj skener proti malware, ktorý by mal používateľa ochrániť proti vstupu a inštalácii malware do zariadenia. Zoznam vytvára spoločnosť Google a zdá sa, že je len veľmi málo malware, ktorý natívny skener dokáže rozpoznať a zachytiť.

Xuxian Jiang, profesor počítačových vied na univerzite North Carolina State University, vykonal test bezpečnosti natívneho skenera malware v operačnom systéme Android 4.2 a ten neobstál nijako lichotivo. Úspešnosť skenera bola stanovená na zariadení Nexus 10 len na úrovni 15,32 percenta.

Konečné číslo testu znelo: detekovaných 193 hrozieb z 1260 vzoriek. Mnohé hrozby však Google poznal. Zdá sa teda, že natívny skener nie je tá najvhodnejšia voľba, najmä ak používateľ bezhlavo sťahuje aplikácie z neznámych zdrojov a navštevuje potenciálne nebezpečné lokality na internete. Jing sa na adresu Google skenera vyjadril, že „mechanizmus je krehký a dá sa ľahko obísť“.

Ak vlastníte zariadenie s Androidom 4.2, môžete si skener vypnúť. Stačí navštíviť Nastavenia -> Zabezpečenie. Pokiaľ však Google nepopracuje na svojom zabezpečovacom systéme, nastáva otázka zo začiatku článku, či je vhodné používať zabezpečovací systém, aplikáciu proti malware, v Android zariadení. Odpoveď je teda jasná: Áno.

Zdroj, foto: Google, Androidcommunity

11.12.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+