MojAndroid

Sú sociálne médiá škodlivé pre mladých používateľov alebo nie? Nekonečná debata, ktorá stále nemá jasnú odpoveď. Ako informuje portál The Verge, mnohí vedci tvrdia, že platformy ako Instagram a TikTok pravdepodobne nie sú zlé pre všetkých dospievajúcich. Nová štúdia naznačuje, že používanie sociálnych sietí negatívne ovplyvňuje prevažne dospievajúcich v puberte a vo veku, kedy sa chystajú odísť z domu.

Tínedžeri sú najzraniteľnejší na začiatku a na konci puberty

Amy Orbenová, autorka štúdie a psychologička, ktorá vedie program Digital Mental Health na University of Cambridge, spolu so svojim tímom zvolali na prieskum viac ako 72 tisíc ľudí zo Spojeného kráľovstva vo veku 10 až 80 rokov. Počas rokov 2011 až 2018 im až sedemkrát položili sériu otázok, ktoré sa týkali ich spokojnosti v živote a približný čas strávený na sociálnych sieťach.

U dospievajúcich vo veku 16 až 21 rokov tím zistil, že používanie sociálnych sietí bolo spojené s nižšou životnou spokojnosťou. A to dokonca aj vtedy, kedy opýtaní uviedli, že denne na platformách netrávia veľa času.

TikTok titulka
TikTok | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V prípade 10 až 15-ročných detí vedci nezaznamenali veľký rozdiel v celkovej spokojnosti pri nízkom a vysokom využívaní. V tejto skupine sa ukázalo len, že dievčatá, ktorá trávia na sociálnych médiach veľa času, boli menej spokojné ako chlapci s vysokými časmi používania.

Tím tiež preskúmal údaje z prieskumu, ktorý vyplnilo viac ako 17 tisíc osôb vo veku 10 až 21 rokov. Tu sa ukázalo, že spojitosť medzi používaním platforiem a nespokojnosťou sa pri oboch pohlaviach ukázala na začiatku a na konci puberty.

Problematiku je potrebné skúmať ďalej

Orben však varuje, že štúdia sama o sebe nedokazuje, že používanie sociálnych médií mení spokojnosť so životom. Ukazuje len to, že tam existuje spojitosť. No prečo tomu tak je, zatiaľ ostáva otázne. Pri zisťovaní by mali pomôcť iné typy štúdií zaoberajúce sa vecami ako je citlivosť na odmietnutie alebo impulzívnosť.

„Dospievanie je obdobím obrovských kognitívnych, biologických a sociálnych zmien. Tie sa veľmi zaujímavým spôsobom spájajú so sociálnymi médiami,“ hovorí Orben. „Pravdepodobne existuje obrovská variabilita medzi tým, ako rôzni jednotlivci používajú sociálne médiá, a tým, ako to ovplyvňuje ich život.”

Problémom je aj fakt, že nie je možné overiť, či opýtaní skutočne trávia na platformách toľko času, ako tvrdia. Spoločnosti ako Meta totižto neposkytujú vedcom prístup k interným údajom. Tie by im mohli poskytnúť objektívnejší pohľad na používanie sociálnych sietí.

Po snahe zistiť, ktorí tínedžeri sú ohrození, prichádza na rad aj pokus zistiť, ako im odborníci môžu pomôcť. Keď lepšie pochopia problematiku, plánujú vytvoriť odporúčania alebo dokonca navrhnúť zákazy pre používanie sociálnych médií, ktoré by mali negatívne následky zmierniť.

Náš tip
Popularita aplikácie Facebook klesá. Čo je na vine?

31.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+