MojAndroid

V posledných dňoch bola zverejnená v médiách pomerne nepríjemná kauza Cambridge Analytica, ktorá súvisela aj so spracovávaním osobných údajov na Facebooku. Na sociálnej sieti totiž drvivá väčšina používateľov prispieva množstvom obsahu a rovnako množstvo obsahu konzumuje. Čo však povolenia? Osobné údaje či autorizácia veľkého počtu mobilných aplikácií a ďalších služieb?

Náš tip
Facebook bude čeliť najväčšiemu vyšetrovaniu svojej histórie. Všetko spôsobil veľký únik osobných údajov

Nastavenia sú kľúčom k úspechu

Tak ako pri kúpe nového smartfónu používatelia zablúdia aj do nastavení a prispôsobia si toto zariadenie svojim potrebám, rovnaký postup by mal nastať aj v prípade sociálnej siete Facebook, ktorú používame na dennej báze. Nastavenia Facebooku je pomerne podrobný zoznam rôznych prispôsobení.

Náš tip
Facebook mal zbierať históriu hovorov a SMS Android používateľov. Popiera to

Dôležitou možnosťou je kontrola nad vlastnými príspevkami. Nastavenia ponúkajú možnosť prispôsobenia toho, kto príspevky môže vidieť, kto ich môže komentovať a reagovať. Nechýba prispôsobenie výberu, kto si vás môže pridať medzi svojich priateľov, sledovať a podobne. Nechýba blokovanie osôb a ďalšie možnosti v záložkách Časová os, Súkromie a Háklivý obsah.

Oveľa dôležitejšou a aktuálnejšou súčasťou prostredia Facebook je prístup k vašim osobným údajom prostredníctvom hier, vybraných aplikácií a iných služieb. Podmienky používania sociálnej siete dovoľujú prístup k týmto informáciám. Keďže množstvo z vás má niektoré aplikácie zálohované či aktivované prostredníctvom Facebooku, je možné prispôsobiť aj tieto nastavenia.

Náš tip
Mark Zuckerberg sa ospravedlňuje v popredných svetových médiách. Ide o kauzu Cambridge Analytica

Záložky Aplikácie a Reklamy v nastaveniach Facebooku prinášajú možnosť získať prehľad a kontrolu nad aplikáciami, ktoré majú k vašim osobným údajom prístup a tiež k reklamám, ktoré vám Facebook zobrazí. Môžete tiež zvoliť v prípade každej aplikácie alebo hry, ku ktorým informáciám môže pristupovať, či vám môže posielať upozornenia a takisto, kto môže vidieť prostredníctvom Facebooku, že danú aplikáciu používate.

Kontrola nad nastaveniami sociálnej siete je veľmi dôležitá z pohľadu prístupu k osobným údajom, ale aj z pohľadu bezpečnosti a zabezpečenia samotného účtu na Facebooku. Samotné rozhodnutie, ktorej aplikácií dovolíte prístup a ktoré obmedzíte je však stále na finálnom rozhodnutí každého používateľa.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
28.3.2018
Zdroj: bbc

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+