MojAndroid

Dnešná doba ponúka technológie, o ktorých možno ani neviete, prípadne nepoznáte ich hranice. Dobrým príkladom je aj bankovníctvo, ktoré sa pohodlne presunulo z desktopov a notebookov do našich smartfónov. Vďaka skenerom čiarových a QR kódov je zaplatenie faktúry otázkou niekoľkých sekúnd. Samotné peniaze ale musia k príjemcovi prejsť ešte dlhú cestu.

Dnešná situácia

Dnes trvá prevod financií medzi klientmi dvoch bánk spravidla minimálne 24 hodín, niekedy aj dlhšie. Všetko závisí od toho, či sú peniaze posielané cez pracovné dni alebo tesne pred víkendom alebo štátnym sviatkom. Vtedy online prevody medzi bankami “oddychujú”. Svetlom na konci tohto veľmi dlhého tunela sú online riešenia tretích strán, akými je napríklad Paypal, Masterpass, Google Pay, či slovenské Viamo. Tie v okamihu prevodu dajú príjemcovi aspoň vedieť, že jeho peniaze sú na ceste. To všetko by sa však mohlo zmeniť.

Náš tip
Smart Banka 2016: Poznáme najlepšie bankové aplikácie a víťaza Huawei Mate 9!

SEPA platby a 10 sekúnd

Na lepšie časy svitá vďaka SEPA platbám. Keď ich začnú podporovať slovenské banky, tak medzibankový prevod financií môže trvať aj menej ako 10 sekúnd, hovorí Trend. Najbližšie má k tomu VÚB, pretože jej materská banka – Intesa Sanpaolo – ako prvá prešla testami, aby sa mohla zapojiť do tohto “rýchleho” platobného systému. Realizáciu vraj zabezpečí európske centrum EBA Clearing.

Prísne pravidlá pre SEPA platby stanovila ešte v roku 2016 Európska platobná rada (EPC). Ak budú chcieť rýchle SEPA platby ponúkať aj slovenské banky, budú musieť spomínané pravidlá striktne dodržiavať, aby na trhu nevznikol zmätok.

Banky majú čas do novembra tohto roka, kedy majú byť rýchle SEPA platby oficiálne spustené. Ak dovtedy prispôsobia svoje systémy a prejdú testami, budú môcť svojim zákazníkom ponúkať nové zrýchlené platby. Tento rok vraj do testov plánuje vstúpiť 25 európskych bankových spoločností, no nie je známe, ktoré to sú. Túto informáciu si kvôli zachovaniu konkurencieschopnosti dobre uchovávajú v tajnosti.

Náš tip
Miroslav Lukeš: “Myslíme si, že digitálne platby sa budú rýchlo rozširovať” | MasterCard, ROZHOVOR

To, ktoré slovenské banky ponúknu zrýchlené SEPA platby, sa zrejme dozvieme až v nasledujúcich mesiacoch. Strašiakom pre banky ale budú práve spomínané “nebankovky”, ktoré môžu priniesť klientom alternatívne riešenie. Banky sa tak v konečnom dôsledku môžu stať len kanálom, cez ktorý budú tiecť peniaze.

5.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+