MojAndroid

Systém Android je kritizovaný za slabú bezpečnosť v súvislosti s malvérom, ktorý sa na ňom objavuje. Často sa na smartfóny so systémom Android dostane nielen z neoficiálnych zdrojov, ale aj z oficiálneho obchodu Google Play. Preto je príjemnou zmenou počuť aj nejakú pochvalu na zabezpečenie Androidu. Takúto pochvalu teraz publikoval portál XDA-developers. Pochvala pochádza od texaského detektíva, ktorý tvrdí, že prelomiť šifrovanie Androidu je zložitejšie než šifrovanie iOS.

Cellebrite nástroj na rozšifrovanie smartfónu

Nástrojom Cellebrite sa dá ľahko prelomiť iPhone, ale už nie Google Pixel

Detektív Rex Kiser, ktorý vykonáva digitálne forenzné skúšky pre policajné oddelenie Fort Worth, to prezradil portálu Vice.

“Pred rokom sme sa nemohli dostať do iPhone, ale mohli sme sa dostať do všetkých Androidov. Teraz sa nemôžeme dostať do väčšiny Androidov.”

Rex Kiser

Ďalej spomína spoločnosť Cellebrite, ktorú si vládne agentúry prenajímajú, aby prelomila smartfóny. Tá vlastní nástroj, ktorý dokáže rozlúštiť šifrovanie iPhonov až po generáciu iPhone X. Tento nástroj pomáha vyšetrovateľom získať prístup k údajom, ako sú záznamy GPS, správy, denníky hovorov, kontakty a dokonca údaje z konkrétnych aplikácií. A to vrátane aplikácií ako sú Instagram, Twitter, LinkedIn a ďalšie, ktoré môžu byť použité na stíhanie zločincov.

Cellebrite prelomenie iPhonov

Rovnaký nástroj od Cellebrite však nebol úspešný so šifrovaním Android smartfónov. Nedokázal extrahovať žiadne údaje zo sociálnych služieb, internetového prehliadača alebo záznamy GPS smartfónu Google Pixel 2 a Samsung Galaxy S9. Google Pixel 2 je známy svojím bezpečnostným čipom. V prípade modelu Huawei P20 Pro tento softvér nemal prístup vôbec k ničomu.

Všetko je možné prelomiť

Vyššie uvedené informácie ale neznamenajú, že zariadenie so systémom Android je nemožné prelomiť. Aj keď nástroj Cellebrite na niektorých zariadeniach s Androidom nefunguje, vyšetrovatelia môžu extrahovať údaje, ktoré potrebujú na vyšetrenie zločinu. Tento proces je trochu náročnejší na prácu a vyžaduje viac času. Správa ale ukazuje, že získanie používateľských dát z Android zariadení je momentálne ťažšie než z iPhonov.

Náš tip
NAY Android Roka 2019: Poznáme najobľúbenejšie Androidy minulého roka!
4.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+