MojAndroid

Metro v meste Santiago v Chille sa onedlho stane prvým, ktoré väčšinu energie pre svoj chod bude získavať zo solárnej energie a obnoviteľných zdrojov energie. Tá bude poháňať súpravy po tratiach s celkovou dĺžkou viac ako 100 km. Výhodou Chille je práve to, že je jednou z najslnečnejších krajín na svete. Energia pre metro bude vyrábaná v solárnej elektrárni s výkonom 100 megawattov, ktorá je umiestnená blízko púšte Atacama a od Santiaga vzdialená približne 650 km. Mesto chce, aby už v priebehu budúceho roka zabezpečovala pre metro 60% energie, ktorá je potrebná k preprave viac ako 2,5 milióna pasažierov denne. Ďalších 18% zabezpečí neďaleká veterná elektráreň.

Solárnu elektráreň stavia spoločnosť SunPower, ktorá k jej zostrojeniu využíva nový systém lacných modulárnych panelov, ktoré znižujú nielen počiatočné náklady na ich kúpu, ale aj na údržbu. Elektráreň sa od iných odlišuje aj spôsobom distribúcie energie. Na rozdiel od iných totižto nedodáva elektrinu do mestskej rozvodnej siete, ale je priamo napojená na systém metra. Zaujímavosťou je tiež to, že solárne panely budú udržiavané špeciálnymi robotmi , ktoré ich majú udržať čisté od púštneho prachu. SunPower si myslí, že takéto elektrárne budú v budúcnosti úplne bežné a budú určené práve pre výrobu zelenej energie pre tranzitné systémy veľkých miest.

Zdroj: engadget

7.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+