MojAndroid

Ďalší zo série článkov, v ktorých si predstavíme výhercov jednotlivých kategórií v hlasovaní 4ka Android Code 2019. Ide o celonárodnú súťaž o najlepšie Android aplikácie zo Slovenska.

Súťažné kategórie boli nasledovné:

  • Doprava a cestovanie
  • Hry
  • Nakupovanie a predaj
  • Spravodajstvo a médiá
  • Vzdelávanie
  • Financie a podnikanie
  • Slovenské aplikácie (všeobecne)
  • Svetové slovenské aplikácie

V tomto článku vám formou interview priblížime výhercu ocenenia 4ka Android Code 2019 v kategórii Spravodajstvo a médiá – SK Radio. (Tomáš Kuba a Marek Potkan).

Ako ste sa dostali k programovaniu aplikácií pre Android?

Programovanie aplikácii pre Android nás zaujalo už na vysokej škole. Na tomto operačnom systéme nás zaujala najmä otvorenosť, jej neustály vývoj a zlepšovanie. Preto sme už aj počas štúdia robili mnoho semestrálnych prác práve vo forme aplikácií.

Prečo práve SK Radio – Slovenské online rádiá?

Už počas štúdia sme sa rozhodli spoločne vytvoriť vlastnú aplikáciu, na ktorej by sme si vyskúšali celý proces vývoja – návrh, implementáciu, testovanie a publikovanie v obchode Google Play. Vzhľadom na to, že obaja radi počúvame slovenské rádiá a v obchode Google Play podľa nás chýbala aplikácia, ktorá by spĺňala naše požiadavky a bola pravidelne aktualizovaná, rozhodli sme sa práve pre túto aplikáciu.

Aplikáciu sme spočiatku vytvárali len pre vlastnú potrebu. Avšak po jej zverejnení si ju okrem nás začalo sťahovať mnoho ľudí. Taktiež sme si všimli, že appka SK Radio svojím hodnotením vysoko presahuje konkurenčné aplikácie. Toto všetko nás utvrdilo v tom, že naša práca má zmysel a rozhodli sme sa pokračovať v jej neustálom zlepšovaní.

Čo bolo najväčšou výzvou pri programovaní tejto aplikácie?

Výziev bolo pri vývoji viac. Hlavnou výzvou by sme mohli označiť rýchlosť, a to v každom smere. Chceli sme, aby používateľ nemusel nikdy čakať – aby rádiá boli vždy aktuálne a aby spustenie prehrávania bolo okamžité. To sa nám v prvých rokoch podarilo – rádiá aktualizujeme pravidelne, pričom používateľ si nemusí aktualizovať aplikáciu a spustenie aplikácie je vo väčšine prípadov instantné.

Ďalšou výzvou bolo, a stále aj je, udržiavanie stability prehrávania, vzhľadom na obrovský trh s mobilnými zariadeniami. Každý výrobca má svoje vlastné podmienky a obmedzenia pre aplikácie, ktoré bežia na pozadí (ako napríklad appka SK Radio).

Aké funkcie aplikácia ponúka? Aký je jej prínos pre používateľa?

Aplikácia SK Radio má mnoho funkcií. Okrem samotného prehrávania rádií prostredníctvom internetu, ponúka appka možnosť vypnutia rádia po určitom čase, ale aj zapnutia v zvolený čas. Môžete s ňou teda každý večer zaspávať aj sa každé ráno zobúdzať. Samozrejmosťou je aj vytvorenie zoznamu obľúbených rádií a možnosť ich usporiadania. V appke taktiež nájdete možnosť voľby kvality streamu – v prípade slabšieho pripojenia na internet si teda môžete znížiť kvalitu prehrávania. 

Vždy sme sa snažili appku vylepšovať na základe nápadov a odporúčaní používateľov. Preto sme do aplikácie pridali aj možnosť streamovania hudby do pripojených zariadení prostredníctvom funkcie Google Cast. Ďalším takýmto vylepšením je aj možnosť vkladania vlastných streamov, vďaka čomu môžu používatelia počúvať vlastné streamy, zahraničné rádiá a prípadne aj hudbu a podcasty. V neposlednom rade tu nájdete aj možnosť ovládania prehrávania rádia z notifikácie a z widgetu.

Môžeme sa v blízkej budúcnosti tešiť na nejaké zaujímavé novinky vo vašej aplikácii?

Appke SK Radio sa naďalej neustále venujeme a preto okrem vylepšovania stability, používateľského rozhrania a veľkosti aplikácie chceme spraviť aj mnohé vylepšenia. Je ich viac, spomenieme teraz však len ekvalizér a v blízkej dobe možno pribudne aj podpora pre Android Auto :) 

Máte na Google Play zverejnené aj nejaké iné aplikácie?

Áno, v súčasnosti máme niekoľko podobných aplikácií na prehrávanie online rádií v iných štátoch, orientujeme sa najmä na strednú Európu. Taktiež momentálne pracujeme na aplikácii s názvom Daily Tunes, v ktorej môžete počúvať online rádiá z celého sveta.

Máte nejaké rady pre ľudí, ktorí by chceli začať s vývojom aplikácií pre Android?

Myslíme si, že platforma Android a obchod Google Play umožňujú každému vývojárovi, či už profesionálovi, alebo amatérovi, robiť veľké veci. Preto by sme chceli týmto ľuďom dať jedno odporúčanie. Pokiaľ máte skvelý nápad, venujte sa tomu svedomito a vytrvalo, výsledok bude určite stáť za to. Pre tých, ktorí nemajú konkrétny nápad alebo si myslia, že v obchode Google Play je už aplikácia na všetko, máme jeden tip – nie je potrebné vymyslieť niečo nové, stačí, aby ste vytvorili niečo, čo už existuje a robili to lepšie ako konkurencia.

Aké sú vaše plány do budúcnosti v oblasti vývoja aplikácií?

Momentálne sa naplno venujeme práci na appke SK Radio, stále nás táto práca napĺňa a plánujeme sa jej venovať aj v budúcnosti. Máme však aj množstvo iných nápadov na aplikácie, ktoré by sme jedného dňa chceli realizovať, snáď sa nám to v budúcnosti podarí :)

Verzia: 5.0.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.0.1
Aktuálna cena: Zdarma

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+