MojAndroid

Satelitné pripojenie k internetu bude možno v budúcnosti veľmi dôležité a konečne odstráni obmedzenie pripojenia iba v najľudnatejších oblastiach. Spoločnosti ViaSat a Boeing sa teraz spojili, aby priniesli rýchly internet aj do tých častí sveta, kde dnes dostupný nie je. V blízkej budúcnosti by chceli spoločnosti umiestniť na obežnú dráhu sveta hneď tri satelity, ktoré sa postarajú o rýchle pripojenie k internetu aj pre tie najodľahlejšie kúty sveta.

Každý zo satelitov bude mať kapacitu až 1 Terabit a dva z troch satelitov sú už vo výrobe. Tie pokryjú Južnú a Severnú Ameriku, Európu, Stredný východ a Afriku a ten tretí sa postará o rýchle pripojenie k internetu pre Áziu. Keď budú satelity uvedené do prevádzky, budú bežným domácnostiam poskytovať pripojenie s rýchlosťou až 100 Mbps, pričom gigabitové pripojenie si budú môcť užívať komerčné spoločnosti spojené s leteckým a vodným sektorom. Okrem vysokorýchleho pripojenia pre bežných používateľov chce ale ViaSat priniesť pripojenie k internetu aj pre odľahlé časti sveta, kde v súčasnosti nie je žiadne, alebo iba veľmi obmedzené pripojenie.

Spoločnosť ViaSat už teraz má všetku potrebnú technológiu a teraz už musíme počkať iba na to, kým budú satelity uvedené do prevádzky. Stať by sa tak malo v roku 2019 a ak by sa naozaj satelity postarali o dokonalé pokrytie všetkých kútov sveta, šlo by o skutočnú revolúciu. Hoci na Slovensku vo väčšine miest nie je problém s rýchlym internetom, stačí, keď sa vzdialite iba niekoľko kilometrov od mesta a už sa dostanete do problémov. Aj u nás by tak mohlo takéto pripojenie priniesť skvelé zmeny, no otázna bude skutočná dostupnosť, pokrytie a samozrejme aj stabilita pripojenia. Na tieto otázky ale dostaneme odpovede zrejme až vtedy, keď budú satelity v reálnej prevádzke.

Zdroj: ViaSat via engadget

12.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+