MojAndroid

HTC Wildfire by som zaradil do kategórie takzvaných lacných smartfónov. Je malý, ľahký a šikovný. Od začiatku ma zaujala hlavne jeho pevná konštrukcia, ktorou sa výrobca HTC môže popýšiť pri viacerých svojich modeloch. Pri výbere telefónu som sa zo začiatku zameriaval na hardvér a kúpil som si Samsung Jét S8000. Ten som predal kvôli softvérovej platforme, ktorá na ňom bežala. Dlho som sa rozhodoval, akým telefónom nahradiť lacný Samsung plný očakávaní. Zaplatil som skoro rovnakú sumu za trocha slabší hardvér, ale nemenil by som už nikdy. To čím je Wildfire výnimočný je Android, ktorý ho poháňa.

Tento šikovný telefón je vybavený procesorom s taktom 528 MHz a 384 MB pamäte, čo zabezpečuje plynulý chod a žiadne zbytočné čakanie. Displej o veľkosti 3,2″ má síce iba QVGA rozlíšenie, ale v kombinácii s procesorom to môžeme z istého hľadiska vnímať ako výhodu, pretože telefón na jedno nabitie pri 1300 mAh batérii vydrží pri šetrení batérie aj päť dní. Tento telefón, tak ako žiaden smartfón, nie je stavaný na neprestajné využívanie všetkých vymožeností ako je WiFi, GPS či mobilný internet. To, že sú k dispozícii je však výhodou. Na tomto telefóne ma veľmi prekvapil 5 MPx fotoaparát, čo je pri takomto zariadení už vcelku dobré rozlíšenie. Fotoaparát má samozrejme automatické zaostrovanie a dokonca si môžete zvoliť bod ostrenia jednoduchým kliknutím na dotykový displej, tak môžete jednoducho vyvolať efekt zaostrenej tváre s rozostreným pozadím. Samozrejme ma potešil aj prepracovaný Market s aplikáciami, ale to je už výhodou operačného systému Android. Veľmi kladne ma prekvapilo, ako spoločnosť HTC rozšírila možnosti Androidu pomocou HTC Sense. Skúšal som aj iné launchery, ale vždy som sa nakoniec vrátil k HTC Sense, ktorý pri vyššie spomenutej konfigurácii reaguje najrýchlejšie. Ako ďalší klad môžem spomenúť 3,5 mm jack pre slúchadlá, ktorý premenil môj telefón v spojení s 16 GB microSD kartou na hudobný prehrávač. Pri počúvaní hudby batéria vydrží ako pri bežných prehrávačoch približne 7 hodín. HTC Wildfire ma prekvapil už v prvých momentoch pri vybaľovaní. HTC myslí skutočne pokrokovo a vidno to už aj pri takých bežných veciach ako sú nabíjačky. Cestovnú nabíjačku tvorí dátový USB kábel a adaptér na pripojenie k elektrickej sieti. Na cestách používam na nabíjanie iba dátový kábel, ktorý nezaberá takmer žiadne miesto v batožine. Taktiež sa na cestách dátový kábel zíde, ak chcete použiť telefón ako modem pre notebook. Tento telefón beriem presne taký, ako ho v HTC navrhli, vyrobili a predávajú. Nečakám od neho žiadne iné zázraky. Čo sa týka pomeru cena/výkon, HTC Wildfire je tá pravá voľba.

Ako som už spomínal, HTC Wildfire je vybavený nízkym QVGA rozlíšením (240 x 320). Pokiaľ chcete v telefóne pohodlne čítať PDF súbory alebo pohodlne surfovať po web stránkach, ktoré nie sú prispôsobené mobilným zariadeniam, ostanete pravdepodobne sklamaní. Bohužiaľ s týmto rozlíšením toho veľa neprečítate. Ak si narýchlo potrebujete pozrieť nejaký súbor alebo stránku, tak je to ideál, ale ak chcete prečítať knihu, tak sa naskrolujete nielen vertikálne, ale aj horizontálne, čo nie je až také príjemné. Ďalšou nevýhodou, ktorú ale nemožno pripísať samotnému zariadeniu, je početnosť zbytočných “totojemojaprváaplikácia” aplikácií v Markete, čím celý Market stráca na prehľadnosti. Taktiež asi ako každého nadšenca sklame, že z Marketu sa zatiaľ nedajú sťahovať platené aplikácie. Na telefón som neinštaloval žiadne zbytočné aplikácie. Pokiaľ tam boli predinštalované, používam tie. Myslím aplikácie typu hudobný prehrávač, internetový prehliadač a podobne. Posledným záporom, ktorý som našiel je absencia ekvalizéru v prehrávači, ktorý ponúka Android. Ak si v budúcnosti budem kupovať telefón, určite na ňom pobeží Android a pravdepodobne bude mať na zadnom kryte vyryté písmená H, T a C.

OS: Android 2.2 FroYo

Celkové hodnotenie: 9/10

Autor: Ivan Barlog

28.1.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+