MojAndroid

Dnešná doba ponúka technológie, o ktorých možno ani neviete, prípadne nepoznáte ich hranice. Dobrým príkladom je aj bankovníctvo, ktoré sa pohodlne presunulo z desktopov a notebookov do našich smartfónov. Vďaka skenerom čiarových a QR kódov je zaplatenie faktúry otázkou niekoľkých sekúnd. Samotné peniaze ale musia k príjemcovi prejsť ešte dlhú cestu.

Dnešná situácia

Dnes trvá prevod financií medzi klientmi dvoch bánk spravidla minimálne 24 hodín, niekedy aj dlhšie. Všetko závisí od toho, či sú peniaze posielané cez pracovné dni alebo tesne pred víkendom alebo štátnym sviatkom. Vtedy online prevody medzi bankami “oddychujú”. Svetlom na konci tohto veľmi dlhého tunela sú online riešenia tretích strán, akými je napríklad Paypal, Masterpass, Google Pay, či slovenské Viamo. Tie v okamihu prevodu dajú príjemcovi aspoň vedieť, že jeho peniaze sú na ceste. To všetko by sa však mohlo zmeniť.

Náš tip
Smart Banka 2016: Poznáme najlepšie bankové aplikácie a víťaza Huawei Mate 9!

SEPA platby a 10 sekúnd

Na lepšie časy svitá vďaka SEPA platbám. Keď ich začnú podporovať slovenské banky, tak medzibankový prevod financií môže trvať aj menej ako 10 sekúnd, hovorí Trend. Najbližšie má k tomu VÚB, pretože jej materská banka – Intesa Sanpaolo – ako prvá prešla testami, aby sa mohla zapojiť do tohto “rýchleho” platobného systému. Realizáciu vraj zabezpečí európske centrum EBA Clearing.

Prísne pravidlá pre SEPA platby stanovila ešte v roku 2016 Európska platobná rada (EPC). Ak budú chcieť rýchle SEPA platby ponúkať aj slovenské banky, budú musieť spomínané pravidlá striktne dodržiavať, aby na trhu nevznikol zmätok.

Banky majú čas do novembra tohto roka, kedy majú byť rýchle SEPA platby oficiálne spustené. Ak dovtedy prispôsobia svoje systémy a prejdú testami, budú môcť svojim zákazníkom ponúkať nové zrýchlené platby. Tento rok vraj do testov plánuje vstúpiť 25 európskych bankových spoločností, no nie je známe, ktoré to sú. Túto informáciu si kvôli zachovaniu konkurencieschopnosti dobre uchovávajú v tajnosti.

Náš tip
Miroslav Lukeš: “Myslíme si, že digitálne platby sa budú rýchlo rozširovať” | MasterCard, ROZHOVOR

To, ktoré slovenské banky ponúknu zrýchlené SEPA platby, sa zrejme dozvieme až v nasledujúcich mesiacoch. Strašiakom pre banky ale budú práve spomínané “nebankovky”, ktoré môžu priniesť klientom alternatívne riešenie. Banky sa tak v konečnom dôsledku môžu stať len kanálom, cez ktorý budú tiecť peniaze.

5.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • gapa torino

  Už by bolo na čase aby prevod bol zralizovany čo najskôr, max do hodny.

 • Larsen

  Pre zaciatok by stacilo, keby si banky vedeli posielat penaze aj cez vikend. Ne ze piatok poslem, pondelok pride… lebo cez vikend je ti len vratnik a upratovacka.

  Niekde som cital nazor, za banky sa snazia takymto sposobom umelo co najdlhsie drzat peniaze s ktorymi do casu prevodu manipuluju. Za takyto vikend vie potom banka z penazi v transfere vygenerovat dalsie peniaze pre seba na nas ukor.

  • SeppWinkler

   V podstate si myslím, že technické problémy to nemá a niečoho takého sa do nejakých dvoch rokov dočkáme.

   To s držaním peňazí bolo pravda, keď ešte existovali kladné sadzby na medzibankovom trhu. Už vyše roka sú ale na medzibankovom trhu sadzby záporné (inými slovami, ten, kto ukladá platí tomu, u koho ukladá). Takže dnes banky na takéto konanie motiváciu nemajú, skôr naopak.

   Len pre odľahčenie :) Sú inštitúcie, na ktoré je celkom populárne kydať a naopak napríklad podnikatelia, ktorím každý hádže polená pod nohy, ktorí “chudáci” trpia pod ťarchou nikdy neplatených daní a odvodov, byrokratických povinností, “nespravodlivej” ochrany spotrebiteľa, “neopodstatnenej” ochrany zamestnancov, ešte aj ten kapitalistický trh ide proti nim. A ja by som tak rád konečne podnikateľa, ktorý mi mi ešte cez víkend dodal službu, ktorú si v piatok o 17.30 objednám :)

 • koso

  len tak informance na slonvesku pouzivame SEPA platby uz od feb 2014 spolu s nimi prisiel aj IBAN a do roku 2016 bolo prechodne obdobie ked sa mohol este pouzivat klasicky prevod zo starym sposobom zapisu takze asi len tazko moze byt ten citat pravdivy nakolko pravidla pre SEPA boli stanovene este skor ako sa ku nam vobec dostala …..
  Ak mate namysli SEPA-FAST co je novinka tak ste to debilne prelozili lebo skratky sa neprekladaju
  btw skratka SEPA-FAST znamena Single Euro Payments Area-Financial Application Specification for SCS Volume Compliant EMV Terminals to len tak pre zaujimavost ze ak by ste nevedeli pouzivat google

  len si predstavte tu srandu ze zacneme takto prekladat skratky ze poslal som ti formát grafických súborov (GIF)
  alebo taky Laser
  namier sem tym zosilnovacom svetla pomocou vynuteneho ziarenia

  • Ďakujeme za inteligentný príspevok. Nikde v článku nepíšeme nič o SEPA-FAST, rýchlymi SEPA platbami označujeme medzinárodné platby, ktoré by vďaka novému systému dokázali prejsť z banky do banky do 10 minút, o čom je celý článok. Vidno, že si v Google prekladači odborník, to nás teší, ale nikde neuvádzame žiadny zahraničný zdroj (ten je slovenský), takže neviem, čo by sme mali prekladať ;-)

   • ko so

    hadajte v redakcii komu ste zablokovali ucet a behom 2 s si vytvoril dalsi :D :D :D

+