MojAndroid

OPPO Find X 5 Pro, najvybavenejší smartfón čínskeho výrobcu, sa oficiálne dostal aj na slovenský trh. Táto špičková vlajková loď ponúka všetko to, čo by vlajková loď mala mať, vrátane vysokej ceny. Tou môže pokojne konkurovať smartfónom ako Samsung Galaxy S22 Ultra či Apple iPhone 13 Pro Max.

Oppo Find X5 Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku

Novinka na slovenský trh prichádza vo verzii s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom. Predávať sa bude zatiaľ len u operátora Orange, a to za oficiálnu cenu 1269 eur, informoval výrobca prostredníctvom tlačovej správy.

Fotoaparáty dopĺňa výkonný obrazový čip MariSilicon X

Ako píše portál GSMArena, model Find X5 Pro hneď zaujme svojim futuristickým vzhľadom, výrobca si však dal obzvlášť záležať na kvalite konštrukcie. Prednú stranu telefónu chráni sklo Gorilla Glass Victus a zadná strana je keramická. Nevýhodou keramiky je, že spolu s veľkou batériou dostala váhu smartfónu až na 218 gramov, v porovnaní so sklom je však odolnejšia a má lepšiu tepelnú vodivosť, čo zlepšuje chladenie.

OPPO Find X5 Pro
OPPO Find X5 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výrobca s touto generáciou vlajkových lodí stavil na vylepšené fotoaparáty. Trojica zadných fotoaparátov, ktorá je zložená z dvoch 50 MP Sony IMX766 snímačov (primárneho a ultra-širokouhlého) a 13 MP teleobjektívu, je doplnená o novú obrazovú jednotku MariSilicon X. Tá v prvom rade prináša značný posun v kvalite nočných fotografií a videí. Pomocou umelej inteligencie redukuje šum, zlepšuje reprodukciu farieb a umožňuje nahrávať v režime 4K Ultra Night Video, s použitím primárneho aj ultra-širokouhlého snímača.

OPPO Find X5 Pro
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ultra-širokouhlý fotoaparát sa taktiež môže pochváliť päťosovou optickou stabilizáciou. Dokáže korigovať chvenie ruky až do 3°, pri snímanie fotiek aj videí. Nevýhodou tohto snímača však je jeho 110° zorné pole, čo v porovnaní s objektívmi konkurencie nie je až tak dobré. Do tretice, teleobjektív veľkou medzigeneračnou zmenou neprešiel a stále ponúka 2x optický a 5x hybridný zoom.

OPPO Find X5 Pro fotoaparáty
OPPO Find X5 Pro fotoaparáty | Zdroj: OPPO.com

Novinkou je aj funkcia Hasselblad Natural Color Calibration dostupná v Pro režime, ktorá pomáha zlepšovať presnosť farieb. Výsledkom spolupráce týchto dvoch spoločností je aj séria špeciálnych filtrov v aplikácií fotoaparátu.

Čo sa týka selfie fotoaparátu, ten využíva snímač Sony IMX709 s RGBW subpixelmi, ktoré umožňujú senzoru zachytiť o 60 % viac svetla. Čip MariSilicon X následne pomôže s inteligentným spracovaním zachytených údajov. Snímač má predvolené 80° zorné pole, ale automaticky sa prepne na 90°, keď rozpozná pokus o vytvorenie skupinovej selfie.

OPPO Find X5 Pro Selfie
Selfie | Zdroj: OPPO.com

Snapdragon 8 Gen 1, LTPO displej a nadstavba ColorOS 12.1

Na prednej strane nového Oppo Find X5 Pro nájdeme 6,7” AMOLED displej s variabilnou obnovovacou frekvenciou v rozsahu od 1 Hz do 120 Hz. Ide o 1440p+ LTPO panel s 10-bitovým podaním farieb a dotykovou vzorkovaciu frekvenciou, ktorá môže dosiahnuť až 1 000 Hz.

Obrazovka dosahuje maximálny jas 1 300 nitov a ponúka 8 192 úrovní jasu, takže dokáže nájsť dokonalý jas v akýchkoľvek podmienkach. Displej bol tiež kalibrovaný pri rôznych úrovniach jasu, aby boli výsledné farby stále presné.

OPPO Find X5 Pro
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vlajkovú loď poháňa jeden z najvýkonnejších čipstetov na trhu, Snapdragon 8 Gen 1. Dopĺňa ho 12 GB RAM a 256 GB vnútorného úložiska. Do výbavy zariadenia sa dostali aj stereo reproduktory s podporou technológie Dolby Atmos a špeciálna „360° inteligentná anténa“ s dvoma neustále zapnutými zosilňovačmi.

OPPO Find X3 Pro

Po softvérovej stránke nás čaká nadstavba ColorOS 12.1, ktorá je postavená na Androide 12. Verzia 12.1 v porovnaní s verziou 12 prináša prepracovaný dizajn používateľského prostredia a vylepšenú ochranu osobných údajov. Novinkou je aj funkcia Multi-Screen Connect, ktorá umožňuje bezproblémové prepínanie medzi smartfónom a počítačom so systémom Windows.

