V Severnej Kórei spustili svoju vlastnú verziu sociálnej siete Facebook, ktorá na prvý pohľad vyzerá úplne rovnako. Má identické farebné a dizajnové spracovanie, nástenku s aktuálnymi novinkami, podporuje pridávanie priateľov, statusov, lajkov, komentárov a zdieľanie príspevkov druhých. Kórejská verzia najväčšej sociálnej siete však po spustení nevydržala bežať úplne bez problémov. Hacknúť sa ju podarilo mladému 18-ročnému študentovi zo Škótska.
Andrew McKean nepotreboval k získaniu administrátorských práv k správe sociálnej siete žiadne rozsiahle vedomosti či skúsenosti. Stačilo kliknúť na odkaz na stránke, ktorý ho presmeroval do administrátorskej sekcie s prihlásením. Uhádnutie hesla netrvalo dlho. Veď posúďte sami, že použiť prihlasovacie meno "admin " a heslo "password", bolo od adminov tejto sociálnej siete prinajmenšom veľmi nezodpovedné. Po prihlásení získal plnú kontrolu nad stránkou. McKean mohol vymazať alebo suspendovať používateľov, zmeniť názov stránky, cenzúrovať vybrané slová, ovládať reklamu, či vidieť e-mailové adresy všetkých registrovaných používateľov.
Hacknutie stránky by si jej správcovia neboli ani všimli, keby McKean na stránke nepridal na mieste reklamného banneru text v znení: "Uh, tento web som nevytvoril, len som našiel login.. @mckeany". Okrem toho premenoval stránku na "Najlepšia sociálna sieť v Kórei". Odvtedy je však stránka offline a či bude opäť spustená je otázne. Otázna je tiež pridaná hodnota takejto sociálnej siete, keďže v Severnej Kórei má prístup k internetu len veľmi málo ľudí a vládne tu pomerne veľká cenzúra. Ak vás zaujímalo, ako vyzerala stránka sociálnej siete, môžete si pozrieť demo vytvorené developerom phpDolphin. Jeho klon sociálnej siete Facebook bol použitý aj pri vývoji severokórejskej verzie.
Zdroj: mashable
Severokorejská tvárokniha,to je nieco ako kapustova zmrzlina s oškvarkami.
neznasaju kapitalizmus ale sami ho kopiruju :D
severokorejsky internet funguje ako intranet, nepusti vas to nikam von a teda ani zvonka sa tam neda dostat. Rad by som vedel, ako sa skotsky student dostal na taku stranku
a to ani ten intranet nemaju vsetci. dokonca je ich uplne malo.
kdesi som cital je to len hoax
presne rovnaku otazku som mal ked som cital ten clanok. Dost mu neverim.
tak co som k tomu zistil:
https://motherboard.vice.com/read/this-appears-to-be-north-koreas-facebook-clone?utm_source=mbtwitter
Ono to len VYZERA ze mozno je to severokorejsky klon, lebo DNS resolvuje udajne akoze severokorejsky server… aj keby tato informacia bola pravdiva, tak to nic nedokazuje
Uhádnutie najrozšírenejších prihlasovacích údajov admin/password je hacknutie?
Viete koľko routerov som už podobne “hackol”? :-D
Ved zdrojove kody stranok su volne siritelne a pozmenit nazvy je uz hracka ;)
Myslíš si že keď okopíruješ zdroják a vložiš ho do html súboru že to je všetko ? Už máš vlastný FB ? :D tak to skús
Ty si nejaký expert :D Bez do školy, lebo sa máš ešte co učiť alebo mi vysvetli ako v tvojom prehliadači zmeníš kód stránky tak, aby bola zmena viditeľná aj na inom zariadení.
PS. Samozrejme bez použitia FTP kienta ako je napr. net2ftp.com
Prosim ta, jemu ziadneho FTP klienta netreba. Nevidis, ze to je hacker :-D. Pozmeni nazov a je to, hracka :-D
cest pamiatke administratorom…
Škoda že “hacker” tam nedal nejakú upravenú foto strýka Kima :D
To by bola v Severnej Korei vyhlásená pohotovosť až pokým by ho nenašli :D
HOAX
Ja len rozmyslam, ze naco to tym 20 ludom, ktori maju v tej krajine pristup k netu, to vlastne bude.