MojAndroid

Už samotný dodatok “Ferrari” nasvedčuje, v čom bude tento mobil výnimočný oproti svojmu predchodcovi Liquid E. Tento určite ulahodí svojím vzhľadom najmä fanúšikom formule  a rýchlych “červených áut” od Ferrari.

Liquid E Ferrari sa teda zmenil oproti Liquidu E len vo svojom dizajne a technické parametre okrem verzie operačného systému ostávajú rovnaké:

operačný systém: Android™ 2.1 (Éclair)
rozmery: 115 x 64 x 12,75 mm,
hmotnosť: 135 gramov ,
displej: dotykový (kapacitný), 3.5″ TFT 480 x 800 (WVGA),16 miliónov farieb
procesor: Qualcomm Snapdragon 8250 s taktom 768 MHz
pamäť: 512 MB RAM + 512 MB ROM + microSDHC (do 32 GB),
fotoaparát: 5 Mpx s automatickým zaostrovaním , záznam videí (640 x 480 b., 20 fps), geotagging
porty: mini-USB, 3,5 mm jack
spojenie: 3G (HSDPA 7.2 Mbps/HSUPA 2 Mbps), GPRS, EDGE, WIFI IEEE 802.11 b/g, Bluetooth 2.0
Ostatné: G-senzor, proximity senzor, svetelný snímač, GPS, FM-rádio,
batéria: 1350mAh, výdrž udávaná výrobcom: 5 hodín hovoru alebo 400 hodín v pohotovostnom režime

Konštrukcia
Vzhľad telefónu, ako som už v úvode naznačil, sa odchyľuje od normálu. Nie každému sa môže páčiť farebná kombinácia červenej a čiernej s logom Ferrari na zadnom kryte. Ja som sa stretol vo svojom okolí s rôznymi názormi, v ktorom si dizajn vyslúžil mnoho kritiky, ale i pochvaly.  Záleží teda od vkusu. Podľa mňa si však obľubu nájde najmä u zarytých fanúšikov Ferrari :).Príjemným prekvapením je dodávané príslušenstvo. Po rozbalení krabice na vás čakajú slúchadlá, pamäťová karta s kapacitou 8GB, nabíjačka, červené bluetooth handsfree a obal s logom ferrari. Acer Liquid E Ferrari s rozmermi 115 x 64 x 12,75mm a váhou 135gramov sa príjemne drží v ruke, no pri dotyku na mňa pôsobil lacno. Plastová konštrukcia telefónu teda neurobila dobrý dojem.

Zaoblené hrany sú výhodou najmä pri otočení mobilu do horizontálnej polohy čo prispieva k zvýšenému pohodliu pri písaní. K samotným ovládacím tlačidlám hlasitosti, spúšte fotoaparátu a zapnutia, rozmiestnených po bokoch telefónu poviem len jeden prívlastok- vŕzgajúce. Tento nepríjemný zvuk sa ozýval najmä pri tlačidle zapnutia a to aj pri jeho neúplnom stlačení (stačí prejsť prstom po povrchu). Často sa mi stávalo, že ak som chcel prepnúť telefón do pohotovostného režimu, nechtiac som stlačil aj tlačidlá pre zmenu hlasitosti.

Na vrchnej hrane sa nachádza konektor pre pripojenie audia- klasický jack 3,5mm a veľmi podarené signalizačné diódy v tvare zmeškanej udalosti, ktoré sú ale kvôli ich umiestneniu viditeľné len pri pohľade z hora. Gumičkou zakrytý mini-USB port je v spodnej časti. Pre ovládanie slúži aj štvorica dotykových tlačidiel na prednej strane. Z ľavej strany to je: “obdĺžnik”(slúži pre návrat na domovskú obrazovku, pri dlhšom podržaní sa objavia posledné spustené aplikácie),”lupa”(pre spustenie vyhľadávania), “<” (pre návrat o jeden krok) a “4 zvislé čiary” (pre vyvolanie nastavení).

Pod krytom sa nachádza batéria s kapacitou 1350mAh. Čo musím vytknúť je umiestnenie pamäťovej karty, ktorú bez vypnutia telefónu jednoducho nevyberiete.

Systém, výkon

Ferrari od Aceru nie je až taký rýchlik ako by ste si mohli z názvu myslieť. Poháňa ho síce rovnaký procesor ako Nexus one, no tu je Qualcomm Snapdragon 8250 podtaktovaný na 768MHz z dôvodu úspory energie. Spolu s použitou staršou verziou Androidu 2.1 Éclair vo výkone za konkurenciou trocha zaostáva. Musím ale povedať, že chod systému sa javil aj napriek tomuto faktu svižne. Ak by sme sa dočkali aktualizácie na Android Froyo, určite by sa všetko ešte viac zrýchlilo. Grafika systému je doplnená nadstavbou od Aceru UI 3.0 .