Super rýchle nabíjanie, ktoré neublíži životnosti batérie

O dlhú výdrž sa postará batéria s kapacitou 5 000 mAh. Tú nabijete pomocou 80 W SuperVOOC káblového nabíjania, ktoré smartfón dostane z 0 na 50 % za 12 minút. K dispozícii je aj podpora bezdrôtového nabíjania s maximálnym výkonom 50 W, ktoré zariadenie kompletne nabije za 47 minút.

OPPO Find X5 Pro Ceramic White
OPPO Find X5 Pro | Zdroj: OPPO.com

Super rýchle nabíjanie má vo svete smartfónov zlú povesť kvôli následkom na životnosť batérie. Tu preto na scénu prichádza nový Battery Health Engine, ktorý zaistí, že batéria zvládne 1 600 nabíjacích cyklov, kým sa jej kapacita zníži na 80 %. V porovnaní s inými smartfónmi, ktoré na 80 % klesnú už po 800 cykloch, je to značný rozdiel.

Životnosť batérie predlžuje aj 3D grafénová fólia, ktorá pokrýva nabíjaciu cievku a základnú dosku. Podľa výrobcu telefón zostane o 3° chladnejší v porovnaní s niektorými konkurentmi pri použití 50 W bezdrôtovej nabíjačky.

Oppo Find X5

Lacnejší z dvojice, Oppo Find X5, je aj napriek nižšej cene vybavený rovnakými vychytávkami ako Pro model, vrátane funkcie Hasselblad Natural Color Calibration a 6nm obrazového čipu MariSilicon X. Do Európy prichádza v čiernej a bielej farbe s cenovkou 1 000 eur, informuje opäť GSMArena, slovenská cena zatiaľ ostáva neznáma. Jeho zadná strana však nie je vyrobená z keramiky, ale dominuje jej len matné sklo. V prípade tohto modelu taktiež chýba certifikácia vodoolnosti, no špeciálna anténa určená na zabezpečenie stabilného 5G pripojenia zostáva.

OPPO Find X5
OPPO Find X5 | Zdroj: OPPO.com

Hardvér fotoaparátov je taktiež veľmi podobný, opäť sa stretávame s dvoma 50 MP fotoaparátmi, tentokrát však so Sony IMX766 snímačmi. Ultra-širokouhlý objektív bol ukrátený o päťosovú optickú stabilizáciu, ktorá bola nahradená bežným OIS. Teleobjektív ostáva bez zmien. Na prednej strane sa nachádza 32 MP selfie fotoaparát, ktorý využíva starší snímač IMX615 (teda bez RGBW filtra) a má len 81° zorné pole.

OPPO Find X5
OPPO Find X5 | Zdroj: OPPO.com

Model X5 má menší, 6,55” OLED displej s rozlíšením 1080p+ a aj keď nejde o LTPO panel, stále ponúka obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. Čo sa týka výkonu, na miesto Snapdragonu 8 Gen 1 sa budúci používatelia tohto modelu budú musieť uspokojiť so slabším Snapdragonom 888. K nemu sa pripája 8 GB RAM, 256 GB úložného priestoru a 4 800 mAh batéria. Podpora super rýchleho, 80 W káblového nabíjania ostáva, výkon bezdrôtového bol však znížený na 30 W.

OPPO Enco X2

Spolu s predstavením dvoch vlajkových lodí OPPO uvádza aj nové slúchadlá OPPO Enco X2. Nástupca modelu Enco X sa podľa portálu NotebookCheck v zahraničí bude predávať v čiernej a bielej farbe za odporúčanú maloobchodnú cenu 199 eur. Momentálne nevieme, s akou cenovkou príde na Slovensko.

OPPO slúchadlá vyvinulo spolu so škandinávskymi audio expertmi z Dynaudio. Ponúkajú podporu technológie Bluetooth 5.2, kodeku LHDC 4.0 a aktívne potlačenie hluku s maximálnou hĺbkou 45 dB a maximálnou šírkou 4 kHz.

OPPO Enco X2
OPPO Enco X2 | Zdroj: OPPO.com

Vyznačujú sa koaxiálnou konštrukciou s dvoma meničmi, pričom jeden z nich je štvormagnetový planárny výškový menič, ktorý sa stará o vysoké frekvencie, s frekvenčnou odozvou od 20 Hz do úžasných 40 kHz. Druhým je 11mm dynamický menič, ktorý je vnútri vybavený ultraľahkou membránou a poskytuje bohaté, pohlcujúce basy s menšou stratou detailov.

Slúchadlám nechýba ani odolnosť voči prachu a vode, ktorá je zaručená certifikáciou IP54. Spolu s nabíjacím puzdrom dokážu hrať až 40 hodín, pričom vďaka rýchlemu nabíjaniu za päť minút nabíjania získajú dostatok energie na ďalšie dve hodiny počúvania.

Konkurencia

Novinkám budú nie len na našom trhu konkurovať vlajkové modely iných známych výrobcov. Séria OPPO Find X5 sa postaví proti nedávno predstavenej sérii Samsung Galaxy S22, či proti staršiemu radu Xiaomi 12 a smartfónu OnePlus 10 Pro.

Náš tip
OPPO vylepší fotoaparáty. Oznámilo spoluprácu s Hasselblad
19.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+