MojAndroid

Na Slovensko prichádza v Čechách, ale aj u nás veľmi dobre známy Seznam.cz. Firma tu otvára novú pobočku a rozširuje svoj tím. Hľadá ľudí na rôzne pracovné pozície a taktiež pripravuje veľmi zaujímavý projekt IPTV. Porozprávali sme sa s Igorom Kalašom, riaditeľom Business Developmentu.

Igor Kalaš, riaditeľ Business Developmentu | Zdroj: Seznam

Otvárate pobočku v Bratislave. Čo vlastne Seznam je a akými projektami sa zaoberá, respektíve bude zaoberať na Slovensku?

Približne na jeseň minulého roku sme si povedali, že má zmysel rozšíriť záber prijímania nových ľudí z Čiech aj na Slovensko. Seznam má veľa vlastných technológií, ktoré môžu byť pre mnohých Slovákov zaujímavé z pohľadu podieľania sa na ich vývoji.

Máme vlastné vyhľadávanie, ktorým dokážeme konkurovať globálnym službám, náš e-mail používa takmer 7 miliónov používateľov a hrdí sme aj na Mapy.cz. Za posledné roky sme sa sústredili aj na auto navigáciu, do čoho sme investovali naozaj veľa energie. Doplnili sme informácie o premávke v reálnom čase a množstvo ďalších nových funkcií.

Seznam je zároveň najväčší mediálny dom v Českej republike. Máme robustný redakčný systém pre všetky naše obsahové služby, systémy pre odporúčanie obsahu, videoplatformu Stream, ale aj vlastnú cloudovú infraštruktúru. V Bratislave staviame tím pre mobilných vývojárov, ktorí sa budú venovať špičkovým video technológiám a pripravujeme nový produkt, ktorý bude určený pre milióny televíznych divákov.

Platforma Stream sa za posledné roky značne rozšírila, mesačne ju navštívia 3 milióny reálnych používateľov. Čo sa zmenilo?

Stream je neoddeliteľnou súčasťou Seznamu. Ide o platformu, ktorá je otvorená pre partnerov, ktorí majú video obsah. Od nich nevyžadujeme žiadnu exkluzivitu, obsah môžu nahrávať aj na iné platformy. V tomto smere sme otvorení.

V minulosti sme na Stream mali len náš vlastný video obsah, v priebehu posledných dvoch rokov nám množstvo video obsahu práve vďaka partnerom vzrástol niekoľkonásobne. Napríklad v roku 2021 partnerský obsah vygeneroval približne dve tretiny všetkých videní.

Vďaka tomu, že sa videá zo Stream môžu často zobrazujú aj na domovskej stránke Seznamu, dokážu častokrát osloviť širšie cieľové skupiny. S partnermi sa delíme o výnosy z video reklamy, takže aj pre nich je to zaujímavé, pretože ide o ďalší kanál, prostredníctvom ktorého si môžu zabezpečiť financovanie ďalšej video produkcie.

Zdroj: Seznam

Idea pobočky spolu so streamom sa dobre zliali do myšlienky ako ďalej posunúť video obsah a logickým vyústením bol možný vstup do IPTV providera.

Takže pripravujete IPTV. Hľadáte na Slovensku ľudí aj pre tento segment?

Do tohto segmentu chceme vstúpiť práve kvôli tomu, aby sme rozšírili záber videa, ktoré už máme na Sezname. Väčšinu z pracovných pozícií, ktoré sú spojené s týmto IPTV projektom, inzerujeme aj na Slovensku.

Chceli by sme vybudovať mobilný tím vývojárov pre Android a iOS, ktorí by práve pre IPTV službu vyvíjali mobilné aplikácie, aplikácie pre tablety, Android TV aj Apple TV. Tím by sme chceli rozšíriť aj o vývojárov pre ďalšie platformy, ako napríklad Tizen od Samsungu a podobne. Brániť sa nebudeme ani aplikácii v obchode Huawei AppGallery.

Tieto aplikácie budeme vyvíjať absolútne od nuly. Existuje tu veľa možností spolupráce s kolegami v rámci Seznamu a iných divízií. Prví vývojári už nastúpili 1. apríla, avšak zatiaľ nie pre IPTV projekt. Chceme, aby noví kolegovia boli integrálnou súčasťou Seznamu, aby to nebola len taká odložená pobočka, ktorá pre niekoho pracuje.

Kedy by sme sa mohli dočkať IPTV a ako to vlastne bude fungovať?

Celý projekt pripravujeme. Nechceme sa k tomu stavať korporátne, aj keď sme veľká firma so skoro 1600 zamestnancami. Produkt plánujeme spustiť relatívne rýchlo, no konkrétne termíny spomínať nechceme.

Chceli by sme vytvoriť úplne nový prístup ku konzumácii video obsahu, ktorý sme zatiaľ v blízkom okolí nevideli. Mať na jednej platforme obrovský archív video obsahu spolu s partnerským obsahom s prvkami živého vysielania je veľká výzva. Ide najmä o spôsob, akým to používateľovi odprezentovať, aby z toho nebol zmätený.

Zdroj: Seznam

Pri tomto projekte bude hrať veľkú úlohu aj personalizácia obsahu. Používateľovi sa budeme snažiť ukázať ten obsah, na ktorý sa chce pozerať. Platformu vyvíjame úplne od nuly a pristupujeme k tomu ako klasický startup. Naberáme ľudí na rôzne pozície a myslíme si, tento prístup je naozaj motivujúci.

Vedeli by ste nám v skratke predstaviť technológie, s ktorými pracujete? Na ktoré ste najviac hrdí? 

Technológií máme naozaj veľa. Máme vlastné dátové centrá, ale aj privátny cloud, ktoré považujeme za svoje core technológie a sú veľmi dôležité. Vyrábame si tiež vlastné servery presne na mieru toho, čo potrebujeme. Kvartálne sprevádzkujeme viac ako 1000 nových serverov.

Samozrejme, týmito novými čiastočne nahrádzame aj starší hardvér, ale samotné rozširovanie tu hrá veľkú úlohu.

Aké sú teda vaše plány na Slovensku?

Zo slovenskej pobočky chceme urobiť plnohodnotnú pobočku Seznamu. Tým, že začíname od nuly, môžeme si to nastaviť tak, ako chceme. Pobočka bude zameraná na vývoj a na produkt. Ľudia, ktorí sú na Slovensku a chcú pracovať so zaujímavými technológiami, ktoré využívajú milióny používateľov, budú mať tú možnosť. Aktuálne máme zverejnených už viac ako 25 pracovných pozícií.

Zaujímavé to môže byť aj pre Slovákov, ktorí napríklad bývajú v Českej republike a radi by sa vrátili na Slovensko, poznajú Seznam a na Slovensku zatiaľ nenašli tú správnu prácu.

8.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+