Táto prináša niektoré vlastné widgety a pozmenenú grafiku systému. K dispozícií je päť obrazoviek, na ktoré môžete pridávať  widgety a aplikácie podľa vlastného uváženia. Za zmienku stoja web player a media player, ktoré sa automaticky umiestňujú ku kraju obrazovky a poskytujú efektný pohľad na záložky a médiá v telefóne. Hlavná ponuka s aplikáciami je klasická z Androidu doplnená o “efekt rolovania”.

Pre porovnanie výkonu prikladám výsledky s programov Neocore a quadrant standard:

K Systému Acer pridáva aj zopár vlastných programov. Multimediálna galéria nemoPlayer, ktorá združuje všetok multimediálny obsah od videa po fotografie, je však svojou funkcionalitou chudobná a nepodporuje multitouch.

Médiá, komunikácia

Liquid E Ferrari má k dispozícií kapacitný dotykový displej s veľkosťou 3,5palca a s rozlíšením 480x800px. Technológia výroby TFT () je už pomerne zastaralá a v súčasnosti medzi telefónmi vyššej triedy dominuje skôr AMOLED a Super AMOLED. Kvalita zobrazenia je ale na veľmi dobrej úrovni a príjemne prekvapil aj čitateľnosťou na priamom slnku. Jedinú výhradu mám k menej citlivému ovládaniu na dotyk prstom. Čo sa médií týka, telefón si hravo poradí s klasickými formátmi videa (H.263, H.264, MPEG4) a audia (MP3, WMA, OGG, AMR). Horšie je na tom s podporou iných kodekov ako je divx a xvid. Ani za použitia programov z marketu som nebol schopný plynulo prehrať takéto videá. Počas prehrávania v aplikácií Arcmedia či Vplayer bolo video miestami sekané a dochádzalo k posunu zvuku. Veľmi pozitívne hodnotím 3D galériu. Táto je graficky veľmi dobre spracovaná a jej ovládanie je príjemné. Po prihlásení na Gmail účet dôjde k automatickej synchronizácií fotiek s albumami na Picase. Takto máte všetky svoje fotografie poruke.

Kvalita hovorov je na priemernej úrovni. Hlasitosť bola dostatočná aj v hlučnom prostredí. S Liquidom E Ferrari máte možnosť spojenia či už pomocou WiFi, bluetooth  alebo mobilného pripojenia HSDPA a EDGE. K zadávaniu textu je už štandardne k dispozícií softvérová klávesnica, ktorej dizajn je podobný tej z iPhonu. Pre písanie bez chýb však budete musieť pocvičiť :). Fotoaparát má rozlíšenie 5 megapixelov, čo je štandardné rozlíšenie v mobiloch tejto triedy. Pri dobrých svetelných podmienkach vás fotoaparát poteší celkom dobrou kvalitou fotiek, akonáhle budete chcieť odfotiť niečo za zhoršených podmienok nebodaj v prítmi , máte problém. Fotky sú za šera rozmazané a veľmi ťažko sa podarí vyhotoviť dobrú snímku. Za absenciu prisvetľovacej diody dostáva Liquid mínus. Videá sú natáčané v rozlíšení 640 x 480px so snímkovou frekvenciou 20 fps a bez možnosti automatického zaostrovania počas natáčania. Video je kvalitou na dobrej úrovni, ale posúdenie nechám na vás :

Výdrž mobilu pri chode na batériu je solídny. Pri bežnom používani je kapacita batérie schopná napájať zariadenie aj tri-štyri dni. Pri intenzivnejšom používaní vydrží minimálne jeden deň.

Záver:

Potom ako som dostal tento telefón do rúk, ma svojim vzhľadom moc nenadchol. Ale postupom času som si  naň zvykol a ku koncu testovania sa mi aj začal páčiť. Acer Liquid E Ferrari má síce svoje muchy, ale zato vás poteší aj mnohými kladmi. Otázne je či cena od 430eur nie je pre potenciálneho zákaznika privysoká.

Plusy:
+ dobrá výdrž batérie
+ jedinečný vzhľad
+ 3d galéria
+ dobrá kvalita fotografií (pri vhodných svetelných podmienkach)
+ kvalitný displej

Mínusy:
+ konštrukcia telefónu
+ absencia blesku
+ umiestnenie pamäťovej karty

Zariadenia do redakcie MojAndroid.sk zapožičala spoločnosť Acer.

Ak sa ti páči Acer Liquid E Ferrari, prípadne máš obľúbený iný Android smartfón, hlasuj v ankete Android roka 2010 a vyhraj skvelé ceny. Viac informácií na AndroidRoka.sk

23.11.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+