MojAndroid

Spoločnosť Seznam stojaca za známym internetovým vyhľadávačom rovnakého mena si ešte v decembri minulého roka začala od Googlu nárokovať odškodné vo výške 9 miliárd českých korún. Svoju požiadavku opiera o tvrdenia, že Google obmedzoval hospodársku súťaž v oblasti služieb internetového vyhľadávania.

Zneužívanie dominantného postavenia

Presnejšie k tomu malo dochádzať zneužívaním dominantného postavania, kedy bol vyhľadávač Google favorizovaný v ekosystéme mobilného operačného systému Android. Seznam minulý rok vypočítal, že škoda za obdobie rokov 2011 až 2018 dosiahla výšku 9,072 miliárd českých korún. Na túto sumu si preto začal nárokovať.

Vyzerá to tak, že zo strany Google doteraz nedošlo k žiadnym činom. Seznam totiž oznámil, že výšku požadovanej kompenzácie navýšil o ďalšiu miliardu českých korún. Aktuálne tak od amerického giganta požaduje uhradenie 10 miliárd českých korún. Téme sa venoval portál Novinky.cz.

Navýšená suma bude súčasťou formálnej žaloby, ktorú Seznam momentálne pripravuje. Svoje rozhodnutie odôvodňuje, tým, že ani nedávno prijaté nariadenia zo strany Európskej komisie situáciu nenapravili v dostatočnej miere a vplyv Googlu bude mať na trh ďalekosiahle následky, než sa pôvodne očakávalo.

Doterajšie ústupky nestačia

Európska komisia v roku 2018 uznala Google vinným z porušovania pravidiel hospodárskej súťaže. V dôsledku toho bola v operačnom systéme Android zavedená obrazovka s výberom preferovaného vyhľadávača.

Spustený bol aj aukčný systém, kedy alternatívne prehliadače mohli získať jednotlivé pozície na obrazovke výberu, v konečnom dôsledku ich to ale stálo nemalé finančné prostriedky. Zjednodušene povedané, Googlu platili za to, aby svoj vyhľadávač dostali na niektorú z ponúkaných pozícií. Voči tomu protestovali menší hráči, ktorí si niečo také jednoducho nemohli dovoliť. Po silnom tlaku a hroziacich sankciách zo strany Európskej komisie bola aukcia pred časom zrušená.

Ani tento krok podľa zástupcov Seznamu nepostačuje a sprevádza ho veľa nedostatkov. Obrovským problémom je napríklad to, že zmena umožňujúca väčšiu voľbu vstúpi do platnosti až na nových zariadenia so systémom Android. Konkrétne na tých, ktoré sa do predaja dostanú od septembra 2021. Seznam preto jednoznačne pritvrdzuje.

Náš tip
Seznam.cz ako náhrada za Google: Huawei má nového strategického partnera
18.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+