MojAndroid

Môžu mobilné telefóny na školách ovplyvniť akademické výsledky študentov? To je otázka, ktorú si pokladá nejeden rodič, či učiteľ. Odpoveď nám na ňu ale dáva najnovšia štúdia Louis-Philippe Belanda a Richarda Murphyho z London School of Economics. Podľa ich zistení, sa zákaz mobilov na školách podpísal na lepších výsledkov študentov, a to v takej miere, ktorá by v školskom roku odpovedala piatim dňom vyučovania navyše. V percentuálnom vyjadrení testov, to predstavuje zlepšenie o 6,4%, ktoré dosiahli študenti vo veku 16 rokov.

Vo Veľkej Británii vlastní mobilný telefón viac ako 90% tínedžerov, v USA je to o niečo menej, približne 75%. Prieskumy ukázali, že ešte v roku 2001 mobilné telefóny nezakazovali na žiadnych školách, o 6 rokov neskôr sa ich počet zvýšil približne na polovicu, a v 2012-stom ich používanie zakazovalo už 98% všetkých škôl. Zákaz používania mobilov v školských priestoroch zlepšil výsledky najmä menej nadaných žiakov a študentov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami, u ktorých bolo zlepšenie až dvojnásobné .

“Zistili sme, že výsledky sa zlepšili nielen u bežných študentov, ale aj u tých menej nadaných a tých, ktorí pochádzajú z rodín s malým príjmom. Zistili sme, že dosah na vzdelávací proces je u týchto študentov za týždeň ekvivalentný jednej vyučovacej hodine navyše alebo 5 dňom za celý školský rok.”

Štúdia prebiehala na školách v Birminghame, Londýne, Leicasteri a Menchestri pred a po tom, ako na nich zakázali mobilné telefóny. Do úvahy brali aj také faktory, ako pohlavie, stravovanie, či špeciálne potreby žiakov pri vyučovaní.

Zdroj: theguardian

20.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+