MojAndroid

Google Now je výkonný a najmä inteligentný hlasový asistent s množstvom funkcií a možností, ktorými v mnohých smeroch prekonáva konkurenciu. V niečom ale aj zaostáva a to je úroveň zosobnenia, ktorú ponúkajú riešenia od Apple a Microsoftu. Siri a Cortana totiž reprezentujú reálne osoby, s ktorými sa môžete porozprávať a vykonávanie hlasových povelov tak nie je strojové, ale je vedené viac ako konverzácia. Google sa preto rozhodol podporiť projekt, ktorý by mu mohol v budúcnosti priniesť podobné funkcie.

Nový open-source projekt Sirius je zatiaľ iba vo vývoji a je dostupný iba pre platformu Ubuntu, no už teraz ponúka niektoré funkcie, ktoré predčia konkurenciu. Konkrétne môžete zhotoviť fotografiu a následne sa Siriusa spýtať otázku týkajúcu sa tohto obrázku. Ide tak o hlbšiu prácu s dátami a ich analýzou, čo môže byť v budúcnosti pre užívateľov veľmi užitočná funkcia. Projekt Sirius je teraz dostupný pre všetkých na vyskúšanie na portáli GitHub, no jeho nevýhodou je veľká roztrieštenosť.

Sirius je totiž momentálne iba veľký zhluk kódu. Na rozoznávanie hlasu využíva dva rozdielne programy, na prácu s obrázkami využíva úplne iný algoritmus a úplne iný nástroj zasa používa na odpovedanie na otázky. Všetky tieto funkcie sú polepené tak, aby program fungoval, no zatiaľ vývojári nekládli veľa dôrazu na eleganciu či optimalizáciu celého nástroja. Musíme ale priznať, že Sirius má reálny potenciál a sme zvedaví, ako sa bude tento inteligentný asistent ďalej vyvíjať.

Zdroj: Motherboard via Android Community

19.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+