MojAndroid

Český internetový portál a vyhľadávač Seznam.cz oznámil novinky v mapových riešeniach pre svoj portál mapy.cz. Najzaujímavejšou zmenou má byť tzv. Panorama režim, ktorý rozšíri možnosti ponúkaných zobrazení o “reálny pohľad, ktorý vychádza z toho, čo vidia chodci”. Mapy.cz tak získajú veľmi podobné riešenie, aké ponúka spoločnosť Google a jej Google Street View. Používatelia sa môžu tešiť aj na 3D pohľad, pomocou ktorého si budú môcť pozrieť veľkomestá ako je Praha z akejkoľvek strany. Zmeny sa dočkajú aj majitelia mobilných zariadení, ktorí sa môžu tešiť na off-line mapové podklady.

panorama-auto seznam 3D

Podobne ako Google, aj Seznam plánuje využiť na vytvorenie databázy snímkov pozemné fotografovanie z kamery umiestnenej na automobile. Tieto sú umiestnené v pravidelných rozostupoch do všetkých smerov a zložením všetkých záberov vznikne panoramatický snímok, ktorý zaberá celú viditeľnú scénu. Samozrejmosťou bude rozmazanie tvárí alebo štátnych poznávacích značiek, ktoré je vzhľadom na zákon o ochrane osobných údajov nevyhnutné. Seznam plánuje nasadiť tri až štyri autá, ktoré začnú fotiť mestá. Autá budú jazdiť na smeny až do zotmenia.

seznam panorama 3D mapy

Pavel Zima, generálny riaditeľ Seznam.cz uviedol: „Chceme mít hodně podrobné a kvalitní fotky, a to z každé i malé vedlejší uličky, kterou v ČR máme. Budeme usilovat i o to, abychom dostali povolení vjet na místa, kam se za normálních okolností autem nedostanete. Nafotit takto celou Prahu nám zabere nejméně dva měsíce. Naším cílem je mít do dvou let nafocenou celou Českou republiku.

Ďalšou očakávanou novinkou sú spomínané off-line mapové podklady, ktoré budú dostupné pre používateľov mobilných zariadení so systémom Android a iOS. Nové riešenie bude distribuované formou aplikácie, v ktorej budete mať možnosť stiahnuť mapové podklady pre Českú republiku priamo do svojho zariadenia. Takéto riešenie ocenia používatelia s obmedzeným dátovým paušálom, alebo na miestach kde sa nenachádza signál mobilnej siete. Nové riešenie bude dostupné na prelome júna a júla.

Českú republiku je aktuálne na serveri mapy.cz možné zobraziť prostredníctvom leteckých alebo šikmých snímkov. V tomto roku pribudnú aj tzv. 3D mapy, ktoré sú vytvárané ich kombináciou. Spoločnosť plánuje novinku nasadiť najskôr na mestá, v ktorých má vytvorené šikmé snímky, no v budúcnosti bude rozšírená aj na horské a turistické oblasti. 3D mapy budú však pre používateľov dostupné najskôr v budúcom roku.

Zdroj: seznam

26.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+