MojAndroid

Ak máte pri zadávaní PIN kódu do svojho telefónu obavy, že vás niekto sleduje a z vašich dotykov na displej sa snaží uhádnuť kombináciu čísiel, zrejme vás bude zaujímať nasledujúca funkcia. Jej názov je Scramble PIN Layout a stojí za ňou známa spoločnosť Cyanogen.

Princíp zabezpečenia je v tomto prípade veľmi jednoduchý. Scramble PIN Layout pri každom zadávaní PIN kódu zmení rozmiestnenie čísiel tak, aby na základe dotykov prsta na určité miesta displeja nebolo jednoduché zistiť, aké čísla používateľ stláča. Čísla teda nebudú zoradené štandardne od jednotky po deviatku (resp. nulu), ale budú náhodne „rozhádzané“.

Výhodou je o niečo vyššia úroveň bezpečnosti, ktorú ocenia podozrievaní používatelia obávajúci sa o svoje súkromie, nevýhodou je menšia pohodlnosť a o niečo dlhší čas potrebný na zadanie kódu. Nemôžeme ho totiž zadávať „popamäti“, ale treba sa pozorne pozrieť, na akých miestach sa čísla aktuálne nachádzajú. Pôjde však o voliteľnú funkciu a používatelia budú môcť zostať aj pri klasickom rozložení čísiel.

Podľa doteraz známych informácií by táto funkcia mala byť dostupná v Cyanogen OS, čo má byť komerčne šírený operačný systém a akýsi protipól CyanogenModu, teda otvoreného projektu, podporovaného a vyvíjaného komunitou. Zatiaľ nie je jasné, či sa táto funkcia dostane aj do samotného CyanogenModu, ale zdá sa že spoločnosť postupne vytvára zoznam funkcií, ktoré budú exkluzívne dostupné len pre Cyanogen OS.

Takáto úroveň zabezpečenia sa môže niekomu zdať až prehnane úzkostlivá, určite sa však nájdu používatelia, ktorí takéto riešenie uvítajú.

Zdroj: androidcommunity.com

11.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+