MojAndroid

Vitajte pri druhej časti série článkov o roote Android telefónu. Minule sme vysvetlili čo rootovanie Android telefónu znamená a pre koho je, a nie je, určené. Čítajte veľmi pozorne, aby ste získali prehľad o všetkých rizikách spojených s procesom a dôsledkami rootovania. Stále máte možnosť ustúpiť od svojho rozhodnutia a počkať kým sa k vám želaná verzia Androidu, prípadne jedna z funkcií, ktoré nemáte, dostane riadnym spôsobom.

Samotný proces rootovania nie je nebezpečný, a je veľmi nepravdepodobné, že si fyzicky poškodíte telefón. Riziko prichádza v podobe toho, čo všetko môžete robiť ako root. Určite viete ako funguje prideľovanie práv jednotlivým aplikáciám pri ich inštalácií. Ak nie, môžete si prečítať článok o bezpečnosti Android aplikácií. V rootnutom telefóne majú aplikácieprístup ku všetkým funkciám operačného systému. Na jednej strane je to výhoda, lebo dokážu sprístupniť zablokované veci, ale na druhej strane môžu narobiť veľa škody a zneužiť svoju moc – či už úmyselne alebo neúmyselne.

Pýtate sa čo presne by mohla škodlivá root aplikácia urobiť? V podstate hocičo. Po krátkom hľadaní na internete sme vytvorili nasledujúci zoznam. Zatiaľ sme o žiadnej takejto aplikácii nepočuli, ale na to sa nikto spoliehať nemôže.

  • nahradiť aplikáciu Gmail jej upravenou verziou, a tak sledovať vašu emailovú korešpondenciu
  • nahradiť klávesnicu verziou, ktorá sleduje stlačené klávesy (“užitočné” na hľadanie hesiel)
  • vymazať aplikácie a údaje s nimi súvisiace
  • stiahnuť a pokúsiť sa nainštalovať inú, modifikovanú ROM
  • stiahnuť a nainštalovať inú aplikáciu, ktorá sa v noci prebudí a začne volať na spoplatnené telefónne čísla
  • získať prístup k vášmu Market účtu a nakupovať aplikácie vo vašom mene

Nesprávny zásah do operačného systému vášho smartfónu môže však skončiť fiaskom. Poškodenie môže byť dvojakého druhu – softvérové (programové) a fyzické (hardvérové). V prípade poškodenia softvéru, tu máme na mysli samotný operačný systém Android (ROM), malo by stačiť spustiť telefón v recovery móde a obnoviť systém do pôvodného stavu.

Fyzické poškodenie môže spôsobiť predovšetkým nesprávnym pretaktovaním procesora (CPU). Ak už máte skúsenosti z taktovania procesorov počítača, nezabúdajte, že smartfón a klasický počítač sú dve veľmi rozdielne zariadenia. Procesor v počítači má tepelnú ochranu a máte možnosť upraviť chladenie napríklad výmenou chladiča, a v prípade zlého pretaktovania a následného nenaštartovania väčšinou pomôže reset BIOSu. U telefónov je to ale trochu inak.

Ak sa vám “podarilo” telefón naozaj poškodiť, tak vám už nepomôže ani záručná reklamácia, lebo predajcovia vedia zistiť, že ste telefón rootli, a ich záruka sa na podobné zásahy nevzťahuje. Ak  sa vám telefón pokazil (aj po nejakom čase), ale stále ho dokážete aspoň zapnúť, stačí nahrať naspäť pôvodnú ROM od výrobcu, ktorá je väčšinou dostupná na stiahnutie priamo zo stránok výrobcov. Takto obnovený telefón možno bez problémov reklamovať v rámci záruky, nakoľko obnova systému nezanechá po rootovaní žiadne stopy.

Nabudúce si vysvetlíme ako presne sa telefón rootuje, sledujte náš web, aby ste nič nepremeškali.

11.3.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+