V predošlej časti Android ROOT: Ako na to? sme vám ukázali spôsoby, akými môžete root vykonať. Keďže root slúži na to, aby ste mali neobmedzený prístup k vášmu zariadeniu, dnes vám ukážeme ako tento prístup využiť a predstavíme vám 8 zaujímavých aplikácii. Poďme na to:
1. Titanium Backup
Veľmi užitočný nástroj na zálohu vašich aplikácií, Market linkov a dát. Existuje free aj platená verzia (licenčný kód). Titanium Backup vaše aplikácie okrem zálohovania dokáže aj vymazať. A nielen tie, ktoré ste nainštalovali vy, ale aj systémové aplikácie a súčasti a preto si treba dávať pozor, aby sa náhodou nedopatrením nepoškodil OS.
Obrázky:
ODKAZY NA STIAHNUTIE:
QR:
2. ROM Manager
Jedným z hlavných dôvodov rootovania je zmena ROM. Táto aplikácia vám s týmto systémovým “krokom” pomôže, aj keď na jej užívanie potrebujete aspoň základné schopnosti a vedomosti. Pomocou metódy ClockworkMod Recovery (vymyslenej priamo autorom ROM Manager-u) do vášho telefónu nahrá akýkoľvek ZIP súbor, či už pôjde o kernel, rom, balík hier či radio image. Ide určite o jednoduchší spôsob nahrávania ROM ako recovery boot. Pomocou tohoto programu môžete urobiť taktiež úplný image OS pre prípadnú obnovu. Taktiež môžete meniť vlastnosti SD karty, sťahovať ROM pomocou QR kódov, obnovovať novšie verzie ROM a mnoho iného. Platená verzia toho ponúka ešte o čosi viac.
Obrázky:
ODKAZY NA STIAHNUTIE:
QR:
3. ShootMe (Screen Grabber)
Aplikácia, ktorá vám neumožní žiadne nastavenie telefónu. Avšak, mnohí z vás ju určite ocenia. Ide o app., ktorá zachytí screenshot vašej aktuálnej obrazovky bez potreby PC. Spraví tak akonáhle potrasiete telefónom po dobu >0.5 s. Vyššie rady telefóno zvládnu s touto aplikáciou aj natáčanie videa. Pri fotení si môžete zmeniť formát, kvalitu aj zvuk uzávierky.
Obrázky:
ODKAZY NA STIAHNUTIE:
QR:
4. Juice Defender: Ultimate Juice
Ide o platenú verziu Juice Defenderu, ktorú treba nainštalovať ako “aktualizáciu” neplatenej verzie. Je to nástroj, ktorý by mal predlžovať životnosť batérie rôznymi časovačmi, pravidlami a podobne. Sami si nastavíte, kedy budete mať aktívnu sieť 3G, Wi-Fi či EDGE – najväčších spotrebiteľov energie v telefóne. Zastavuje aj niektoré procesy, pokiaľ je telefón v neaktívnom režime. Môžete nastaviť aj takt vášho procesora, čo zas len zmenší spotrebu energie.
Obrázky:
ODKAZY NA STIAHNUTIE:
QR:
5. Root Explorer – File Manager
Ide o manažéra zložiek a súborov podobného Astro File Manager-u. Avšak, ponúka viac ako Astro. Keďže máte prístup ku všetkému pomocou root-u, tento file manager vám umožní vidieť aj cache súbory či zložky systémových nastavení. Môžete taktiež meniť vlastnosti, povolenia a práva súborov, čo by bez root-u nešlo. Užívateľské prostredie je príjemné a jednoducho ovládateľné.
Obrázky:
ODKAZY NA STIAHNUTIE:
QR:
6. Quick Boot – Reboot
Ďalšia užitočná aplikácia, ktorá však dokáže len tri veci. Pomocou tejto aplikácie dokážete jedným dotykom vykonať reboot, recovery boot a bootloader boot. Prečo jedným dotykom? Pretože si môžete na ploche vytvoriť widgety a tak budete mať tieto funkcie vždy po ruke.
Obrázky:
ODKAZY NA STIAHNUTIE:
QR:
7. Wireless Tether
Tethering – “šírenie” Wi-Fi je užitočnou vecou pre tých, ktorý majú doma viaceré zariadenia podporujúce Wi-Fi a dátový paušál na svojom Androide. Oproti tetheringu od napr. HTC sa táto aplikácia odlišuje tým, že umožňuje spravovať “black list“, takže môžete presne definovať MAC adresami, kto všetko sa na vašu sieť môže pripojiť. Takisto si takúto sieť môžete zaheslovať. Malo by pracovať aj na starších verziách OS, nie len na Froyo-vi, na ktorom je to natívne podporované.
Obrázky:
ODKAZY NA STIAHNUTIE:
QR:
8. Shark For Root
Ide o aplikáciu, ktorá monitoruje činnosť všetkých súčastí vášho OS (aj aplikácii) v sieti. Slúži ako akési počítadlo. Táto aplikácia bola na XDA fórach predtým známa ako Andro Shark, no na Android Market sa dostala práve pod menom Shark For Root. Výstupom z tejto aplikácie je .pcap súbor, na ktorý však zatiaľ na Markete neexistuje čítačka. Ide o beta verziu aplikácie, takže môžme očakávať zmeny.
Obrázky:
ODKAZY NA STIAHNUTIE:
QR:
Pokiaľ aj vy poznáte nejaké aplikácie, ktoré by mohli pomôcť niektorým používateľom s root-om, budeme radi, ak sa s nimi podelíte v komentároch.
Zdroj: www.androidpolice.com
Ten .pcap pravdepodobne otvorí free utilita na PC (Windows/Linux…) Wireshark (dokonalý nástroj na analyzovanie sieťového trafficu akéhokoľvek typu).
Pre mňa root jednoznačne kvôli SetCPU o ktorom tu už bolo vela popísaneho. No a samozrejme keď už je root tak už aj iné aplikácie.
Ja by som tiez spomenul adfree, ktorá vam zablokuje otravne bannery v apps a hrach
mmm … ako tvorca free aplikacii pre android ocenujem app ako adfree … rozhodne pomahaju rozsirovaniu novych lepsich aplikacii a autori sa na ne tesia … Ked nechces reklamu tak si aplikaciu kup…
Diki..vela zaujmavych aplikaci :)
spomenul by som aj s2e, hlavne pre tych co chcu vyuzivat ext3 particiu na SD karte a maju CM7 ROM-ku
spomenul by som aj s2e, hlavne pre tych co chcu vyuzivat ext3 particiu na SD karte a maju CM7 ROM-ku
detail: pri bode 7 sa jedna o whitelisting
No z toho popisu sa to nedá presne určiť ;) ale každopádne omedzovanie MAC adries je hovadina, lebo obísť to je triviálne, takže to nič nerieši…
Ja som chcel rootnut svoj wildfire bohuzial som zistil ze po aktualizacii na Froyo sa to uz neda (teda aspon zatial)
Ja som mal podobny problem s mini pro – po aktualizacii mi nefungovala ziadna aplikacia pre root – daj do google hladat root a verziu jadra (najdes v informaciach – posledny riadok)
Ja som chcel rootnut svoj wildfire bohuzial som zistil ze po aktualizacii na Froyo sa to uz neda (teda aspon zatial)
zobrazil sa mi znak androida a výkričník…prosím pomôžte mi!!
Keď sa mi podarilo vymazať fotky z telefónu a všetky recovery požadujú root, oplatí sa prerootovať telefón? Dá sa to potom vrátiť s5?
Existuje nejaka aplikacia ako Greenify aj pre android 2.3.7 ?